Rozdział 6 - Zakres, warunki i sposób zarządzania ograniczeniami systemowymi - Szczegółowe warunki funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.93.623

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 2022 r.

Rozdział  6

Zakres, warunki i sposób zarządzania ograniczeniami systemowymi

§  24. 
1.  79
 Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego, identyfikując ograniczenia systemowe występujące w sieci przesyłowej elektroenergetycznej oraz koordynowanej sieci 110 kV w zakresie dostarczania energii elektrycznej, wykonuje analizy systemowe, z uwzględnieniem wymagań dotyczących parametrów jakościowych energii elektrycznej i niezawodności pracy sieci. Na podstawie wykonanych analiz systemowych operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego sporządza informacje o minimalnej wymaganej i maksymalnie możliwej generacji w poszczególnych węzłach sieci lub grupach tych węzłów i udostępnia te informacje podmiotom, których dotyczą ograniczenia systemowe.
1a.  80
 Operator systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego wykonuje obowiązek, o którym mowa w ust. 1, w odniesieniu do swojej sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej co najmniej w zakresie umożliwiającym:
1)
weryfikację wykonywania obowiązku mocowego w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy, przez jednostki rynku mocy w rozumieniu art. 2 pkt 12 tej ustawy, utworzone z jednostek fizycznych w rozumieniu art. 2 pkt 5 tej ustawy, przyłączonych do sieci tego operatora;
2)
określenie ograniczeń sieciowych na potrzeby aktywnego uczestnictwa w bilansowaniu systemu jednostek grafikowych reprezentujących zasoby przyłączone do sieci tego operatora.
2.  81
 Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego prowadzi planowanie koordynacyjne systemu elektroenergetycznego poprzez opracowywanie, aktualizowanie i udostępnianie:
1)
planów koordynacyjnych dostępnych zasobów systemu, obejmujących w szczególności:
a)
prognozowane zapotrzebowanie na moc i energię,
b)
wymagane rezerwy mocy i prognozowane nadwyżki mocy, a także prognozowaną niedyspozycyjność wynikającą z ograniczeń sieciowych,
c)
prognozowaną moc dyspozycyjną jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych i innych zasobów reprezentowanych w jednostkach grafikowych aktywnie uczestniczących w bilansowaniu systemu oraz prognozowane wytwarzanie energii w innych jednostkach wytwórczych,
d)
prognozowaną wymianę międzysystemową,
e)
prognozowaną dostępność mocy wynikającą z funkcjonowania rynku mocy, o którym mowa w ustawie z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy, oraz
2)
planów koordynacyjnych wykorzystania zasobów systemu, obejmujących w szczególności:
a)
najbardziej aktualne dostępne dane na temat wielkości wymienionych w pkt 1,
b)
maksymalne i minimalne zdolności wytwórcze oraz planowaną wielkość wytwarzania w poszczególnych jednostkach wytwórczych centralnie dysponowanych i innych zasobów reprezentowanych w jednostkach grafikowych aktywnie uczestniczących w bilansowaniu systemu

- sporządzanych zgodnie ze szczegółowym zakresem i zasadami określonymi w instrukcji, o której mowa w art. 9g ust. 1 ustawy.

2a.  82
 Użytkownicy systemu przekazują operatorowi systemu przesyłowego elektroenergetycznego dane niezbędne do opracowania i aktualizacji planów, o których mowa w ust. 2, a także stosowne aktualizacje tych danych, zgodnie z zakresem wymiany danych z operatorami systemów dystrybucyjnych i ze znaczącymi użytkownikami sieci, o którym mowa w art. 40 ust. 5 rozporządzenia Komisji (UE) 2017/1485 z dnia 2 sierpnia 2017 r. ustanawiającego wytyczne dotyczące pracy systemu przesyłowego energii elektrycznej (Dz. Urz. UE L 220 z 25.08.2017, str. 1).
3.  83
 Zgłoszenia umów sprzedaży dla jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych uwzględniają ograniczenia systemowe dostarczania energii elektrycznej, w tym:
1)
określone przez wytwórcę ograniczenia wynikające z technicznych parametrów pracy jednostek wytwórczych oraz warunków pracy elektrowni;
2)
określone przez operatora systemu przesyłowego, z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, ograniczenia w zakresie maksymalnych możliwości generacji w poszczególnych węzłach lub grupach węzłów sieciowych, wynikające z warunków technicznych pracy sieci elektroenergetycznej;
3) 84
 określone przez operatora systemu przesyłowego, w dobie n-2, ograniczenia w zakresie minimalnych i maksymalnych możliwości generacji w poszczególnych węzłach lub grupach węzłów sieciowych, wynikające z warunków technicznych pracy sieci elektroenergetycznej, przy czym do ograniczeń tych stosuje się wytwórca tylko w takim zakresie, na jaki pozwala sumaryczna ilość energii w zgłoszonych umowach sprzedaży dla jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych (JWCD) dla danego podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe;
4)
zakres udostępnionej operatorowi systemu przesyłowego rezerwy określony zgodnie z § 27 ust. 1.
4.  85
 Programy obciążenia składane dla jednostek wytwórczych centralnie koordynowanych uwzględniają ograniczenia systemowe dostarczania energii elektrycznej, w tym określone przez:
1)
wytwórcę ograniczenia wynikające z technicznych parametrów pracy jednostek wytwórczych oraz warunków pracy elektrowni;
2)
operatora systemu przesyłowego, z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem, ograniczenia w zakresie maksymalnych możliwości generacji w poszczególnych węzłach lub grupach węzłów sieciowych, wynikające z warunków technicznych pracy sieci elektroenergetycznej.
5.  86
 Ograniczenia wynikające z technicznych parametrów pracy jednostek wytwórczych lub magazynów energii elektrycznej usuwane są przez wytwórców lub posiadaczy tych magazynów.
§  25. 
1.  87
 Operatorzy systemu przesyłowego elektroenergetycznego i systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego podają do publicznej wiadomości informacje o technicznych warunkach pracy tych sieci, zawarte w planach koordynacyjnych, o których mowa w § 24 ust. 2, oraz aktualizują je w okresach odpowiednich dla horyzontu czasowego przyjętego dla danego planu koordynacyjnego.
2. 
Plany, o których mowa w ust. 1, zawierają wykaz ograniczeń sieciowych wraz z przyczynami ich występowania.
§  26. 
1.  88
 Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego na dwa dni przed dniem dostarczenia energii elektrycznej odbiorcom przyłączonym do jego sieci, nie później jednak niż do godziny 14.30, publikuje informacje o stanie sieci przesyłowej i koordynowanej sieci 110 kV dotyczące:
1)
prognozowanego zapotrzebowania na energię elektryczną w krajowym systemie elektroenergetycznym;
2)
prognozowanego wytwarzania energii elektrycznej przez poszczególne grupy wytwórców tej energii;
3)
prognozowanej mocy dyspozycyjnej w krajowym systemie elektroenergetycznym;
4)
przewidywanej wymiany międzysystemowej;
5)
planowanych remontów i odstawień jednostek wytwórczych;
6)
prognozowanych ograniczeń w przesyłaniu energii elektrycznej oraz węzłów, których te ograniczenia dotyczą, wraz ze wskazaniem mocy oraz liczby jednostek wytwórczych niezbędnych do pracy;
6a) 89
 przewidywanej nadwyżki mocy dostępnej dla operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego;
6b) 90
 dostępności mocy wynikającej z funkcjonowania rynku mocy, o którym mowa w ustawie z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy;
7) 91
 (uchylony).
2. 
Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego w dniu poprzedzającym dzień dostarczenia energii elektrycznej odbiorcom przyłączonym do jego sieci, nie później niż do godziny 1600, podaje do publicznej wiadomości informacje o stanie systemu przesyłowego elektroenergetycznego dotyczące:
1)
prognozowanego wytwarzania energii elektrycznej przez:
a)
poszczególne grupy wytwórców,
b)
jednostki wytwórcze, dla których operator ten przygotowuje plany ich pracy;
2)
zaktualizowanej prognozy zapotrzebowania na energię elektryczną;
3)
wytwórców, których jednostki wytwórcze są planowane do świadczenia usług rezerw mocy;
4) 92
 prognozowanych cen swobodnego bilansowania w poszczególnych godzinach doby oraz ich prognozowanej wielkości przy wzroście lub spadku zapotrzebowania na energię elektryczną o 5%.
3. 
Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego nie później niż w okresie dwóch dni następujących po dniu, w którym dostarczono energię elektryczną, podaje do publicznej wiadomości informacje o stanie systemu przesyłowego elektroenergetycznego w dniu dostarczania energii elektrycznej dotyczące:
1)
zapotrzebowania na energię elektryczną w krajowym systemie elektroenergetycznym;
2)
wytwarzania energii elektrycznej przez poszczególne grupy wytwórców tej energii;
3)
mocy dyspozycyjnej w krajowym systemie elektroenergetycznym;
4)
wymiany międzysystemowej;
5)
występujących ograniczeń w przesyłaniu energii elektrycznej oraz węzłów, których te ograniczenia dotyczą, wraz ze wskazaniem mocy oraz liczby jednostek wytwórczych niezbędnych do pracy;
6)
cen bilansowania systemu;
7) 93
 cen niezbilansowania.
§  27.  94
1. 
Obowiązek, o którym mowa w art. 9c ust. 2 pkt 8 ustawy, operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego realizuje, w szczególności dokonując zakupu regulacyjnych usług systemowych, usług systemowych w zakresie rezerwy interwencyjnej, usług w zakresie uruchomienia jednostek wytwórczych na polecenie operatora systemu przesyłowego elektroenergetycznego lub usług w zakresie generacji wymuszonej względami systemowymi.
2. 
Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego zawiera z posiadaczem zasobu lub zasobów świadczących usługę lub usługi umowę dotyczącą regulacyjnych usług systemowych.
3. 
O planowanym wykorzystaniu usług systemowych operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego informuje na zasadach określonych w umowie dotyczącej świadczenia tych usług, warunkach dotyczących bilansowania, o których mowa w art. 18 rozporządzenia Komisji (UE) 2017/2195 z dnia 23 listopada 2017 r. ustanawiającego wytyczne dotyczące bilansowania, lub instrukcji, o której mowa w art. 9g ust. 1 ustawy.
4. 
Dobór jednostek grafikowych do świadczenia regulacyjnych usług systemowych odbywa się na podstawie rankingu cenowego ofert.
§  28.  95
 (uchylony).
§  28a.  96
 Warunki działania w charakterze dostawcy usług w zakresie obrony systemu oraz usług w zakresie odbudowy operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego ustanawia w trybie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji (UE) 2017/2196 z dnia 24 listopada 2017 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący stanu zagrożenia i stanu odbudowy systemów elektroenergetycznych (Dz. Urz. UEL312 z 28.11.2017, str. 54, z późn. zm.).
79 § 24 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 24 lit. a rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
80 § 24 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 24 lit. b rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
81 § 24 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 24 lit. c rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
82 § 24 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 24 lit. d rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
83 § 24 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 2020 r.
84 § 24 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 sierpnia 2008 r. (Dz.U.08.162.1005) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 września 2008 r.
85 § 24 ust. 4ł zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 2020 r.
86 § 24 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 24 lit. e rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
87 § 25 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
88 § 26 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 26 lit. a tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
89 § 26 ust. 1 pkt 6a dodany przez § 1 pkt 26 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
90 § 26 ust. 1 pkt 6b dodany przez § 1 pkt 26 lit. a tiret drugie rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
91 § 26 ust. 1 pkt 7 uchylony przez § 1 pkt 26 lit. a tiret trzecie rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
92 § 26 ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 26 lit. b rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
93 § 26 ust. 3 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 26 lit. c rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
94 § 27 zmieniony przez § 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2021 r.
95 § 28 uchylony przez § 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 2020 r.
96 § 28a dodany przez § 1 pkt 29 rozporządzenia z dnia 11 listopada 2020 r. (Dz.U.2020.2026) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 grudnia 2020 r.