Rozdział 3 - Inne badania - Szczegółowe warunki i sposób dokonywania badań oskarżonego oraz osoby podejrzanej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.7.63

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 2002 r.

Rozdział  3

Inne badania

§  14.
1.
Badanie psychologiczne przeprowadza instytucja naukowa lub specjalistyczna albo psycholog będący biegłym sądowym.
2.
Do badań psychologicznych § 9 ust. 1 i § 13 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  15.
1.
Pobieranie odcisków palców, dłoni, stóp lub uzębienia odbywa się w miejscu wskazanym przez organ prowadzący postępowanie karne i w sposób umożliwiający techniczne ich utrwalenie dla badań porównawczych.
2. 1
Czynności, o których mowa w ust. 1, wykonują przeszkoleni w zakresie podstaw daktyloskopii funkcjonariusze Policji prowadzący postępowanie przygotowawcze, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach wyspecjalizowane w zakresie kryminalistyki komórki organizacyjne Policji lub biegły sądowy, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 2
Odciski uzębienia pobierają i utrwalają wyspecjalizowane w zakresie kryminalistyki komórki organizacyjne Policji lub biegły sądowy.
§  16.
1.
Utrwalenie obrazu twarzy, sylwetki lub określonej części ciała odbywa się w miejscu wskazanym przez organ prowadzący postępowanie karne i w sposób technicznie umożliwiający jego utrwalenie dla celów dowodowych.
2.
Organ polecający dokonanie czynności, o których mowa w ust. 1, może wskazać tło, na jakim ma być wykonane utrwalenie obrazu, oraz pozycję, ubiór, uczesanie lub zarost badanego, a także wskazać na rodzaj urządzenia, na którym ma być utrwalony obraz.
3.
Jeżeli dla celów dowodowych niezbędne jest utrwalenie obrazu intymnych części ciała, czynność tę przeprowadza się pod nieobecność osób trzecich, a osoba wykonująca tę czynność powinna być tej samej płci.
§  17.
1.
Okazanie badanego w celach rozpoznawczych odbywa się w miejscu i w sposób wskazany przez organ prowadzący postępowanie karne.
2.
Przy okazywaniu sylwetki lub twarzy badany może, w uzasadnionych przypadkach, wypowiadać słowa lub artykułować głoski wskazane przez organ prowadzący postępowanie karne.
3.
Techniczne warunki okazania w celach rozpoznawczych regulują odrębne przepisy.
§  18.
1.
Utrwalenie głosu odbywa się w miejscu wskazanym przez organ prowadzący postępowanie karne i w sposób technicznie umożliwiający jego utrwalenie dla celów dowodowych.
2.
Organ polecający dokonanie czynności, o której mowa w ust. 1, może określić słowa lub głoski, które powinien wypowiedzieć w jej toku badany, a także wskazać na rodzaj urządzenia, na którym głos ma zostać utrwalony.
3.
Czynności, o których mowa w ust. 1, wykonują wyspecjalizowane w zakresie kryminalistyki komórki organizacyjne Policji lub biegły sądowy.
§  19.
Szczegółowe warunki i sposób przeprowadzania badań na zawartość alkoholu w organizmie badanego regulują odrębne przepisy.
1 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2002 r. (Dz.U.02.193.1620) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 2002 r.
2 § 15 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2002 r. (Dz.U.02.193.1620) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 grudnia 2002 r.