§ 6. - Szczegółowe sposoby postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się organizmu Xylella fastidiosa (Well i Raju).

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.865

Akt utracił moc
Wersja od: 23 czerwca 2015 r.
§  6.
1.
Rośliny żywicielskie mogą być wprowadzane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państw trzecich, w których stwierdzono występowanie organizmu szkodliwego, jeżeli:
1)
zostały zaopatrzone w świadectwo fitosanitarne;
2)
zostały uznane za wolne od organizmu szkodliwego w wyniku granicznej kontroli fitosanitarnej obejmującej:
a)
ocenę organoleptyczną,
b)
pobieranie prób do badań laboratoryjnych w sposób umożliwiający z 99% prawdopodobieństwem wykrycie u badanych roślin 1% stopnia porażenia - w przypadku podejrzenia porażenia przez ten organizm, w szczególności stwierdzenia objawów występowania tego organizmu.
2.
Świadectwo fitosanitarne w rubryce "dodatkowa deklaracja" powinno zawierać informację o tym, że rośliny żywicielskie były:
1)
uprawiane w miejscu produkcji zarejestrowanym i nadzorowanym przez krajową organizację ochrony roślin w państwie pochodzenia oraz położonym na obszarze wolnym od organizmu szkodliwego i jego wektorów, ustanowionym przez tę organizację zgodnie z Międzynarodowym Standardem w zakresie Środków Fitosanitarnych 3 , przy czym nazwę tego obszaru należy wskazać w rubryce "miejsce pochodzenia", lub
2)
przemieszczane poza okresem lotu wektorów organizmu szkodliwego lub w zamkniętych pojemnikach lub opakowaniach uniemożliwiających ich porażenie przez organizm szkodliwy oraz jego wektory i przed ich wywozem zostały poddane bezpośrednio przed wysyłką urzędowej kontroli obejmującej ocenę organoleptyczną oraz badania laboratoryjne, w sposób umożliwiający z 99% prawdopodobieństwem wykrycie u badanych roślin 1% stopnia porażenia, oraz rośliny te były uprawiane w miejscu produkcji:
a)
które:
zostało zarejestrowane i było nadzorowane przez krajową organizację ochrony roślin w państwie pochodzenia,
zostało uznane za wolne od organizmu szkodliwego i jego wektorów zgodnie z Międzynarodowym Standardem w zakresie Środków Fitosanitarnych 4 ,
b)
w którym:
rośliny te znajdowały się w izolacji uniemożliwiającej ich porażenie przez organizm szkodliwy,
były stosowane zapobiegawczo zabiegi zwalczające wektory organizmu szkodliwego,
co najmniej dwa razy w roku przeprowadzano urzędowe kontrole, w wyniku których nie stwierdzono objawów występowania organizmu szkodliwego ani jego wektorów lub jeżeli stwierdzono takie objawy, to w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych wykluczono występowanie organizmu szkodliwego,
rośliny te były co najmniej raz w roku wyrywkowo poddawane badaniom laboratoryjnym w kierunku bez- objawowego porażenia przez organizm szkodliwy,
c)
w którego bezpośrednim sąsiedztwie były stosowane zapobiegawczo zabiegi zwalczające wektory organizmu szkodliwego.
3 Międzynarodowy Standard w zakresie Środków Fitosanitarnych - International Standards for Phytosanitary Measures, Part 4 - Pest Surveillance, Requirements for the establishment of Pest Free Areas, Publication No 4, FAO, Rome, przyjęty na podstawie art. X Międzynarodowej konwencji ochrony roślin, sporządzonej w Rzymie dnia 6 grudnia 1951 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 15, poz. 151 oraz z 2007 r. Nr 73, poz. 485).
4 Międzynarodowy Standard w zakresie Środków Fitosanitarnych - International Standards for Phytosanitary Measures, Part 4 - Pest Surveillance, Requirements for the establishment of Pest Free Areas, Publication No 4, FAO, Rome, przyjęty na podstawie art. X Międzynarodowej konwencji ochrony roślin, sporządzonej w Rzymie dnia 6 grudnia 1951 r. (Dz. U. z 2001 r. Nr 15, poz. 151 oraz z 2007 r. Nr 73, poz. 485).