Rozdział 1 - Organizacja komisji dyscyplinarnych - Szczegółowa organizacja komisji dyscyplinarnych oraz szczegółowe zasady wykonywania kar dyscyplinarnych wobec strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.144.968

Akt obowiązujący
Wersja od: 2 grudnia 1997 r.

Rozdział  1

Organizacja komisji dyscyplinarnych

§  1.
1.
Działalnością każdej komisji dyscyplinarnej, znanej dalej "komisją", kieruje jej przewodniczący, który ponadto wykonuje czynności administracyjne oraz czynności przewidziane w przepisach o postępowaniu dyscyplinarnym w stosunku do strażaków Państwowej Straży Pożarnej, zwanych dalej "strażakami".
2.
Przewodniczący może zlecać wykonanie poszczególnych czynności administracyjnych zastępcom, a także członkom komisji.
§  2.
1.
W każdej komisji działa sekretariat, do którego zadań należy obsługa posiedzeń składów orzekających, przyjmowanie i wysyłanie korespondencji, protokołowanie, maszynopisanie, prowadzenie akt, ksiąg biurowych i ksiąg pomocniczych, prowadzenie biblioteki, przechowywanie akt, stempli i pieczęci, udostępnianie akt za zgodą przewodniczącego oraz wykonywanie innych czynności zleconych przez przewodniczącego.
2.
Sekretariat komisji składa się z 1 do 4 osób, wyznaczonych przez kierownika jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, przy której działa komisja, spośród osób zatrudnionych w tej jednostce.
3.
Osoby wymienione w ust. 2 nie mogą być członkami komisji.
4.
Sekretariat komisji mieści się w siedzibie jednostki organizacyjnej, o której mowa w ust. 2, w osobnym pomieszczeniu udostępnionym przez kierownika tej jednostki.
§  3.
1.
Posiedzenia składów orzekających komisji odbywają się w pomieszczeniu udostępnionym przez kierownika jednostki organizacyjnej na okres kadencji komisji.
2.
W czasie rozpraw członkowie składu orzekającego komisji I instancji są ubrani w ubiór służbowy, zaś komisji dyscyplinarnej II instancji - w ubiór wyjściowy.
3.
Przewodniczący składu orzekającego zajmuje za stołem miejsce środkowe. Rzecznik dyscyplinarny zajmuje miejsce przed stołem po prawej stronie przewodniczącego komisji, a obwiniony i jego obrońca - po jego lewej stronie. Protokolant zajmuje miejsce przy stole, po lewej stronie przewodniczącego.