§ 6. - Szczegółowe warunki i sposób postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu uprawnień w zakresie powierzonych im zadań.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1987.23.134

Akt utracił moc
Wersja od: 1 sierpnia 1987 r.
§  6.
1.
Członek ORMO w związku z wykonywaniem zadań określonych w § 1 może doprowadzić do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, urzędu spraw wewnętrznych, komisariatu lub posterunku Milicji Obywatelskiej osobę, w stosunku do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że popełniła ona przestępstwo lub wykroczenie.
2.
W stosunku do osoby doprowadzonej członek ORMO może w granicach niezbędnej potrzeby użyć przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej lub indywidualnych aerozolowych środków obezwładniających, w razie gdy mimo zagrożenia zastosowaniem przymusu bezpośredniego stawia ona opór lub dopuszcza się czynnej napaści.
3.
Użycie środków przymusu nie może mieć na celu spowodowania dolegliwości ani uszczerbku na zdrowiu osób, w stosunku do których użyto tych środków. Używając siły fizycznej, nie należy zadawać uderzeń, chyba że członek ORMO działa w obronie koniecznej albo w celu odparcia zamachu na życie ludzkie lub mienie w znacznych rozmiarach. Indywidualne aerozolowe środki obezwładniające należy stosować ostrożnie, uwzględniając ich właściwości, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.
4.
Środków przymusu bezpośredniego nie używa się w stosunku do kobiet o widocznej ciąży, dzieci do lat 13, starców oraz osób ułomnych o widocznym kalectwie.
5.
W razie użycia środków przymusu bezpośredniego członek ORMO jest obowiązany niezwłocznie sporządzić notatkę, podając w niej okoliczności zastosowania tych środków; notatkę przekazuje komendantowi jednostki ORMO lub funkcjonariuszowi Milicji Obywatelskiej albo dyżurnemu urzędu spraw wewnętrznych, komisariatu lub posterunku Milicji Obywatelskiej.