Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Szczegółowe warunki i tryb przyjmowania osób cywilnych na studia w wyższych szkołach wojskowych, przebieg immatrykulacji i studiów oraz zasady i tryb zwalniania i wydalania z tych szkół słuchaczy będących osobami cywilnymi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.19.85

Akt utracił moc
Wersja od: 10 marca 1993 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
W wyższych szkołach wojskowych mogą odbywać studia osoby cywilne.
2.
Użyte w niniejszym rozporządzeniu określenie "osoba cywilna" oznacza:
1)
osobę odbywającą studia w wyższej szkole wojskowej bez powoływania jej do czynnej służby wojskowej oraz
2)
osobę zwolnioną z czynnej służby wojskowej pełnionej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego w akademii wojskowej na skutek orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej o niezdolności do tej służby, której prośba o umożliwienie kontynuowania studiów w tej akademii została przez Ministra Obrony Narodowej uwzględniona.
3.
Wyższe szkoły wojskowe, rodzaje i kierunki studiów, w których mogą odbywać studia osoby cywilne, określają odrębne przepisy.
4.
Kierunki i rodzaje studiów, o których mowa w ust. 3, mogą być tworzone oddzielnie dla osób cywilnych bądź łącznie dla osób cywilnych i żołnierzy.
§  2.
Osoby cywilne przyjmuje się na studia w wyższych szkołach wojskowych na ich prośbę.
§  3.
Po utworzeniu w wyższych szkołach kierunków studiów, na których słuchaczami mogą być osoby cywilne, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego zatwierdza w rozdzielnikach liczbę osób, które mogą być przyjęte na studia, z podziałem na rodzaje i kierunki studiów.
§  4.
Szef Departamentu Kadr, w porozumieniu z komendantami wyższych szkół wojskowych, jak również z zainteresowanymi szefami instytucji centralnych oraz dowódcami rodzajów sił zbrojnych, sporządza rozdzielniki, o których mowa w § 3, na każdy rok akademicki.