Szczegółowe sposoby postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.74.490

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 2007 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 18 kwietnia 2007 r.
w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej2)

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 94, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe sposoby postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera Le Conte), zwanej dalej "stonką".
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej lub jej części, jeżeli w przypadku szczególnego zagrożenia roślin przez stonkę na tym obszarze zostały wprowadzone nakazy lub zakazy na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin.
1.
W przypadku stwierdzenia wystąpienia stonki wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa, zwany dalej "wojewódzkim inspektorem", wyznacza:
1)
strefę porażenia, w odległości co najmniej 1 km wokół miejsca uprawy kukurydzy, na którym stwierdzono wystąpienie stonki,
2)
strefę bezpieczeństwa, w odległości co najmniej 5 km od granicy strefy porażenia

- mając w szczególności na względzie biologię stonki, stopień porażenia przez nią roślin kukurydzy oraz sposób prowadzenia uprawy kukurydzy na obszarze strefy porażenia i strefy bezpieczeństwa.

2.
W razie szczególnego zagrożenia rozprzestrzenienia się stonki poza obszar stref, o których mowa w ust. 1, wojewódzki inspektor może wyznaczyć wokół tych stref strefę buforową.
1.
W strefie porażenia:
1)
przy uprawie kukurydzy:
a)
stosuje się zmianowanie dopuszczające jej uprawę na danym gruncie raz w okresie trzech kolejnych sezonów uprawowych albo
b)
zakazuje się jej uprawy przez dwa kolejne sezony uprawowe następujące po sezonie uprawowym, w którym stwierdzono wystąpienie stonki;
2)
w sezonie uprawowym, w którym stwierdzono wystąpienie stonki, oraz w sezonie następnym, przed dniem 15 października, wykonuje się odpowiednie zabiegi chemiczne;
3)
zbiór kukurydzy przeprowadza się po dniu 15 października;
4)
maszyny używane na gruntach, na których jest uprawiana kukurydza, przed przemieszczeniem poza strefę porażenia czyści się z ziemi i resztek roślinnych;
5)
na gruntach, na których nie jest uprawiana kukurydza, niszczy się jej samosiewy.
2.
Nie przemieszcza się poza strefę porażenia:
1)
świeżych roślin kukurydzy i ich części w terminach, w których stwierdza się występowanie owadów dorosłych stonki, określonych na podstawie biologii stonki oraz warunków klimatycznych panujących w tej strefie;
2)
gleby lub innego podłoża uprawowego pochodzącego z gruntów, na których uprawiana jest kukurydza.
W strefie bezpieczeństwa:
1)
przy uprawie kukurydzy stosuje się zmianowanie dopuszczające jej uprawę na danym gruncie raz w ciągu dwóch kolejnych sezonów uprawowych;
2)
w sezonie uprawowym, w którym stwierdzono wystąpienie stonki, oraz w sezonie następnym wykonuje się odpowiednie zabiegi chemiczne na gruntach, na których jest uprawiana kukurydza.
W strefie buforowej przy uprawie kukurydzy stosuje się zmianowanie dopuszczające jej uprawę na danym gruncie raz w okresie dwóch kolejnych sezonów uprawowych.
1.
Wojewódzki inspektor w strefach wymienionych w § 2 przeprowadza kontrole występowania stonki przy użyciu pułapek feromonowych ustawionych w systemie siatkowym i regularnie sprawdzanych; liczba i rodzaj ustawianych pułapek są uzależnione w szczególności od ukształtowania terenu, występowania naturalnych granic gruntów oraz sposobu prowadzenia uprawy kukurydzy na obszarze stref.
2.
Jeżeli w trakcie kontroli, o których mowa w ust. 1, w czasie dwóch kolejnych sezonów uprawowych nie stwierdzi się stonki w strefie porażenia, strefie bezpieczeństwa lub w strefie buforowej, w strefach tych nie przeprowadza się działań wymienionych w § 1-6 ust. 1.
1.
W celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się stonki na gruntach położonych w odległości nie większej niż 2,5 km od granicy obszaru portu lotniczego w rozumieniu przepisów Prawa lotniczego:
1)
przy uprawie kukurydzy stosuje się zmianowanie dopuszczające jej uprawę na danym gruncie raz w okresie dwóch kolejnych sezonów uprawowych;
2)
wojewódzki inspektor prowadzi kontrole występowania stonki przy użyciu pułapek feromonowych.
2.
W przypadku stwierdzenia wystąpienia stonki na gruntach, o których mowa w ust. 1, stosuje się przepisy § 2-6.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Dz. U. Nr 82, poz. 763).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 131, poz. 915 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 244).

2) Przepisy rozporządzenia wdrażają decyzję Komisji 2003/766/WE z dnia 24 października 2003 r. w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie Diabrotica virgifera Le Conte (Dz. Urz. UE L 275 z 25.10.2003, str. 49, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 40, str. 442, z późn. zm.).

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 173, poz. 1808 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 oraz z 2006 r. Nr 92, poz. 639, Nr 170, poz. 1217 i Nr 171, poz. 1225.