Rozdział 4 - Postępowanie wyjaśniające - Szczegółowe przepisy dotyczące postępowania w sprawach odpowiedzialności zawodowej aptekarzy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1993.63.305

Akt utracił moc
Wersja od: 31 lipca 1993 r.

Rozdział  4

Postępowanie wyjaśniające

§  16.
Rzecznik odpowiedzialności zawodowej wszczyna postępowanie wyjaśniające po uzyskaniu wiarygodnej informacji o dokonaniu przewinienia z zakresu odpowiedzialności zawodowej aptekarza.
§  17.
1.
Przed wszczęciem postępowania rzecznik odpowiedzialności zawodowej bada z urzędu, czy nie zachodzą okoliczności wyłączające postępowanie.
2.
W przypadku stwierdzenia okoliczności, o których mowa w ust. 1, rzecznik odpowiedzialności zawodowej wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania, które wraz z uzasadnieniem doręcza pokrzywdzonemu i aptekarzowi, na którego złożono skargę.
3.
Jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 1, wystąpią w toku postępowania wyjaśniającego, rzecznik odpowiedzialności zawodowej wydaje postanowienie o umorzeniu wszczętego postępowania, które wraz z uzasadnieniem doręcza pokrzywdzonemu, aptekarzowi, którego postępowanie dotyczy, a także Naczelnemu Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej.
4.
Na postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego pokrzywdzonemu przysługuje zażalenie do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, a jeżeli postanowienie wydał Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, zażalenie przysługuje do Naczelnego Sądu Aptekarskiego.
§  18.
1.
Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego lub umorzeniu tego postępowania prowadzonego przez zastępcę okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej wymaga zatwierdzenia przez okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zastępcy Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
§  19.
1.
Jeżeli dane istniejące w chwili wszczęcia postępowania lub zebrane w jego toku zawierają dostateczne podstawy do przedstawienia zarzutów aptekarzowi, którego postępowanie dotyczy, rzecznik odpowiedzialności zawodowej sporządza postanowienie o przedstawieniu zarzutów, ogłasza je niezwłocznie aptekarzowi i przesłuchuje go na okoliczność tych zarzutów.
2.
Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera wskazania aptekarza, szczegółowe określenie zarzucanego mu przewinienia zawodowego wraz z uzasadnieniem.
3.
Na wniosek aptekarza, którego dotyczy postępowanie, jego obrońca może być obecny przy składaniu wyjaśnień.
§  20.
1.
Prowadząc postępowanie wyjaśniające rzecznik odpowiedzialności zawodowej powinien dążyć do szczegółowego wyjaśnienia sprawy. W tym celu może on przesłuchać aptekarza, którego dotyczy postępowanie, świadków, biegłych, jak również przeprowadzić inne dowody.
2.
Odmowa złożenia wyjaśnień przez aptekarza, którego to postępowanie dotyczy, nie wstrzymuje postępowania.
§  21.
1.
W toku postępowania wyjaśniającego aptekarzowi, którego dotyczy postępowanie, należy umożliwić złożenie wszelkich wyjaśnień, które uznaje on za istotne dla sprawy.
2.
Z przebiegu czynności wymienionych w ust. 1 rzecznik odpowiedzialności zawodowej sporządza protokół, który podpisują rzecznik oraz aptekarz, którego dotyczy postępowanie, a także osoby uczestniczące w tych czynnościach.
3.
Aptekarz, którego dotyczy postępowanie, może zaznaczyć w protokole swoje uwagi dotyczące jego treści.
4.
Aptekarz, którego dotyczy postępowanie, ma prawo w toku postępowania wyjaśniającego zgłaszać wnioski dotyczące przesłuchania świadków, powołania biegłych oraz przeprowadzenia innych dowodów.
5.
Jeżeli nie zachodzi konieczność uzupełnienia postępowania wyjaśniającego, rzecznik odpowiedzialności zawodowej wydaje postanowienie o jego zamknięciu, o czym powiadamia aptekarza, którego dotyczy postępowanie, udostępnia mu zebrane dowody oraz umożliwia złożenie dodatkowych wyjaśnień i wniosków dowodowych, w terminie 14 dni od daty doręczenia postanowienia.
§  22.
1.
Rzecznik odpowiedzialności zawodowej w toku postępowania wyjaśniającego może wystąpić o przeprowadzenie określonych czynności w ramach prowadzonego postępowania do innych rzeczników odpowiedzialności zawodowej.
2.
Z przebiegu przeprowadzonych czynności, o których mowa w ust. 1, sporządza się protokół zawierający określenie miejsca i czasu, imię i nazwisko osoby lub osób w nich uczestniczących wraz z dokładnym zapisem złożonych zeznań, oświadczeń lub opinii i ekspertyz oraz wyjaśnień aptekarza, którego postępowanie dotyczy, jeżeli brał udział w tych czynnościach.
§  23.
1.
Rzecznik odpowiedzialności zawodowej wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego, jeżeli zebrany materiał nie daje podstaw do wniesienia wniosku o ukaranie.
2.
Odpis postanowienia wraz z uzasadnieniem, o którym mowa w ust. 1, doręcza się:
1)
aptekarzowi, którego dotyczy postępowanie,
2)
pokrzywdzonemu,
3)
Naczelnemu Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej.
3.
Na postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego aptekarzowi, którego dotyczy postępowanie, oraz pokrzywdzonemu przysługuje, w terminie 14 dni od daty doręczenia postanowienia, zażalenie do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
4.
Na postanowienie Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej o umorzeniu postępowania wyjaśniającego osobom, o których mowa w ust. 3, przysługuje zażalenie do Naczelnego Sądu Aptekarskiego.
§  24.
1.
Jeżeli wynik postępowania wyjaśniającego potwierdza zasadność zarzutów stawianych aptekarzowi, którego dotyczy postępowanie, rzecznik odpowiedzialności zawodowej składa właściwemu sądowi aptekarskiemu wniosek o ukaranie.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko, nazwisko panieńskie, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkania obwinionego aptekarza, numer koncesji, miejsce pracy oraz informacje dotyczące ukończenia studiów i posiadanych specjalizacji,
2)
dokładne określenie zarzucanego przewinienia zawodowego, ze wskazaniem czasu, miejsca, sposobu i okoliczności jego popełnienia oraz skutków z niego wynikających,
3)
imiona i nazwiska oraz adresy świadków osoby pokrzywdzonej, którzy powinni uczestniczyć w rozprawie,
4)
wszelkie dowody i materiały zebrane w postępowaniu wyjaśniającym,
5)
uzasadnienie wniosku uwzględniające szczegółowe określenie zarzucanego aptekarzowi przewinienia zawodowego.
3.
Rzecznik odpowiedzialności zawodowej o podjęciu czynności wymienionej w ust. 1 zawiadamia obwinionego aptekarza, pokrzywdzonego oraz właściwą okręgową radę aptekarską.
§  25.
1.
Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez rzecznika odpowiedzialności zawodowej powinno być zakończone w ciągu trzech miesięcy od daty zawiadomienia o popełnieniu przewinienia zawodowego.
2.
W szczególnie uzasadnionym przypadku termin oznaczony w ust. 1 może zostać przedłużony przez Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej na czas nie przekraczający kolejnych trzech miesięcy.
3.
Jeżeli postępowanie wyjaśniające nie zostanie zakończone w terminie sześciu miesięcy, akta sprawy należy przekazać Naczelnemu Sądowi Aptekarskiemu, który może przedłużyć postępowanie na dalszy czas oznaczony.