§ 2. - Szczegółowe sposoby postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się organizmu Xylella fastidiosa (Wells et al.).

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.1603 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 2019 r.
§  2. 
1. 
Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa, zwany dalej "wojewódzkim inspektorem", przeprowadza coroczne kontrole roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów w celu ustalenia występowania organizmu szkodliwego na podstawie analizy ryzyka występowania tego organizmu.
2.  4
 Kontrole, o których mowa w ust. 1, obejmują ocenę organoleptyczną, a w przypadku podejrzenia występowania organizmu szkodliwego - także badania laboratoryjne, które:
1)
są wykonywane zgodnie z technicznymi wytycznymi dotyczącymi badań występowania organizmu szkodliwego udostępnionymi na stronie internetowej Komisji Europejskiej 5 ;
2)
obejmują badanie molekularne, a w przypadku stwierdzenia w wyniku tego badania występowania materiału genetycznego organizmu szkodliwego, również wykonanie co najmniej jednego badania molekularnego innej części genomu, przy czym potwierdzeniem występowania tego organizmu jest powtórne stwierdzenie w wyniku badania materiału genetycznego tego organizmu;
3)
obejmują rośliny podatne na porażenie przez organizm szkodliwy wymienione w załączniku do rozporządzenia, przeznaczone do sadzenia, inne niż nasiona, wykazujące objawy porażenia, a także te rośliny, które nie wykazują objawów porażenia, występujące w pobliżu roślin podatnych na porażenie przez organizm szkodliwy wykazujących takie objawy.
3. 
W przypadku stwierdzenia występowania organizmu szkodliwego wojewódzki inspektor wyznacza:
1)
strefę porażenia obejmującą zasięgiem obszar, na którym stwierdzono występowanie:
a)
roślin uznanych za porażone przez organizm szkodliwy,
b)
roślin, które wykazują objawy porażenia przez organizm szkodliwy,
c)
roślin pochodzących z tej samej partii co rośliny, o których mowa w lit. a lub b, roślin, które miały kontakt z roślinami lub rosną w bezpośrednim sąsiedztwie roślin, o których mowa w lit. a lub b, lub roślin, które mają wspólne źródło produkcji z roślinami, o których mowa w lit. a lub b, lub roślin wyhodowanych z roślin, o których mowa w lit. a lub b, jeżeli istnieje podejrzenie, że zostały one porażone przez organizm szkodliwy,
2) 6
 strefę bezpieczeństwa wokół strefy porażenia, której granica przebiega w odległości uwzględniającej rozmieszczenie roślin podatnych na porażenie przez organizm szkodliwy wymienionych w załączniku do rozporządzenia, wektorów organizmu szkodliwego oraz roślin żywicielskich tych wektorów, nie mniejszej jednak niż 5 km od granicy strefy porażenia,

- umieszczając na granicach tych stref znaki informacyjne.

4.  7
 Strefa bezpieczeństwa może zostać ograniczona do szerokości nie mniejszej niż 1 km, jeżeli stwierdzono, że organizm szkodliwy od dnia wprowadzenia na dany obszar nie rozprzestrzenił się na tym obszarze oraz że są spełnione następujące warunki:
1)
w promieniu 100 m wokół rośliny uznanej za porażoną wszystkie rośliny szczególnie podatne na porażenie przez organizm szkodliwy wymienione w bazie danych Komisji Europejskiej zostały niezwłocznie zniszczone;
2)
od dnia zakończenia stosowania działań zwalczających organizm szkodliwy w strefie porażenia i strefie bezpieczeństwa nie wykazano występowania organizmu szkodliwego na innych roślinach w wyniku badań przeprowadzonych co najmniej raz w okresie 12 miesięcy:
a)
zgodnie z technicznymi wytycznymi dotyczącymi badań występowania organizmu szkodliwego udostępnionymi na stronie internetowej Komisji Europejskiej( 8 ),
b)
w sposób umożliwiający z 99% prawdopodobieństwem wykrycie rośliny porażonej, jeżeli jest porażonych co najmniej 1% roślin,
c)
obejmujących w szczególności rośliny podatne na porażenie przez organizm szkodliwy wykazujące objawy porażenia, a także rośliny podatne na porażenie przez organizm szkodliwy niewykazujące objawów porażenia znajdujące się w pobliżu roślin podatnych na porażenie przez organizm szkodliwy wykazujących takie objawy;
3)
kontrole występowania organizmu szkodliwego w strefie bezpieczeństwa były przeprowadzone w sposób uwzględniający podział tej strefy na pola badawcze o wymiarach:
a)
100 m x 100 m - jeżeli odległość od granicy strefy porażenia jest nie większa niż 1 km oraz
b)
1 km x l km na pozostałym obszarze strefy bezpieczeństwa;
4)
od dnia zastosowania działań zwalczających organizm szkodliwy, w wyniku kontroli występowania wektora organizmu szkodliwego przeprowadzonej dwukrotnie podczas sezonu lotów tego wektora w strefie porażenia, nie wykryto żadnych wektorów organizmu szkodliwego.
5.  9
 Wojewódzki inspektor, wyznaczając strefę porażenia i strefę bezpieczeństwa, uwzględnia:
1)
biologię organizmu szkodliwego i jego wektorów;
2)
obecność wektorów organizmu szkodliwego;
3)
obecność roślin podatnych na porażenie przez organizm szkodliwy wymienionych w załączniku do rozporządzenia;
4)
stopień porażenia roślin, o których mowa w pkt 3.
6.  10
 W przypadku wyznaczenia strefy porażenia i strefy bezpieczeństwa wojewódzki inspektor podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykaz ustanowionych stref, informacje o granicach tych stref, zagrożeniach związanych z występowaniem organizmu szkodliwego, biologii i szkodliwości tego organizmu szkodliwego oraz metodach jego zwalczania i ograniczania rozprzestrzeniania się.
7.  11
 Wojewódzki inspektor opracowuje plan awaryjny, o którym mowa w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2015/789 z dnia 18 maja 2015 r. w sprawie środków zapobiegających wprowadzaniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej organizmu Xylella fastidiosa (Wells et al.) (Dz. Urz. UE L 125 z 21.05.2015, str. 36, z późn. zm.), zwanej dalej "decyzją 2015/789", który podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
4 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 7 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2346) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 2019 r.
5 "Guidelines for the survey of Xylella fastidiosa (Wells et al.) in the Union territory" (Wytyczne dotyczące badania organizmu Xylella fastidiosa (Wells et al.) na terytorium Unii): http://ec.europa.eu/food/sites/food/files/plant/docs/ph_biosec_legis_guidelines_xylella-survey.pdf.
6 § 2 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 7 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2346) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 2019 r.
7 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia z dnia 7 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2346) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 2019 r.
8 "Guidelines for the survey of Xylella fastidiosa (Wells et al.) in the Union territory" (Wytyczne dotyczące badania organizmu Xylella fastidiosa (Wells et al.) na terytorium Unii): http://ec.europa.eu/food/sites/food/files/plant/docs/ph_biosec_legis_guidelines_xylella-survey.pdf.
9 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia z dnia 7 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2346) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 2019 r.
10 § 2 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia z dnia 7 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2346) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 2019 r.
11 § 2 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d rozporządzenia z dnia 7 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2346) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 grudnia 2019 r.