§ 2. - Szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłata pomocy finansowej na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.280 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lutego 2022 r.
§  2. 
1. 
Pomoc przyznaje się rolnikowi, o którym mowa w art. 18 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 487, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1305/2013", jeżeli:
1)
jest posiadaczem samoistnym lub zależnym:
a)
gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 553 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 1509 i 2459) obejmującego co najmniej 1 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami lub
b)
nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r. poz. 266, 1535 i 1621) w brzmieniu z dnia 12 grudnia 2014 r.

- położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "gospodarstwem";

2)
w gospodarstwie, którego jest posiadaczem, prowadzi działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb, i działalność ta nie jest prowadzona w celach naukowo-badawczych;
3)
został mu nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, zwany dalej "numerem identyfikacyjnym";
4)
w roku składania wniosku o przyznanie pomocy lub w co najmniej jednym z dwóch lat poprzedzających rok składania wniosku o przyznanie pomocy:
a)
w gospodarstwie, którego jest posiadaczem, wystąpiły szkody spowodowane co najmniej przez jedno ze zdarzeń losowych wymienionych w art. 3 ust. 2 pkt 2-6 i 8-11a ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477) i szkody te, oszacowane przez komisję, o której mowa w art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 1505 oraz z 2022 r. poz. 24 i 88), zwaną dalej "komisją", w danym roku kalendarzowym:
wynoszą co najmniej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie - w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich w rozumieniu ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 36), zwanych dalej "zwierzętami gospodarskimi", lub rybach,
dotyczą składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów wchodzących w zakres kosztów kwalifikowalnych, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-6, lub
b)
powiatowy lekarz weterynarii nakazał temu rolnikowi, w drodze decyzji, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń w związku z wyznaczeniem gospodarstwa, którego jest posiadaczem, jako ogniska tej choroby zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt albo w związku ze zlokalizowaniem tego gospodarstwa na obszarze zapowietrzonym albo zagrożonym, ustanowionym zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, a:
w dniu wydania tej decyzji świnie, których dotyczyła ta decyzja, stanowiły co najmniej 30% świń będących w posiadaniu rolnika,
po wykonaniu tej decyzji w siedzibie stada w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2021 r. poz. 1542), w której przebywały świnie, których dotyczyła ta decyzja, rolnik nie utrzymuje świń.
2. 
Liczbę świń zabitych albo padłych, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. b, ustala się na podstawie protokołu, o którym mowa w § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 30 lipca 2009 r. w sprawie rzeczoznawców wyznaczonych przez powiatowego lekarza weterynarii do przeprowadzenia szacowania (Dz. U. poz. 1161), a liczbę świń będących w posiadaniu rolnika ustala się na podstawie rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
3. 
Pomocy nie przyznaje się rolnikowi, o którym mowa w art. 18 ust. 2 rozporządzenia nr 1305/2013, zwanemu dalej "rolnikiem", któremu powiatowy lekarz weterynarii nakazał, w drodze decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lit. b, zabicie świń lub zniszczenie zwłok świń, jeżeli temu rolnikowi została przyznana pomoc w ramach poddziałania "Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
4. 
W przypadku rolnika będącego osobą fizyczną pomoc jest przyznawana, jeżeli poza warunkami wymienionymi w ust. 1 rolnik ten ponadto, nie później niż w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy, jest:
1)
obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
2)
pełnoletni.
5. 
Warunki przyznania pomocy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, powinny być spełnione nie później niż w dniu:
1)
wystąpienia szkody, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a - w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4 lit. a;
2)
wydania decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lit. b - w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4 lit. b.
6. 
W przypadku rolnika będącego osobą prawną, z wyjątkiem przedsiębiorcy zagranicznego będącego osobą prawną, albo spółką osobową w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 2052) pomoc jest przyznawana, jeżeli poza warunkami wymienionymi w ust. 1 rolnik został ponadto wpisany do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym nie później niż w dniu:
1)
wystąpienia szkody, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a - w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4 lit. a;
2)
wydania decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lit. b - w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4 lit. b.
7. 
W przypadku przedsiębiorcy zagranicznego będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną posiadającą zdolność prawną, który wykonuje działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach oddziału, pomoc jest przyznawana, jeżeli poza warunkami wymienionymi w ust. 1 jego oddział został ponadto wpisany do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym nie później niż w dniu:
1)
wystąpienia szkody, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a - w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4 lit. a;
2)
wydania decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lit. b - w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4 lit. b.
8. 
W przypadku rolnika będącego wspólnikiem spółki cywilnej pomoc jest przyznawana, jeżeli:
1)
spełnia warunki przyznania pomocy określone w ust. 1 pkt 1 i 4, a gospodarstwo, w którym wystąpiły zdarzenia określone w ust. 1 pkt 4 lit. a lub b, stanowi wkład wniesiony do tej spółki;
2)
w ramach umowy tej spółki jest prowadzona działalność rolnicza w zakresie określonym w ust. 1 pkt 2;
3)
tej spółce został nadany numer identyfikacyjny;
4)
każdy ze wspólników będący osobą fizyczną, nie później niż w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy, jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz jest pełnoletni;
5)
każdy ze wspólników będący osobą prawną, z wyjątkiem przedsiębiorcy zagranicznego będącego osobą prawną, albo spółką osobową w rozumieniu ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych został wpisany do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym nie później niż w dniu:
a)
wystąpienia szkody, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a - w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4 lit. a,
b)
wydania decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lit. b - w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4 lit. b;
6)
oddział każdego przedsiębiorcy zagranicznego będącego osobą prawną albo jednostką organizacyjną niebędącą osobą prawną posiadającą zdolność prawną, który wykonuje działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach tego oddziału, został wpisany do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym nie później niż w dniu:
a)
wystąpienia szkody, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a - w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4 lit. a,
b)
wydania decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 4 lit. b - w przypadku określonym w ust. 1 pkt 4 lit. b.