§ 7. - Szczegółowe warunki i tryb konkurencyjnego wyboru wykonawców zadań ujętych w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji i warunki dokonywania zmniejszeń kwot pomocy oraz pomocy technicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.106

Akt utracił moc
Wersja od: 17 stycznia 2017 r.
§  7. 
1. 
W przypadku stwierdzenia niezgodności polegającej na poniesieniu kosztów kwalifikowalnych z naruszeniem przepisów:
1)
o zamówieniach publicznych - w przypadku gdy te przepisy mają zastosowanie,
2)
określających konkurencyjny tryb wyboru wykonawcy - w przypadku gdy te przepisy mają zastosowanie

- pomoc przysługuje w wysokości zmniejszonej o kwotę odpowiadającą kwocie pomocy, która przysługiwałaby na refundację kosztów poniesionych z naruszeniem tych przepisów.

2. 
W przypadku gdy nie jest możliwe precyzyjne ustalenie wysokości kosztów poniesionych z naruszeniem przepisów, o których mowa w ust. 1, wysokość zmniejszenia oblicza się według wzoru:

Wk = W% x Wp,

gdzie poszczególne symbole oznaczają:

Wk - wysokość zmniejszenia,

W% - wskaźnik procentowy przypisany do stwierdzonej niezgodności,

Wp - kwota pomocy, która przysługiwałaby na refundację kosztów poniesionych w ramach danego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego albo postępowania w sprawie wyboru przez beneficjenta wykonawcy danego zadania ujętego w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji, gdyby nie stwierdzono niezgodności.

3. 
Wskaźniki procentowe przypisane do poszczególnych niezgodności są określone:
1)
w załączniku nr 1 do rozporządzenia - w przypadku niezgodności dotyczącej stosowania przepisów o zamówieniach publicznych;
2)
w załączniku nr 2 do rozporządzenia - w przypadku niezgodności dotyczącej stosowania konkurencyjnego trybu wyboru wykonawcy.
4. 
Do obliczenia wysokości zmniejszenia z tytułu niezgodności, do której zostały przypisane wskaźniki procentowe o różnej wysokości, stosuje się ten wskaźnik, którego wysokość jest współmierna do charakteru i wagi stwierdzonej niezgodności.
5. 
Charakter i wagę stwierdzonej niezgodności ocenia się, biorąc pod uwagę stopień naruszenia zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, proporcjonalności, przejrzystości i niedyskryminacji w ramach danego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego albo postępowania w sprawie wyboru przez beneficjenta wykonawcy danego zadania ujętego w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji.
6. 
W przypadku gdy dana niezgodność jest taka sama jak niezgodność wcześniej stwierdzona w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, do obliczenia wysokości zmniejszenia z tytułu danej niezgodności stosuje się wskaźnik procentowy o najwyższej wysokości spośród wskaźników przypisanych do tej niezgodności niezależnie od jej charakteru i wagi, jeżeli o wcześniej stwierdzonej niezgodności beneficjent został poinformowany, zanim zostało wszczęte postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego albo postępowanie w sprawie wyboru przez beneficjenta wykonawcy danego zadania ujętego w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji, w odniesieniu do którego została stwierdzona dana niezgodność.
7. 
Przy obliczaniu wysokości zmniejszenia na podstawie ust. 2 bierze się pod uwagę kwotę pomocy pomniejszoną o wysokość zmniejszeń obliczonych na podstawie ust. 1 z tytułu niezgodności stwierdzonych w odniesieniu do danego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego albo postępowania w sprawie wyboru przez beneficjenta wykonawcy danego zadania ujętego w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji.
8. 
W przypadku stwierdzenia w odniesieniu do danego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego albo postępowania w sprawie wyboru przez beneficjenta wykonawcy danego zadania ujętego w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji więcej niż jednej niezgodności, stosuje się zmniejszenie z tytułu tylko jednej niezgodności, do której został zastosowany najwyższy wskaźnik procentowy spośród wskaźników procentowych przypisanych tym niezgodnościom.