Szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach niektórych działań i poddziałań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.685 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 28 marca 2022 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 3 lipca 2020 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach niektórych działań i poddziałań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2

Na podstawie art. 67b ust. 4 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2021 r. poz. 2137 oraz z 2022 r. poz. 88) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty oraz warunki zwrotu pomocy finansowej w ramach niektórych działań i poddziałań objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, które mają zastosowanie podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2021 r. poz. 2069 i 2120 oraz z 2022 r. poz. 64 i 655), zwanej dalej "ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi", w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego w związku z zakażeniami tym wirusem oraz w okresie 90 dni od dnia odwołania tych stanów, odmienne w stosunku do przepisów wydanych na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zwanej dalej "ustawą".
1. 
W przypadku działań i poddziałań, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 2 lit. a, pkt 6 lit. a-d, pkt 7, pkt 9 oraz pkt 14 lit. b ustawy, jeżeli podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem przyczyną nierealizowania przez beneficjenta w sposób ciągły warunków lub zobowiązań określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy, w umowie o przyznaniu pomocy lub decyzji o przyznaniu pomocy są:
1)
ograniczenia określone w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi - właściwy organ lub podmiot, który przyznał pomoc, uznaje, że te warunki lub zobowiązania w okresie obowiązywania tych ograniczeń są realizowane w sposób ciągły zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie z umową o przyznaniu pomocy lub zgodnie z decyzją o przyznaniu pomocy;
2)
inne okoliczności niż określone w pkt 1 - właściwy organ lub podmiot, który przyznał pomoc, uznaje, że te warunki lub zobowiązania w okresie obowiązywania ograniczeń określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi są realizowane w sposób ciągły zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy, zgodnie z umową o przyznaniu pomocy lub zgodnie z decyzją o przyznaniu pomocy, jeżeli beneficjent uprawdopodobni, że te okoliczności są powiązane z ograniczeniami określonymi w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
2. 
Okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 2, beneficjent lub upoważniona przez niego osoba zgłasza na piśmie właściwemu organowi lub podmiotowi, który przyznał pomoc, załączając odpowiednie dowody uprawdopodobniające te okoliczności, w ciągu piętnastu dni roboczych od dnia, w którym beneficjent lub upoważniona przez niego osoba mogą dokonać tej czynności.
W przypadku poddziałań, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, jeżeli podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem jest konieczne dokonanie zmiany sposobu realizacji operacji i nie jest możliwe zachowanie w trakcie realizacji operacji kryteriów wyboru operacji, za które zostały przyznane punkty w odniesieniu do kryterium, jakim jest cena, zobowiązanie, o którym mowa w:
1)
§ 15 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 kwietnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie dla działań w zakresie kształcenia zawodowego i nabywania umiejętności" oraz poddziałania "Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych" w ramach działania "Transfer wiedzy i działalność informacyjna" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz warunków i trybu jej wypłaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 1688 oraz z 2021 r. poz. 1520),
2)
§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 marca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie korzystania z usług doradczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz warunków i trybu jej wypłaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 2228 oraz z 2021 r. poz. 1851),
3)
§ 9 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 marca 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie dla szkolenia doradców" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz warunków i trybu jej wypłaty (Dz. U. z 2019 r. poz. 867 oraz z 2021 r. poz. 1855)

- uznaje się za zachowane.

W przypadku działań i poddziałań, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3 lit. b, pkt 4, 5, 6 lit. d oraz pkt 7, 13 i 14 ustawy, w przypadku uchybienia terminu, o którym mowa w art. 67b ust. 1 ustawy, odmowa przyznania pomocy, w przypadku gdy nie są spełnione warunki przyznania pomocy, nie może nastąpić podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 oraz stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem oraz w okresie 90 dni od dnia odwołania tych stanów, chyba że zachodzą niebudzące wątpliwości przesłanki nieprzyznania pomocy.
1. 
W przypadku poddziałań, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 6 lit. a-c i e ustawy, uzgodnienie późniejszego terminu spełnienia warunków lub zrealizowania zobowiązań, o którym mowa w art. 67b ust. 3 ustawy, następuje na wniosek beneficjenta i wymaga zmiany w tym zakresie decyzji o przyznaniu pomocy przez organ administracji publicznej, który ją wydał.
2. 
Niespełnienie przez beneficjenta warunków lub niezrealizowanie zobowiązań w terminie uzgodnionym zgodnie z ust. 1, wywołuje takie same skutki prawne, jakie wywołuje niespełnienie warunków lub niezrealizowanie zobowiązań w terminie przewidzianym w przepisach wydanych na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W przypadku poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 lit. a ustawy, przepisu § 4 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Budowa lub modernizacja dróg lokalnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2020 r. poz. 232 oraz z 2022 r. poz. 564) nie stosuje się, a:
1)
pomoc jest przyznawana na operację, jeżeli koszty kwalifikowalne operacji nie będą współfinansowane w drodze wkładu z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności lub jakiegokolwiek innego unijnego instrumentu finansowego;
2)
środki finansowe z tytułu pomocy są wypłacane, mimo że koszty kwalifikowalne operacji są współfinansowane w drodze wkładu z innych programów przeznaczonych na inwestycje drogowe, z wyłączeniem wkładu, o którym mowa w pkt 1, zaś w przypadku, gdy środki te zostały już wcześniej wypłacone - nie podlegają zwrotowi.
W przypadku operacji typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne" w ramach poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 7 lit. c ustawy, środki finansowe z tytułu pomocy są wypłacane mimo nieutworzenia miejsca lub miejsc pracy, jeżeli wniosek o płatność końcową został złożony podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem oraz w okresie 90 dni od dnia odwołania tych stanów - w przypadku gdy zostały przyznane punkty za spełnienie kryterium, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu "Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne", operacje typu "Kształtowanie przestrzeni publicznej" oraz operacje typu "Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego" w ramach działania "Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 1737, z 2018 r. poz. 154 oraz z 2019 r. poz. 2282). Środki te nie podlegają zmniejszeniu z powodu nieutworzenia miejsca lub miejsc pracy, a w przypadku, gdy zostały już wcześniej wypłacone - nie podlegają zwrotowi.
W przypadku poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 14 lit. b ustawy, środki finansowe z tytułu pomocy są wypłacane mimo nieutworzenia miejsca lub miejsc pracy, jeżeli wniosek o płatność końcową został złożony podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem oraz w okresie 90 dni od dnia odwołania tych stanów - w przypadku operacji w zakresie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a i c rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. z 2019 r. poz. 664 i 2023, z 2020 r. poz. 1555 oraz z 2021 r. poz. 2358), których przedmiotem jest działalność gospodarcza objęta czasowym zakazem jej prowadzenia określona w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-13 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, lub polegająca na świadczeniu usług bezpośrednio na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą objętą tym zakazem. Środki te nie podlegają zmniejszeniu z powodu nieutworzenia miejsca lub miejsc pracy, a w przypadku, gdy zostały już wcześniej wypłacone - nie podlegają zwrotowi.
(uchylony).
W przypadku gdy z przyczyn związanych z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego w związku z zakażeniami tym wirusem podmiot ubiegający się o przyznanie:
1)
wsparcia na zalesienie w ramach poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy, nie złożył w 2020 r. oświadczenia o wykonaniu zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia wraz z zaświadczeniem nadleśniczego potwierdzającym ten fakt, w terminie, o którym mowa w § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 585 i 995, z 2020 r. poz. 246, z 2021 r. poz. 856 i 1039 oraz z 2022 r. poz. 417),
2)
pomocy finansowej w ramach poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy, nie złożył w 2020 r. oświadczenia o wykonaniu inwestycji zgodnie z wymogami planu inwestycji wraz z zaświadczeniem nadleśniczego potwierdzającym ten fakt, w terminie 10 miesięcy od dnia otrzymania postanowienia, o którym mowa w § 8 ust. 5 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania "Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (Dz. U. poz. 587 i 1852 oraz z 2021 r. poz. 548 i 1881)

- kierownik biura powiatowego Agencji, podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonych na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub stanu nadzwyczajnego wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem oraz w okresie 90 dni od dnia odwołania tych stanów, wzywa ten podmiot, na piśmie, do złożenia odpowiedniego oświadczenia wraz z zaświadczeniem, w terminie do dnia 9 czerwca 2021 r.

W przypadku gdy z przepisów wydanych na podstawie art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy wynika obowiązek dołączenia do wniosku o przyznanie pomocy, wniosku o płatność, wniosku o wstąpienie do toczącego się postępowania lub wniosku o wypłatę płatności dokumentów w formie kopii:
1)
potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez pracownika lokalnej grupy działania, o której mowa w przepisach o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności, podmiotu wdrażającego lub podmiotu, który wydał dokument, lub upoważnionego pracownika Agencji albo
2)
poświadczonych za zgodność z oryginałem przez notariusza lub przez występującego w sprawie pełnomocnika będącego radcą prawnym lub adwokatem

- podczas stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 lub stanu nadzwyczajne-go wprowadzonego w związku z zakażeniami tym wirusem do tych wniosków można dołączyć kopie tych dokumentów bez wymaganego potwierdzenia lub poświadczenia za zgodność z oryginałem.

W przypadku naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach poddziałania, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy, ogłoszonego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, w którym nie została ustalona kolejność przysługiwania pomocy, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ustala kolejność przysługiwania pomocy w terminie do dnia 31 sierpnia 2020 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia 2 .
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 2258).
2 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 6 lipca 2020 r.