Rozdział 1 - Wnioski sądów polskich o dokonanie czynności w drodze pomocy prawnej - Szczegółowe czynności sądów w sprawach z zakresu międzynarodowego postępowania cywilnego oraz karnego w stosunkach międzynarodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1657 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 lipca 2022 r.

Rozdział  1

Wnioski sądów polskich o dokonanie czynności w drodze pomocy prawnej

§  57. 
1. 
Wniosek o przesłuchanie stron, w tym oskarżonych oraz świadków lub biegłych w sprawach karnych, powinien zawierać:
1)
oznaczenie organu wzywającego, włącznie ze wskazaniem numeru telefonu i telefaksu, a w miarę możliwości także właściwej osoby i adresu poczty elektronicznej;
2)
przedmiot i podstawę wniosku;
3)
imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania lub pobytu, imiona rodziców oraz obywatelstwo osoby, o której przesłuchanie się wnosi;
4)
imię i nazwisko oskarżonego;
5)
w razie potrzeby, prośbę o dopuszczenie do udziału w czynności przedstawicieli zainteresowanych organów lub osób;
6)
prośbę o dokonanie odpowiedniego pouczenia osoby przesłuchiwanej.
2. 
Do wniosku dołącza się:
1)
teksty pouczeń;
2)
listę pytań, które należy zadać osobie przesłuchiwanej;
3)
zwięzły opis stanu faktycznego sprawy.
3. 
Wniosek o przesłuchanie świadka lub biegłego przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość powinien ponadto zawierać:
1)
przyczynę, dla której przesłuchanie ma odbyć się w tej formie;
2)
informację, że prawo polskie nie wymaga zgody osoby, która ma być przesłuchana w tej formie;
3)
w razie potrzeby, prośbę o zapewnienie udziału tłumacza.
4. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 23 do rozporządzenia.
§  58. 
Wniosek o przeprowadzenie innych czynności dowodowych lub o udostępnienie akt, dokumentów oraz informacji o karalności oskarżonych powinien zawierać informacje określone w § 57 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5.
§  59. 
1. 
Wniosek o czasowe przekazanie osoby pozbawionej wolności za granicą do osobistego stawiennictwa przed sądem w celu przesłuchania w charakterze świadka, przeprowadzenia konfrontacji lub dokonania z jej udziałem innej czynności procesowej powinien zawierać, oprócz informacji wymienionych w § 57 ust. 1 pkt 1-4, zapewnienie, że osoba ta będzie pozbawiona wolności do chwili przekazania jej organom państwa wezwanego po wykonaniu wniosku.
2. 
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, ponadto dołącza się wniosek o doręczenie osobie, której on dotyczy, wezwania do stawiennictwa wraz z odpisem postanowienia o umieszczeniu jej w polskim zakładzie karnym lub areszcie śledczym na czas pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§  60. 
Jeżeli zachodzi potrzeba doręczenia pism osobom przebywającym za granicą i instytucjom mającym siedzibę za granicą, sąd sporządza wniosek o doręczenie, według wzoru określonego w załączniku nr 24 do rozporządzenia.
§  61. 
1. 
Sąd może zarządzić dokonanie doręczenia pisma osobie przebywającej za granicą, w następujący sposób:
1)
przez zwykłe oddanie pisma, jeżeli adresat zgodzi się dobrowolnie je przyjąć;
2)
w formie przewidzianej przez prawo wewnętrzne państwa wezwanego, jeżeli sąd uzna, że pismo powinno być doręczone nawet w razie odmowy dobrowolnego przyjęcia go przez adresata;
3)
w formie szczególnej, jeżeli forma ta nie jest sprzeczna z prawem państwa wezwanego.
2. 
W wezwaniu do stawiennictwa zamieszcza się pouczenie, że osoba wzywana może otrzymać zwrot kosztów przejazdu w obie strony, kosztów utrzymania i noclegu, oraz o tym, że można przyznać, na jej żądanie, odszkodowanie za zarobek utracony z powodu stawiennictwa na wezwanie sądu.
3. 
(uchylony).
§  611
Do wniosków sądów polskich o dokonanie czynności w drodze pomocy prawnej przepisy § 39, 40, 42-44 i 46 stosuje się odpowiednio.