§ 2. - Szczegółowe sposoby postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się organizmu Xylella fastidiosa (Well i Raju).

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.865

Akt utracił moc
Wersja od: 23 czerwca 2015 r.
§  2.
1.
Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa, zwany dalej "wojewódzkim inspektorem", co najmniej raz w roku prowadzi obserwacje i przeprowadza kontrole roślin i produktów roślinnych w celu ustalenia występowania organizmu szkodliwego.
2.
W przypadku stwierdzenia występowania organizmu szkodliwego w wyniku urzędowej kontroli albo w przypadku otrzymania z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub państwa trzeciego informacji o stwierdzeniu występowania tego organizmu, potwierdzonego w wyniku urzędowej kontroli przeprowadzonej przez służby ochrony roślin tego państwa, wojewódzki inspektor wyznacza:
1)
strefę porażenia obejmującą zasięgiem obszar, na którym stwierdzono występowanie:
a)
roślin uznanych, na podstawie przeprowadzonych urzędowych kontroli, za porażone przez organizm szkodliwy,
b)
roślin, które wykazują objawy porażenia przez organizm szkodliwy,
c)
roślin pochodzących z tej samej partii co rośliny, o których mowa w lit. a lub b, oraz roślin, które miały kontakt z roślinami lub rosną w bezpośrednim sąsiedztwie roślin, o których mowa w lit. a lub b, jeżeli istnieje podejrzenie, że zostały one porażone przez organizm szkodliwy;
2)
strefę bezpieczeństwa wokół strefy porażenia, której granica przebiega w odległości co najmniej 2 km od granicy strefy porażenia.
3.
Wyznaczając strefę porażenia i strefę bezpieczeństwa, wojewódzki inspektor uwzględnia stopień porażenia roślin w strefie porażenia, biologię organizmu szkodliwego i możliwości jego rozprzestrzeniania się oraz obecność w sąsiedztwie strefy porażenia roślin podatnych na porażenie przez organizm szkodliwy, innych niż określone w ust. 2 pkt 1.
4.
Odległość, o której mowa w ust. 2 pkt 2, może być ograniczona do nie mniej niż 1 km od granicy strefy porażenia, jeżeli:
1)
wojewódzki inspektor, mając na uwadze w szczególności wyniki przeprowadzonej kontroli lub działania zwalczające organizm szkodliwy zastosowane bezpośrednio po stwierdzeniu jego wystąpienia, stwierdzi, że nie występuje ryzyko rozprzestrzenienia się organizmu szkodliwego poza obszar tej strefy;
2)
zostały usunięte oraz zniszczone wszystkie rośliny, o których mowa w ust. 2 pkt 1;
3)
na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych w sposób umożliwiający z 99% prawdopodobieństwem wykrycie 0,1% stopnia porażenia badanych roślin nie stwierdzono organizmu szkodliwego w odległości 2 km od granicy strefy porażenia.
5.
W przypadku wyznaczenia strefy porażenia i strefy bezpieczeństwa wojewódzki inspektor podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej administrowanej przez wojewódzki inspektorat ochrony roślin i nasiennictwa informacje o zagrożeniach, występowaniu oraz metodach zwalczania i ograniczania rozprzestrzeniania się organizmu Xylella fastidiosa.