Rozdział 3 - Działania wspomagające uczestnictwo jednostek naukowych i innych podmiotów w programach, inicjatywach lub przedsięwzięciach badawczych - Szczegółowe kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie współpracy naukowej z zagranicą.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.2047

Akt utracił moc
Wersja od: 7 grudnia 2015 r.

Rozdział  3

Działania wspomagające uczestnictwo jednostek naukowych i innych podmiotów w programach, inicjatywach lub przedsięwzięciach badawczych

§  13.
1.
Środki finansowe na działania wspomagające uczestnictwo w europejskich programach badawczych, w tym w programie ramowym w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020", są przyznawane w drodze naboru wniosków w ramach konkursu ogłaszanego przez ministra.
2.
Warunki naboru wniosków są określone w ogłoszeniu o konkursie zamieszczonym na stronie podmiotowej ministra w Biuletynie Informacji Publicznej.
3.
Środki finansowe za uczestnictwo w programie ramowym w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020" są przeznaczone na wynagrodzenia dla osób biorących udział w realizacji projektów w ramach tego programu.
4.
Wniosek o przyznanie środków finansowych na działania wspomagające uczestnictwo w europejskich programach badawczych, w tym w programie ramowym w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020", zawierający informacje, których szczegółowy zakres określa załącznik nr 3 do rozporządzenia, składa się w terminie określonym w ogłoszeniu o konkursie.
5.
Do wniosku dołącza się kopię umowy potwierdzającej udział wnioskodawcy w projekcie europejskiego programu badawczego, w tym programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020".
6.
Przy przyznawaniu środków finansowych, o których mowa w ust. 3, uwzględnia się kryteria, o których mowa w art. 13b ust. 1 ustawy, oraz:
1)
rolę wnioskodawcy w projekcie (koordynator projektu, jednostka naukowa, w której realizowany jest grant Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych, lub partner w realizowanym projekcie, strona trzecia powiązana z beneficjentem projektu);
2)
wysokość finansowania projektu ze środków Unii Europejskiej przypadającego na wnioskodawcę.
§  14.
1.
Środki finansowe na wynagrodzenia, o których mowa w § 13 ust. 3, przyznaje się w wysokości stanowiącej równowartość w złotych:
1)
20% wysokości finansowania projektu ze środków Unii Europejskiej przypadającego na wnioskodawcę - w przypadku projektu, którego wysokość finansowania ze środków Unii Europejskiej w części przypadającej na wnioskodawcę wynosi do 1 000 000 euro,
2)
25% wysokości finansowania projektu ze środków Unii Europejskiej przypadającego na wnioskodawcę - w przypadku projektu, którego wysokość finansowania ze środków Unii Europejskiej w części przypadającej na wnioskodawcę przekracza 1 000 000 euro

- oraz dodatkowo 10% wysokości finansowania projektu ze środków Unii Europejskiej przypadającego na wnioskodawcę w przypadku, gdy wnioskodawca pełni jednocześnie funkcję koordynatora projektu lub jest jednostką naukową, w której jest realizowany grant Europejskiej Rady do spraw Badań Naukowych.

2.
Środki finansowe są przekazywane na podstawie umowy określającej warunki jej realizacji, finansowania i rozliczania przyznanych środków finansowych.
3.
Umowa określa warunki zwrotu w całości lub w części środków finansowych, o których mowa w § 13 ust. 3, w przypadku nienależytego wykonania umowy lub niezgodnego z przeznaczeniem wykorzystania tych środków oraz w przypadku rezygnacji przez wnioskodawcę z realizacji projektu lub konieczności zwrotu środków finansowych do Komisji Europejskiej lub właściwego organu finansującego.
§  15.
1.
Wnioskodawca, któremu zostały przekazane środki finansowe, o których mowa w § 13 ust. 3, dokonuje rozliczenia tych środków w formie raportu rocznego i raportu końcowego zawierającego szczegółowe informacje określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2.
Wnioskodawca, w terminie 60 dni od dnia zakończenia realizowanych zadań, składa raport końcowy, uwzględniający rozliczenie całości przekazanych środków, o których mowa w § 13 ust. 3.
§  16.
1.
Wniosek o przyznanie środków finansowych na działalność punktu kontaktowego, którego szczegółowy zakres określa załącznik nr 5 do rozporządzenia, składa się w terminie wskazanym przez ministra w ogłoszeniu o konkursie.
2.
Wnioskodawca może złożyć wniosek w imieniu grupy jednostek naukowych lub podmiotów działających na rzecz nauki, podejmujących współpracę w ramach działania, dołączając do wniosku pełnomocnictwa do występowania w imieniu tych jednostek lub podmiotów.
3.
Przy przyznawaniu środków finansowych na działalność punktu kontaktowego uwzględnia się kryteria, o których mowa w art. 13b ust. 1 ustawy, oraz:
1)
zgodność planowanych działań z tematyką konkursu ogłoszonego przez ministra;
2)
efektywność planowanych działań zgodnie z założeniami określonymi we wniosku o przyznanie środków;
3)
przygotowanie merytoryczne i techniczne do realizacji planowanych działań, w tym liczbę pracowników oraz ich przygotowanie do realizacji działań i doświadczenie w prowadzeniu prac o charakterze organizacyjnym, szkoleniowym lub doradczym, oraz posiadanie infrastruktury i wyposażenia technicznego niezbędnego do realizacji działań, w szczególności dostęp do sali konferencyjnej z wyposażeniem koniecznym do tworzenia, przetwarzania i upowszechniania informacji dotyczących realizacji programów, inicjatyw lub przedsięwzięć badawczych oraz zasad uczestniczenia w nich;
4)
zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu zadań planowanych do realizacji;
5)
doświadczenie w realizacji projektów w ramach europejskich programów międzynarodowych.
4.
Środki finansowe na działalność punktu kontaktowego są przyznawane na cały okres realizacji zadań, nie dłuższy niż okres obowiązywania europejskiego programu międzynarodowego, w podziale na poszczególne lata.
5.
Wniosek o zmianę warunków umowy może zostać złożony nie później niż w terminie 60 dni przed upływem terminu zakończenia zadań ustalonego w umowie. Do wniosku dołącza się projekt aneksu do umowy. Zmiany warunków umowy nie mogą dotyczyć okresu realizacji umowy, za który został złożony raport roczny.
§  17.
1.
Wnioskodawca, któremu zostały przekazane środki finansowe na prowadzenie punktu kontaktowego, składa raporty roczne oraz raport końcowy zawierające szczegółowe informacje określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
2.
Raport końcowy składa się w terminie 60 dni od dnia zakończenia realizacji zadań ustalonego w umowie.