Rozdział 2 - Rejestracja, czasowa rejestracja, wyrejestrowanie pojazdów - Szczegółowe czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzory dokumentów w tych sprawach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1849

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.

Rozdział  2

Rejestracja, czasowa rejestracja, wyrejestrowanie pojazdów

§  2.  [Procedura rejestracji i wyrejestrowania pojazdów]
1. 
Organ rejestrujący, z zastrzeżeniem § 17, prowadzi rejestrację i wyrejestrowanie pojazdów oraz wykonuje inne czynności związane z dopuszczeniem pojazdu do ruchu za pomocą systemu teleinformatycznego rejestracji i za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję pojazdów, według instrukcji w sprawie rejestracji, czasowej rejestracji i wyrejestrowania pojazdów stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia, zwanej dalej "instrukcją".
2. 
W przypadku czasowej rejestracji pojazdu z urzędu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 1 ustawy, organ rejestrujący postępuje według instrukcji w sprawie czynności związanych z czasową rejestracją pojazdu z urzędu, stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
W przypadku złożenia przez właściciela pojazdu wniosku o rejestrację, czasową rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu drogą elektroniczną, zgodnie z warunkami i wzorami określonymi w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów, organ rejestrujący po pozytywnym zweryfikowaniu tego wniosku wykonuje czynności zgodnie z procedurami określonymi w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
4. 
W przypadku złożenia wniosku o rejestrację na formularzu, o którym mowa w art. 73c ust. 3 ustawy, zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów, organ rejestrujący po pozytywnym zweryfikowaniu tego wniosku odpowiednio wykonuje czynności zgodnie z procedurami określonymi w instrukcji.
5. 
Do wniosków składanych drogą elektroniczną i dokumentów dołączanych do tych wniosków przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio.
§  3.  [Dodatkowe sprawdzenia dokonywane przez organ rejestrujący]
1. 
Organ rejestrujący, rejestrując pojazd oraz wydając wtórnik dowodu rejestracyjnego, może sprawdzić odpowiednio, czy:
1)
zgłoszony do rejestracji pojazd nie został skradziony, przywłaszczony lub utracony w inny sposób, wysyłając kartę zapytania o pojazd;
2)
została zgłoszona utrata dowodu rejestracyjnego, wysyłając kartę zapytania o dowód rejestracyjny.
2. 
Sprawdzenia, o którym mowa w ust. 1, organ rejestrujący dokonuje kierując zapytanie o dane SIS do centralnego organu technicznego KSI.
3. 
Organ rejestrujący może kierować zapytania określone w ust. 1 za pomocą systemu teleinformatycznego rejestracji.
§  4.  [Korzystanie z danych udostępnionych przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego]
Organ rejestrujący, prowadząc postępowanie w sprawie rejestracji pojazdów, może korzystać z udostępnionych przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego w systemie teleinformatycznym rejestracji:
1)
bazy punktów kontaktowych przedstawicieli producentów pojazdów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o której mowa w art. 73d ust. 4 pkt 1 ustawy;
2)
wzorów wymaganych podpisów, o których mowa w art. 73d ust. 4 pkt 2 ustawy.
§  5.  [Zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wyrejestrowania pojazdu z urzędu w przypadku zarejestrowania go w innym państwie członkowskim]
Ustala się wzór zawiadomienia o wszczęciu postępowania w sprawie wyrejestrowania pojazdu z urzędu na podstawie art. 79 ust. 3a ustawy, który określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  6.  [Zamieszczenie w bazie danych danych i informacji związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu]
Organ rejestrujący zamieszcza w bazie danych dane i informacje związane z dopuszczeniem pojazdu do ruchu na podstawie dokumentów wymaganych do rejestracji pojazdu.
§  7.  [Wprowadzenie danych do centralnej ewidencji pojazdów]
1. 
Dane określone w art. 80ba ust. 1 pkt 1 ustawy organ rejestrujący wprowadza do centralnej ewidencji pojazdów zgodnie z art. 80ba ust. 3 i art. 80bb ust. 2 ustawy, za pomocą systemu teleinformatycznego rejestracji i za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję pojazdów, oraz zgodnie z wymaganiami określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 80bb ust. 4 ustawy.
2. 
Wprowadzając dane do centralnej ewidencji pojazdów, organ rejestrujący używa danych pojazdu zgodnie z wartościami udostępnionego temu organowi katalogu marek i typów pojazdów homologowanych oraz dopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w art. 80bh ust. 1 ustawy, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję pojazdów.
§  8.  [Zamówienie spersonalizowanego dowodu rejestracyjnego]
1. 
Organ rejestrujący zamawia spersonalizowany dowód rejestracyjny u wytwórcy blankietów, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy, za pomocą systemu teleinformatycznego rejestracji, przez teletransmisję danych pobranych z centralnej ewidencji pojazdów i niezbędnych do wystawienia dowodu rejestracyjnego zgodnie z § 16 ust. 5 instrukcji.
2. 
Organ rejestrujący pobiera dane z centralnej ewidencji pojazdów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję pojazdów.
3. 
Teletransmisja danych, o której mowa w ust. 1, jest poprzedzona pobraniem i weryfikacją danych o pojeździe zamieszczonych w centralnej ewidencji pojazdów oraz wyjaśnieniem i usunięciem niezgodności tych danych, a także uzyskaniem komunikatu, o którym mowa w art. 80bb ust. 3 pkt 1 ustawy.
§  9.  [Raport dzienny]
1. 
Po każdym zakończonym dniu pracy organ rejestrujący sporządza raport dzienny, który podlega archiwizacji elektronicznej.
2. 
Raport dzienny, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w postaci elektronicznej generowanej przez system teleinformatyczny, z możliwością wydruku. Raport zawiera wszystkie zamieszczone i zmienione w danym dniu zapisy w bazie danych, z oznaczeniem identyfikatora osoby dokonującej zamieszczenia lub zmiany danych i informacji.
§  10.  [Karta informacyjna pojazdu]
1. 
Ustala się wzór karty informacyjnej pojazdu stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia.
2. 
Kartę informacyjną pojazdu sporządza organ rejestrujący w czasie rejestracji pojazdu. Karta informacyjna pojazdu zawiera dane i informacje zamieszczone w bazie danych.
§  11.  [Klasyfikacja pojazdów]
1. 
Ustala się klasyfikację pojazdów zawierającą określenia rodzajów, podrodzajów i przeznaczeń pojazdów, zwaną dalej "klasyfikacją", stanowiącą załącznik nr 6 do rozporządzenia.
2. 
Klasyfikacja jest dokumentem źródłowym do ustalenia rodzaju, podrodzaju i przeznaczenia pojazdu w przypadku, gdy nie jest to możliwe na podstawie przedstawionych do rejestracji pojazdu dokumentów lub gdy zastosowano w nich inną klasyfikację lub inne nazewnictwo.
§  12.  [Akta pojazdu]
1. 
Dokumenty przedstawione do rejestracji lub wyrejestrowania, których zgodnie z rozporządzeniem nie zwraca się właścicielowi pojazdu, oraz odpowiednio kserokopie dokumentów organ rejestrujący zatrzymuje i tworzy indywidualne teczki, zwane dalej "aktami pojazdu", które przechowuje się według numerów rejestracyjnych pojazdów.
2. 
Dla dokumentów, o których mowa w ust. 1, organ rejestrujący może prowadzić archiwizację elektroniczną zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 5 ust. 2b ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164) - w takim przypadku w aktach pojazdu gromadzi się tylko dokumenty, które nie są zwracane właścicielowi pojazdu.
3. 
Dla dokumentów dołączonych do wniosków o rejestrację, czasową rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu, składanych drogą elektroniczną, organ rejestrujący prowadzi archiwizację elektroniczną, o której mowa w ust. 2 - w takim przypadku w aktach pojazdu gromadzi się tylko dokumenty, które nie są zwracane właścicielowi pojazdu.
4. 
Dla dokumentów dołączonych do wniosku o rejestrację pojazdu złożonego na formularzu, o którym mowa w art. 73c ust. 3 ustawy, organ rejestrujący prowadzi archiwizację elektroniczną, o której mowa w ust. 2.
5. 
Kserokopie dokumentów, których obowiązek wykonania wynika z przepisów rozporządzenia, wykonuje i uwierzytelnia organ rejestrujący. Uwierzytelnienie kserokopii polega na dokonaniu na niej adnotacji o treści: "Stwierdzam zgodność z oryginałem", którą należy potwierdzić datą, podpisem oraz pieczątką organu rejestrującego.
6. 
Organ rejestrujący unieważnia dokument, jeżeli jest to wymagane przepisami rozporządzenia, przez odcięcie prawego górnego rogu, o powierzchni co najmniej 1 cm2, wszystkich stron dokumentu.
7. 
Akta pojazdu przechowuje się przez okres 5 lat od dnia wyrejestrowania pojazdu lub zmiany właściwości miejscowej organu rejestrującego.
§  13.  [Wykaz dokumentów komunikacyjnych i oznaczeń pojazdów]
1. 
Organ rejestrujący prowadzi wykaz dokumentów komunikacyjnych i oznaczeń pojazdów, którego wzór i sposób prowadzenia określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
2. 
W wykazie dokumentów komunikacyjnych i oznaczeń pojazdów zamieszcza się dane i informacje o posiadanych i wydawanych dowodach rejestracyjnych, pozwoleniach czasowych oraz znakach legalizacyjnych niezwłocznie po otrzymaniu tych dokumentów lub ich wydaniu.
3. 
Wykazy dokumentów komunikacyjnych i oznaczeń pojazdów, dowody otrzymania tych dokumentów, blankiety dokumentów, oznaczenia pojazdów oraz pieczątki służące do wystawiania tych dokumentów należy zabezpieczyć przed kradzieżą, utratą oraz dostępem osób nieuprawnionych.
4. 
Dokumenty i oznaczenia związane z rejestracją pojazdów oraz wykonywaniem przez organ rejestrujący czynności dopuszczających pojazdy do ruchu powinny być przechowywane w odpowiednio zabezpieczonych pomieszczeniach, wyposażonych w sprzęt przeciwpożarowy.
5. 
Informację o utracie blankietów dokumentów i oznaczeń pojazdu będących w zasobach organu rejestrującego organ rejestrujący przekazuje niezwłocznie Policji.
§  14.  [Wykaz tablic rejestracyjnych; wycofanie tablic rejestracyjnych z użytku; ponowne wykorzystanie zwróconych tablic rejestracyjnych tymczasowych]
1. 
Organ rejestrujący prowadzi wykaz tablic rejestracyjnych, którego wzór i sposób prowadzenia określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
2. 
Organ rejestrujący prowadzi odrębnie wykaz nowych tablic rejestracyjnych przyjętych i wydanych, zawierający dane i informacje o posiadanych i wydawanych przez organ tablicach rejestracyjnych, oraz wykaz tablic rejestracyjnych zwróconych, zawierający dane i informacje o tablicach rejestracyjnych przekazanych organowi w wyniku ich wymiany albo zwrotu oraz wyrejestrowania albo przerejestrowania pojazdu.
3. 
Dane i informacje, o których mowa w ust. 2, zamieszcza się w wykazie tablic rejestracyjnych niezwłocznie po przyjęciu, wydaniu tablic rejestracyjnych oraz po przekazaniu tablic rejestracyjnych w wyniku ich wymiany albo zwrotu oraz wyrejestrowania albo przerejestrowania pojazdu.
4. 
Dane i informacje o tablicach rejestracyjnych tymczasowych zwróconych organowi rejestrującemu zgodnie z art. 74 ust. 5 ustawy zamieszcza się w odpowiednim wykazie tablic rejestracyjnych, w zależności od tego, czy spełniają warunki techniczne umożliwiające ich ponowne wydanie.
5. 
Tablice rejestracyjne przekazane organowi rejestrującemu w wyniku ich wymiany albo zwrotu oraz wyrejestrowania albo przerejestrowania pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 7, wycofuje się z użytku.
6. 
Organ rejestrujący sporządza protokół przekazania przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 75a ust. 2 ustawy, tablic rejestracyjnych wycofanych z użytku. Protokół ten jest podstawą wykreślenia ich z wykazu tablic rejestracyjnych.
7. 
Zwrócone organowi rejestrującemu tablice rejestracyjne tymczasowe, które spełniają wymagania techniczne określone w załączniku nr 12 do rozporządzenia o rejestracji pojazdów, mogą zostać ponownie wydane.
8. 
Rejestrując pojazd, o którym mowa w art. 73 ust. 4 ustawy, organ rejestrujący może wydać tablice (tablicę) rejestracyjne, wykorzystując numer rejestracyjny nadany dla innego pojazdu, wcześniej zarejestrowanego, a następnie wyrejestrowanego przez ten organ.
9. 
Przepisy § 13 ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
§  15.  [Prowadzenie wykazów w systemie teleinformatycznym rejestracji]
Wykazy, o których mowa w § 13 i § 14, organ rejestrujący prowadzi w systemie teleinformatycznym rejestracji.
§  16.  [Wytyczne do umieszczania w dowodzie rejestracyjnym informacji o spełnieniu przez pojazd określonego poziomu emisji spalin Euro]
Wytyczne do umieszczania w adnotacjach dowodu rejestracyjnego informacji o spełnieniu przez samochód osobowy, samochód ciężarowy, samochód specjalny, ciągnik samochodowy lub autobus określonego poziomu emisji spalin Euro określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  17.  [Postępowanie w przypadku awarii systemu teleinformatycznego rejestracji]
1. 
W przypadku awarii systemu teleinformatycznego rejestracji uniemożliwiającej wykonywanie czynności związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu organ rejestrujący prowadzi te czynności, wypełniając czytelnie pozwolenie czasowe oraz kartę informacyjną pojazdu z zachowaniem przepisów rozporządzenia. Zgromadzone w czasie wykonywania tych czynności dokumenty należy dołączyć do akt pojazdu.
2. 
W przypadku awarii, o której mowa w ust. 1, organ rejestrujący zamawia spersonalizowane dowody rejestracyjne u wytwórcy dowodów rejestracyjnych, po usunięciu tej awarii.
3. 
W przypadku awarii systemu teleinformatycznego rejestracji informacje konieczne do prowadzenia wykazów, o których mowa w § 13 i § 14, organ rejestrujący gromadzi w postaci papierowej.
4. 
Dane o wydanym pozwoleniu czasowym, o którym mowa w ust. 1, organ rejestrujący wprowadza do centralnej ewidencji pojazdów niezwłocznie po usunięciu awarii systemu teleinformatycznego rejestracji.