Rozdział 3 - Szkolenia okresowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny służby - Szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.1681

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 września 2021 r.

Rozdział  3

Szkolenia okresowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny służby

§  22. 
1. 
Szkolenie okresowe strażaka jest organizowane nie rzadziej niż raz na 3 lata w formie seminarium lub instruktażu.
2. 
Seminarium lub instruktaż, o których mowa w ust. 1, stanowią formę szkolenia o czasie trwania nie krótszym niż 8 godzin lekcyjnych, umożliwiającą uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności dotyczących pełnienia służby w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej w sposób zgodny z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny służby.
3. 
Pierwsze szkolenie okresowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny służby przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od dnia ukończenia przez strażaka szkolenia wstępnego w zakresie bezpieczeństwa i higieny służby.
4. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych, kierownicy komórek organizacyjnych oraz strażacy wykonujący zadania z zakresu bezpieczeństwa i higieny służby odbywają szkolenia okresowe, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 2375 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 oraz z 2021 r. poz. 1162).
§  23. 
1. 
Szkolenie okresowe realizują:
1)
dowódcy jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej - dla strażaków jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej;
2)
kierownicy komórek organizacyjnych odpowiedzialni za realizację procesu doskonalenia zawodowego - dla pozostałych strażaków.
2. 
Dopuszcza się realizację programów szkolenia przez osoby pełniące służbę lub zatrudnione w Państwowej Straży Pożarnej posiadające zasób wiedzy i doświadczenie zawodowe, jak również przez zewnętrzne podmioty szkoleniowe.
3. 
Szkolenia, o których mowa w ust. 1:
1)
odbywają się podczas realizacji doskonalenia zawodowego strażaków, ujętego w planach szkolenia;
2)
są uzupełnieniem szczegółowej tematyki z zakresu bezpieczeństwa i higieny służby, realizowanej w trybie ciągłym, w ramach doskonalenia zawodowego strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
4. 
Dobór osób lub podmiotów, o których mowa w ust. 2, zapewnia właściwą realizację programów szkolenia.
5. 
Ze szkolenia okresowego może być zwolniony strażak, który przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu szkolenia okresowego w innej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej o tej samej specyfice służby.
§  24. 
Szkolenie okresowe kończy się egzaminem.