Rozdział 2 - Szczegółowe prawa i obowiązki policjantów - Szczegółowe prawa i obowiązki oraz przebieg służby policjantów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.2269 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 października 2023 r.

Rozdział  2

Szczegółowe prawa i obowiązki policjantów

§  4. 
(uchylony).
§  5. 
(uchylony).
§  6. 
(uchylony).
§  7. 
(uchylony).
§  8.  [Zwolnienie od zajęć służbowych przysługujące policjantowi wychowującemu dziecko]
Policjantowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od zajęć służbowych w wymiarze 2 dni.
§  9.  [Zwolnienie od zajęć służbowych w przypadku wezwania do stawienia się przed właściwym organem lub sądem w charakterze strony lub świadka]
Policjanta zwalnia się od zajęć służbowych w przypadku wezwania do stawienia się przed organem właściwym w sprawach powszechnego obowiązku obrony, Policją, prokuraturą, organem prowadzącym postępowanie administracyjne, sądowe lub w sprawie o wykroczenie - w charakterze strony lub świadka - w postępowaniu prowadzonym przed tymi organami.
§  10.  [Zwolnienie od zajęć służbowych na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego]
1. 
Policjantowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne poza jednostkami organizacyjnymi Policji, na podstawie skierowania przełożonego właściwego w sprawach osobowych, przysługuje zwolnienie od zajęć służbowych z części dnia służby nieprzekraczające 5 godzin tygodniowo, jeżeli czas służby nie pozwala na punktualne przybycie na zajęcia.
2. 
Policjantowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne poza jednostkami organizacyjnymi Policji bez skierowania przełożony właściwy w sprawach osobowych może udzielić zwolnienia od zajęć służbowych z części dnia służby w wymiarze i na warunkach, o których mowa w ust. 1, jeżeli przemawia za tym interes służby, a w szczególności gdy poziom i kierunek kształcenia odpowiada wymaganiom na stanowisku służbowym zajmowanym przez policjanta lub planowanym do objęcia.
§  11.  [Zawiadomienie o miejscu pobytu podczas urlopu wypoczynkowego]
Policjant przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego i dodatkowego jest obowiązany pisemnie zawiadomić bezpośredniego przełożonego o przewidywanym miejscu pobytu i sposobie nawiązania z nim kontaktu podczas urlopu.
§  12.  [Obowiązek stawienia się w jednostce organizacyjnej Policji policjanta zawieszonego w czynnościach służbowych]
Policjant zawieszony w czynnościach służbowych jest obowiązany stawić się w jednostce organizacyjnej Policji na wezwanie przełożonego właściwego w sprawach osobowych, kierownika jednostki organizacyjnej Policji, w której pełni służbę, albo osób przez nich wyznaczonych.
§  13.  [Obowiązki informacyjne policjanta wobec przełożonego]
Policjant jest obowiązany niezwłocznie, jednakże nie później niż w terminie 7 dni od zaistnienia zdarzenia, poinformować w pisemnym raporcie drogą służbową przełożonego właściwego w sprawach osobowych o:
1)
zmianie lub ustaleniu pisowni nazwiska lub imienia;
2)
zmianie stanu cywilnego;
3)
wszczęciu i zakończeniu postępowania karnego lub postępowania karnego skarbowego przeciwko niemu, małżonkowi lub dzieciom pozostającym na jego utrzymaniu;
4)
ukaraniu za wykroczenie;
5)
utracie uprawnienia lub prawa wykonywania zawodu lub czynności, które pozostają w bezpośrednim związku z zajmowanym stanowiskiem służbowym;
6)
zmianie adresu miejsca zamieszkania;
7)
urodzeniu się dziecka, przysposobieniu dziecka lub przyjęciu dziecka na wychowanie;
8)
innych przypadkach, jeżeli przepisy odrębne tak stanowią.
§  14.  [Obowiązek poddania się badaniom lekarskim zleconym przez komisję lekarską]
1. 
(uchylony).
2. 
Policjant skierowany do komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, zwanej dalej "komisją lekarską", jest obowiązany bez zbędnej zwłoki poddać się badaniom lekarskim zleconym przez komisję lekarską.
3. 
Przełożony właściwy w sprawach osobowych umożliwia policjantowi dostęp do badań, o których mowa w ust. 2.
§  15.  [Obowiązek uprzedzenia przełożonego o niemożności stawienia się do służby lub spóźnieniu]
1. 
Policjant jest obowiązany uprzedzić bezpośredniego przełożonego o niemożności stawienia się do służby lub spóźnieniu z przyczyny z góry wiadomej lub możliwej do przewidzenia oraz określić przewidywany czas trwania nieobecności.
2. 
W razie niestawienia się do służby lub spóźnienia z innej przyczyny niż określona w ust. 1, policjant jest obowiązany poinformować bezpośredniego przełożonego tego samego dnia o przyczynie nieobecności w służbie i przewidywanym czasie jej trwania lub przyczynie spóźnienia.
3. 
W razie zaistnienia przyczyny uniemożliwiającej dopełnienie obowiązku, o którym mowa w ust. 2, policjant jest obowiązany poinformować o przyczynie nieobecności w służbie i przewidywanym czasie jej trwania lub przyczynie spóźnienia niezwłocznie po ustaniu tej przyczyny.
4. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1-3, policjant jest obowiązany poinformować bezpośredniego przełożonego osobiście lub za pośrednictwem innej osoby, używając środka łączności lub drogą pocztową. Za datę przekazania informacji drogą pocztową uważa się datę stempla pocztowego.
§  16.  [Opuszczenie miejsca służbowego zakwaterowania przez policjanta w służbie kandydackiej]
Policjant w służbie kandydackiej może opuścić miejsce służbowego zakwaterowania po uzyskaniu zezwolenia bezpośredniego przełożonego.
§  17. 
(uchylony).
§  18.  [Rozliczenie się policjanta z otrzymanego wyposażenia oraz obowiązków służbowych]
1. 
Policjant rozlicza się z otrzymanego wyposażenia oraz obowiązków służbowych w przypadkach:
1)
zwolnienia ze służby;
2)
przeniesienia do pełnienia służby w innej miejscowości lub innej jednostce organizacyjnej Policji;
3)
delegowania do pełnienia służby poza granicami państwa;
4)
oddelegowania do pełnienia zadań służbowych poza Policją;
5)
zawieszenia w czynnościach służbowych;
6)
udzielenia urlopu wychowawczego lub bezpłatnego;
7)
innych niż wymienione w pkt 1-6, wynikających z potrzeb służby.
2. 
Potwierdzeniem rozliczenia się z otrzymanego wyposażenia i obowiązków służbowych jest karta obiegowa.
3. 
Z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, policjanta rozlicza bezpośredni przełożony, który w karcie obiegowej określa zakres i termin rozliczenia.
4. 
Po bezskutecznym upływie terminu rozliczenia w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, rozliczenia dokonuje bezpośredni przełożony policjanta.