§ 14. - Szczegółowe sposoby postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się mątwika ziemniaczanego (Globodera rostochiensis) i mątwika agresywnego (Globodera pallida).

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.1288 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 19 sierpnia 2016 r.
§  14.
1.
Po upływie okresu od stwierdzenia występowania cyst mątwików, o którym mowa w § 9 ust. 1, wojewódzki inspektor ponownie przeprowadza badanie na obecność cyst mątwików:
1)
pól położonych w strefie porażenia - w sposób określony w § 4 ust. 1-3, ust. 7 i 8, pobierając próby gleby o objętości nie mniejszej niż 1500 ml/ha;
2)
podłoży - w sposób określony w § 6 ust. 1 pkt 2 lit. a i b oraz ust. 3.
2.
W przypadku stwierdzenia w wyniku badania, o którym mowa w ust. 1, występowania cyst mątwików stosuje się przepisy § 8-13.
3.
Jeżeli wojewódzki inspektor stwierdzi, że w strefie porażenia lub bezpieczeństwa były uprawiane:
1)
rośliny uznane za porażone,
2)
rośliny rodzaju Capsicum, gatunku: Solanum lycopersicum lub Solanum melongena lub inne rośliny z rodziny psiankowatych, oprócz tytoniu,
3)
ziemniaki niespełniające wymagań określonych w § 9 ust. 2 lub 3

- badanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza po upływie 6 lat, licząc od roku następującego po roku, w którym rośliny te były uprawiane.

4.
Jeżeli wojewódzki inspektor stwierdzi, że w strefie porażenia lub bezpieczeństwa były uprawiane rośliny, o których mowa w ust. 3, do momentu otrzymania wyniku badania, o którym mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 8-13.