Rozdział 7 - Postępowanie przed sądem aptekarskim II instancji - Szczegółowe przepisy dotyczące postępowania w sprawach odpowiedzialności zawodowej aptekarzy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.63.305

Akt utracił moc
Wersja od: 31 lipca 1993 r.

Rozdział  7

Postępowanie przed sądem aptekarskim II instancji

§  44.
Sąd aptekarski wszczyna postępowanie odwoławcze po otrzymaniu odwołania od orzeczenia sądu aptekarskiego I instancji wraz z całością materiału sprawy.
§  45.
1.
Jeżeli odwołanie spełnia warunki formalne, przewodniczący Naczelnego Sądu Aptekarskiego zarządza dostarczenie stronie przeciwnej odpisu odwołania wraz z uzasadnieniem i wydaje stosowne zarządzenie przygotowujące rozprawę.
2.
Jeżeli odwołanie zostało wniesione po terminie lub przez osobę nieuprawnioną albo jest niedopuszczalne z mocy ustawy, przewodniczący Naczelnego Sądu Aptekarskiego kieruje sprawę na posiedzenie niejawne.
3.
Naczelny Sąd Aptekarski pozostawia odwołanie bez rozpoznania, jeżeli zachodzą okoliczności wymienione w ust. 2.
§  46. 1
Przewodniczący Naczelnego Sądu Aptekarskiego wyznacza na przewodniczącego składu Naczelnego Sądu Aptekarskiego sędziego spośród sędziów wskazanych przez Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, wchodzących w skład Naczelnego Sądu Aptekarskiego.
§  47.
1.
Cofnięcie odwołania przed rozpoczęciem rozprawy odwoławczej jest wiążące dla Naczelnego Sądu Aptekarskiego.
2.
Cofnięcie odwołania wniesionego przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej na korzyść obwinionego aptekarza może nastąpić za zgodą obwinionego aptekarza.
§  48.
1.
Naczelny Sąd Aptekarski, działając w II instancji, rozpoznaje sprawę w granicach odwołania.
2.
Niezależnie od granic odwołania sąd II instancji bierze z urzędu pod rozwagę rażące naruszenie prawa oraz istotną odmienność oceny co do naruszenia zasad etyki i deontologii zawodowej.
3.
Wydanie orzeczenia na niekorzyść obwinionego aptekarza może nastąpić tylko wtedy, gdy odwołanie wniesiono na jego niekorzyść, i tylko w granicach odwołania.
4.
Niezależnie od granic odwołania orzeczenie podlega zmianie na korzyść obwinionego aptekarza lub uchyleniu, jeżeli jest oczywiście niesprawiedliwe.
§  49.
Oskarżycielem przed Naczelnym Sądem Aptekarskim jest Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej lub jego zastępca.
§  50.
W postępowaniu odwoławczym stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu przed sądem I instancji.
§  51.
1.
Naczelny Sąd Aptekarski po rozpoznaniu środka odwoławczego orzeka o utrzymaniu w mocy, zmianie lub uchyleniu zaskarżonego orzeczenia w całości lub części.
2.
Naczelny Sąd Aptekarski, gdy pozwalają na to zebrane dowody, zmienia zaskarżone orzeczenie, orzekając odmiennie co do istoty, lub uchyla je w całości albo w części i umarza postępowanie w odpowiednim zakresie. Naczelny Sąd Aptekarski w innych przypadkach uchyla orzeczenie i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania sądowi aptekarskiemu I instancji.
§  52.
Orzeczenie Naczelnego Sądu Aptekarskiego, wydane w II instancji umarzające postępowanie, uniewinniające obwinionego aptekarza lub skazujące go na karę upomnienia albo nagany, staje się prawomocne z chwilą ogłoszenia.
1 § 46 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 września 1993 r. (Dz.U.93.97.448) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 lipca 1993 r.