§ 13. - Szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.80 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 stycznia 2017 r.
§  13.
1.
W trakcie rozpatrywania wniosków o przyznanie pomocy dokonuje się ich oceny, przyznając planowanej operacji punkty.
2.
O przyznaniu pomocy decyduje suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie następujących kryteriów:
1)
jeżeli podstawowy dochód podatkowy gminy, w której jest planowana realizacja operacji, w przeliczeniu na 1 mieszkańca, obliczany zgodnie z przepisami o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, kształtuje się na poziomie:
a)
nie więcej niż 50% średniej krajowej - 4 punkty,
b)
powyżej 50% średniej krajowej i nie więcej niż 75% średniej krajowej - 3 punkty,
c)
powyżej 75% średniej krajowej i nie więcej niż 100% średniej krajowej - 2 punkty,
d)
powyżej 100% średniej krajowej - 0 punktów;
2)
jeżeli bezrobocie w powiecie, na obszarze którego jest położona gmina, w której jest planowana realizacja operacji, w okresie ostatnich 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy było:
a)
wyższe od średniej w województwie - 2 punkty,
b)
równe ze średnią w województwie - 1 punkt,
c)
niższe od średniej w województwie - 0 punktów;
3)
jeżeli kryterium regionalne:
a)
jest spełnione - 2 punkty,
b)
jest spełnione w części - 1 punkt,
c)
nie jest spełnione - 0 punktów;
4)
jeżeli wnioskowana kwota dofinansowania operacji na każdym etapie jej realizacji wynosi nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowalnych - 2 punkty;
5)
jeżeli wskaźnik zwodociągowania gminy, w której jest planowana realizacja operacji dotyczącej gospodarki wodnej, kształtuje się na poziomie:
a)
nie więcej niż 25% - 3 punkty,
b)
powyżej 25% i nie więcej niż 50% - 2 punkty,
c)
powyżej 50% i nie więcej niż 75% - 1 punkt;
6)
jeżeli wskaźnik zwodociągowania gminy, w której jest planowana realizacja operacji dotyczącej gospodarki ściekowej, kształtuje się na poziomie:
a)
powyżej 80% - 3 punkty,
b)
powyżej 50% i nie więcej niż 80% - 2 punkty,
c)
nie więcej niż 50% - 1 punkt;
7)
jeżeli planowana operacja dotyczy łącznie gospodarki wodnej i gospodarki ściekowej - 2 punkty;
8)
jeżeli planowana operacja dotyczy przebudowy, remontu lub wyposażenia targowiska stałego - 2 punkty;
9)
jeżeli gęstość zaludnienia gminy lub związku międzygminnego, w której jest planowana realizacja operacji dotyczącej tworzenia i umożliwienia dostępu do infrastruktury szerokopasmowego Internetu lub modernizacja takiej infrastruktury, ustalona na podstawie danych ogłoszonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego dostępnych w dniu rozpoczęcia naboru wniosków, w stosunku do średniej w województwie jest:
a)
mniejsza - 2 punkty,
b)
równa lub większa - 0 punktów;
10)
jeżeli operacja ma zapewnić przepływność szerokopasmowego łącza internetowego na poziomie co najmniej 30 Mbit/s (prędkość pobierania danych przez użytkownika końcowego) - 2 punkty;
11)
jeżeli koszty kwalifikowalne operacji dotyczą budowy mikroinstalacji prosumenckich na obiektach niebędących obiektami użyteczności publicznej, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r. poz. 1422), na poziomie:
a)
niższym niż 50% kosztów kwalifikowalnych - 0 punktów,
b)
równym lub wyższym niż 50% kosztów kwalifikowalnych - 4 punkty.
2a.
Kryteria, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, nie mają zastosowania do oceny operacji dotyczących budowy, przebudowy, remontu lub wyposażenia targowiska stałego.
3.
W pierwszej kolejności pomoc przyznaje się na operacje, które uzyskały największą liczbę punktów.
4.
W przypadku operacji o tej samej liczbie punktów o kolejności przyznania pomocy decyduje niższa wartość podstawowego dochodu podatkowego gminy przypadająca na 1 mieszkańca.
5.
W przypadku operacji o tej samej liczbie punktów i identycznej wartości podstawowego dochodu podatkowego gminy przypadającego na 1 mieszkańca o kolejności przyznania pomocy decyduje data i godzina złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
5a.
W przypadku operacji dotyczącej tworzenia i umożliwienia dostępu do infrastruktury szerokopasmowego Internetu lub modernizacji takiej infrastruktury o tej samej liczbie punktów, o kolejności przyznania pomocy decyduje niższa gęstość zaludnienia gminy lub związku międzygminnego, w której jest planowana realizacja operacji.
6.
Po dokonaniu oceny wniosków sporządza się listę operacji w kolejności uzyskanych punktów, zawierającą wskazanie wnioskodawców, a także tytuły operacji.
6a.
W przypadku operacji dotyczących budowy mikroinstalacji prosumenckich, z wyjątkiem operacji, dla których pomoc jest przyznawana zgodnie z ust. 6b, pomoc przyznaje się według kolejności ustalonej na liście krajowej sporządzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie list operacji przekazanych przez właściwy organ samorządu województwa, po ich zatwierdzeniu, o którym mowa w § 14 ust. 1.
6b.
W przypadku operacji dotyczących budowy mikroinstalacji prosumenckich samorząd województwa, po zatwierdzeniu listy operacji, o którym mowa w § 14 ust. 1, może zawrzeć umowy z nie więcej niż trzema wnioskodawcami, których operacje zostały umieszczone na trzech najwyższych pozycjach listy operacji, o której mowa w ust. 6, po podaniu tej listy do publicznej wiadomości na stronie urzędu marszałkowskiego albo samorządowej jednostki.
6c.
Listę krajową, o której mowa w ust. 6a, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sporządza w terminie 7 dni od dnia otrzymania list operacji przekazanych przez właściwy organ samorządu województwa.
6d.
Na liście krajowej, o której mowa w ust. 6a, w pierwszej kolejności umieszcza się nie więcej niż trzy operacje z każdego województwa, które uzyskały najwyższą liczbę punktów w danym województwie, dla których zostały lub zostaną zawarte umowy zgodnie z ust. 6b.
6e.
Na kolejnych pozycjach listy krajowej, o której mowa w ust. 6a, umieszcza się pozostałe operacje ze wszystkich województw w kolejności wynikającej z liczby uzyskanych punktów. W przypadku gdy operacje te uzyskają tę samą liczbę punktów, umieszcza się je na liście krajowej, o której mowa w ust. 6a, według kryteriów określonych w ust. 4 i 5.
6f.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje do publicznej wiadomości na swojej stronie internetowej listę krajową, o której mowa w ust. 6a.
7.
Warunkiem przyznania pomocy na operacje dotyczące:
1)
gospodarki wodno-ściekowej - jest uzyskanie co najmniej 4 punktów;
2)
tworzenia systemu zbiórki, segregacji lub wywozu odpadów komunalnych oraz wytwarzania lub dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych - jest uzyskanie co najmniej 3 punktów;
3)
budowy targowiska stałego - jest uzyskanie co najmniej 1 punktu;
4)
tworzenia i umożliwienia dostępu do infrastruktury szerokopasmowego Internetu lub modernizacji takiej infrastruktury - jest uzyskanie co najmniej 4 punktów;
5)
budowy mikroinstalacji prosumenckich - jest uzyskanie co najmniej 5 punktów.