Rozdział 2 - Łączenie jednostek - Szczegółowe warunki i tryb łączenia, podziału, reorganizacji i likwidacji jednostek badawczo-rozwojowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.90.996

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 2001 r.

Rozdział  2

Łączenie jednostek

§  2.
1.
Łączenie jednostek polega na utworzeniu jednej jednostki z dwóch lub więcej jednostek, które w wyniku połączenia utracą osobowość prawną.
2.
Łączenie jednostek może polegać na włączeniu do jednej jednostki innej jednostki lub kilku jednostek, które w wyniku połączenia utracą osobowość prawną.
3.
Jednostka, do której włączono inną jednostkę lub kilka jednostek, może zachować dotychczasową nazwę.
4.
Jednostka utworzona w wyniku połączenia albo jednostka, do której włączono inną jednostkę lub jednostki, przejmuje pracowników, mienie oraz należności i zobowiązania jednostek podlegających łączeniu.
§  3.
W celu dokonania oceny łączonych jednostek oraz opracowania warunków, na jakich zostanie dokonane ich połączenie, organ właściwy do dokonania łączenia powołuje komisję i wyznacza jej przewodniczącego. W skład komisji wchodzą: przedstawiciele organów sprawujących nadzór nad łączonymi jednostkami, dyrektorzy jednostek oraz po jednym przedstawicielu rad naukowych i zakładowych organizacji związkowych. Do składu komisji mogą być również powołani przedstawiciele banków obsługujących jednostki oraz inne osoby wyznaczone przez organy sprawujące nadzór i jednostki podlegające łączeniu.
§  4.
1.
Akt o połączeniu jednostek zawiera:
1)
oznaczenie łączonych jednostek:
a)
nazwy i siedziby,
b)
numery identyfikacyjne REGON,
c)
numery identyfikacji podatkowej NIP,
2)
określenie jednostki utworzonej w wyniku połączenia, z uwzględnieniem danych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy, a w przypadku wymienionym w § 2 ust. 2 - określenie jednostki, do której włącza się inną jednostkę lub jednostki,
3)
określenie terminu połączenia i daty sporządzenia sprawozdań finansowych łączonych jednostek.
2.
Jeżeli łączenie jednostek następuje w ciągu roku obrotowego, akt o połączeniu powinien określać także zasady łączenia planów rzeczowo-finansowych jednostek, podziału nagród, premii i innych świadczeń.
§  5.
1.
Przejęcie mienia łączonych jednostek następuje na podstawie ich sprawozdań finansowych sporządzonych na dzień poprzedzający dzień połączenia, zbadanych i zatwierdzonych przez organ sprawujący nadzór nad łączonymi jednostkami. Przejęciu podlegają wszystkie aktywa i pasywa łączonych jednostek.
2.
Przejęcia mienia oraz zobowiązań i należności łączonych jednostek dokonuje w formie protokołu zdawczo-odbiorczego jednostka powstająca w wyniku połączenia albo jednostka, do której włączono inną jednostkę lub jednostki.
§  6.
Jednostka utworzona w wyniku połączenia lub jednostka, do której włączono inną jednostkę lub jednostki, wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem były łączone jednostki, bez względu na ich charakter prawny.
§  7.
1.
Tymczasowy kierownik jednostki utworzonej w wyniku połączenia składa wniosek o wpisanie tej jednostki do Krajowego Rejestru Sądowego oraz o wykreślenie z tego Rejestru jednostek podlegających połączeniu.
2.
Dyrektor jednostki, do której włączono inną lub inne jednostki, składa wniosek o dokonanie w Krajowym Rejestrze Sądowym odpowiednich zmian dotyczących tej jednostki oraz o wykreślenie z tego Rejestru włączonej lub włączonych jednostek.
§  8.
1.
W chwili połączenia jednostek, o których mowa w § 2 ust. 1, kończy się kadencja rad naukowych połączonych jednostek. Do czasu utworzenia rady naukowej jednostki, powstałej w wyniku połączenia, jej zadania określone w ustawie wykonuje tymczasowa rada naukowa.
2.
W skład tymczasowej rady naukowej wchodzą członkowie rad naukowych połączonych jednostek.
3.
Tymczasowa rada naukowa sprawuje swoje funkcje nie dłużej niż przez okres trzech miesięcy, licząc od dnia połączenia jednostek.
4.
W razie dokonania łączenia jednostek, o którym mowa w § 2 ust. 2, rada naukowa jednostki lub jednostek włączanych do innej jednostki działa do chwili wykreślenia tej jednostki lub jednostek z Krajowego Rejestru Sądowego, a rada naukowa jednostki, do której włączono inną jednostkę lub jednostki, działa do dnia zakończenia swojej kadencji.