Rozdział 7 - Szczególny nadzór podatkowy w zakresie stosowania znaków akcyzy - Szczególny nadzór podatkowy oraz zasady i tryb wykonywania tego nadzoru.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.26.91

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1994 r.

Rozdział  7

Szczególny nadzór podatkowy w zakresie stosowania znaków akcyzy

§  60.
1.
Oznaczanie wyrobów znakami akcyzy odbywa się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do wyrobów importowanych, jeżeli oznaczanie ich znakami akcyzy następuje poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w wolnym obszarze celnym bądź w składzie celnym.
3.
Jednostka organizacyjna jest obowiązana przesłać urzędowi kontroli skarbowej na 7 dni przed zamierzanym oznaczaniem wyrobów pisemne zgłoszenie, podając ilość i rodzaj wyrobów, rodzaj opakowań jednostkowych oraz miejsce przeprowadzenia tych czynności.
4.
W jednostkach organizacyjnych wytwarzających wyroby podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy sprawowany jest w tym zakresie stały nadzór podatkowy.
5.
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej może również wprowadzić stały nadzór podatkowy w jednostce organizacyjnej dokonującej pakowania, przepakowywania, rozważania i rozlewania oraz ponownego rozważania i rozlewania wyrobów w zakresie oznaczania ich znakami akcyzy.
6.
Przy czynnościach, o których mowa w ust. 1, obecność pracownika szczególnego nadzoru podatkowego nie jest konieczna, jeżeli urządzenia do nakładania znaków akcyzy na opakowania jednostkowe wyrobów pozwalają na ograniczenie dostępu do znaków akcyzy, przed ich nałożeniem, innych osób niż materialnie odpowiedzialne za powierzone im znaki akcyzy.
§  61.
W przypadkach gdy oznaczanie wyrobów znakami akcyzy ma nastąpić wskutek uszkodzenia znaków akcyzy na wyrobach bądź nieprawidłowego oznaczenia wyrobów lub oznaczenia nieodpowiednimi znakami akcyzy, jak również wystąpienia w obrocie wyrobów nie oznaczonych znakami akcyzy, jednostka organizacyjna sporządza ich spis i przesyła go urzędowi kontroli skarbowej w celu sprawdzenia i potwierdzenia stanu wyrobów objętych spisem, a w razie sprawowania stałego nadzoru podatkowego w tej jednostce - przekazuje go w tym celu pracownikowi szczególnego nadzoru podatkowego.
§  62.
Urzędowemu sprawdzeniu pomieszczeń i urządzeń, o którym mowa w § 10, podlegają jednostki organizacyjne określone w § 60 ust. 4 i 5.
§  63.
Przechowywania oraz transportu znaków akcyzy jednostka organizacyjna dokonuje w sposób zabezpieczający je przed kradzieżą, utratą, zniszczeniem lub uszkodzeniem i nakłada przy tym na pomieszczenia i pojemniki transportowe własne plomby. W przypadku naruszenia stanu tych pomieszczeń i pojemników lub nałożonych plomb, jednostka sporządza protokół oraz remanent znaków akcyzy w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego.
§  64.
1.
Ewidencja wydanych, zużytych, zwróconych, uszkodzonych, utraconych i zniszczonych znaków akcyzy, prowadzona przez jednostkę organizacyjną, podlega opieczętowaniu przez urząd kontroli skarbowej.
2.
Raporty dzienne ze zużycia oraz utraty, zniszczenia i uszkodzenia znaków akcyzy w jednostkach organizacyjnych wymienionych w § 60 ust. 4 i 5 podpisuje pracownik szczególnego nadzoru podatkowego.
3.
W razie stwierdzenia wystąpienia wad fizycznych znaków akcyzy posiadanych przez jednostkę organizacyjną sporządza ona protokół określający ilość i rodzaj wadliwych znaków, a także występujące wady. Protokół podpisuje pracownik szczególnego nadzoru podatkowego.
§  65.
1.
Jednostka organizacyjna zgłasza urzędowi kontroli skarbowej informację o wyrobach oznaczonych znakami akcyzy niezdatnych całkowicie do użycia, na 7 dni przed zamierzonym terminem ich zniszczenia lub utylizacji.
2.
W razie wprowadzenia kasowania znaków akcyzy, kasowanie ich odbywa się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego. Z czynności kasowania sporządza się protokół.
§  66.
Jeżeli jednostka organizacyjna zgłosi urzędowi kontroli skarbowej zamiar oznaczania wyrobów znakami akcyzy lub zniszczenia wyrobów oznaczonych tymi znakami, a pracownik szczególnego nadzoru podatkowego nie przybył w ciągu dwóch dni od wskazanej przez jednostkę organizacyjną daty, czynności tych dokonuje jednostka we własnym zakresie sporządzając odpowiedni protokół.