Rozdział 2 - Ogólne zasady wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego - Szczególny nadzór podatkowy oraz zasady i tryb wykonywania tego nadzoru.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.26.91

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1994 r.

Rozdział  2

Ogólne zasady wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego

§  5.
Szczególny nadzór podatkowy wykonują urzędy kontroli skarbowej przez swoich pracowników, zwanych dalej "pracownikami szczególnego nadzoru podatkowego", w formie kontroli okresowych, doraźnych lub przez sprawowanie stałego nadzoru.
§  6.
1.
Pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego są uprawnieni do:
1)
wstępu w każdym czasie na teren jednostki organizacyjnej oraz jej wszystkich pomieszczeń, bez potrzeby uzyskania przepustki, na podstawie upoważnienia według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
żądania okazania wszystkich urządzeń ewidencyjnych, planów, sprawozdań, zarówno finansowo-księgowych, jak i produkcyjno-technologicznych, i wszelkich innych dokumentów nie mających charakteru tajnego oraz sporządzania z nich odpisów i wyciągów,
3)
żądania powtórzenia, jeżeli to możliwe, każdej czynności, w której wyniku uzyskuje się dane o ilości i jakości przyjmowanych i wprowadzanych do procesu produkcyjnego surowców i materiałów, produkcji w toku i półfabrykatów oraz uzyskanego produktu gotowego, a także o wysokości strat produkcyjnych,
4)
żądania dokonania czynności mającej na celu ochronę mienia państwowego, a w szczególności zapobieżenie stratom,
5)
przeprowadzania kontroli transportów wyrobów gotowych, półfabrykatów i surowców wysłanych z jednostki organizacyjnej lub dla niej przeznaczonych,
6)
pobierania próbek surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych w celu ich zbadania,
7)
nakładania zabezpieczeń urzędowych,
8)
zabezpieczenia materiałów, dokumentów i innych dowodów w razie ujawnienia nadużycia lub przestępstwa gospodarczego.
2.
Pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego nie podlegają rewizji osobistej, przewidzianej w wewnętrznych regulaminach jednostek organizacyjnych.
§  7.
Kierownik jednostki organizacyjnej jest obowiązany do:
1)
zapewnienia warunków i środków niezbędnych do sprawnego przeprowadzenia kontroli,
2)
zastąpienia, na wniosek urzędu kontroli skarbowej, pracownika, który nie wykonuje należycie obowiązków pracowniczych - innym pracownikiem,
3)
bezpłatnego dostarczenia pracownikom szczególnego nadzoru podatkowego:
a)
próbek surowców, półfabrykatów, gotowych wyrobów i środków skażających w celu ich zbadania,
b)
legalizowanych i rzetelnych narzędzi pomiarowych, odczynników oraz sprzętu technicznego niezbędnych do kontroli ilości i jakości surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych,
4)
zapewnienia pomieszczenia biurowego, odpowiadającego ogólnie przyjętym warunkom socjalnym i zaopatrzonego w niezbędne sprzęty.
§  8.
Kierownik jednostki organizacyjnej jest odpowiedzialny za utrzymanie w nie naruszonym stanie nałożonych zabezpieczeń urzędowych. W razie zniszczenia lub uszkodzenia zabezpieczeń urzędowych, kierownik jednostki zawiadamia niezwłocznie urząd kontroli skarbowej lub pracownika szczególnego nadzoru podatkowego w celu ustalenia przyczyny zniszczenia lub uszkodzenia oraz nałożenia nowych zabezpieczeń urzędowych.
§  9.
Pracownicy jednostki organizacyjnej są obowiązani udzielać pracownikom szczególnego nadzoru podatkowego ustnych i pisemnych wyjaśnień w sprawach dotyczących przedmiotu kontroli.
§  10.
Pomieszczenia i urządzenia jednostki organizacyjnej, które są związane z działalnością objętą szczególnym nadzorem podatkowym, podlegają urzędowemu sprawdzeniu przed pierwszym uruchomieniem tej działalności i po przerwie w tej działalności trwającej dłużej niż 6 miesięcy, o ile przepisy szczegółowe nie stanowią inaczej. Urzędowe sprawdzenie polega na ustaleniu, czy w jednostce organizacyjnej istnieją warunki do wykonywania kontroli zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia. W tym celu:
1)
jednostka organizacyjna jest obowiązana oznaczyć w sposób trwały i na widocznym miejscu:
a)
pomieszczenia - odpowiednimi napisami określającymi ich przeznaczenie,
b)
urządzenia, aparaty i przyrządy - numerami,
c)
narzędzia służące do pomiaru pojemności - numerami i napisami określającymi ich objętość,
d)
naczynia transportowe do przewozu produktów objętych szczególnym nadzorem podatkowym - numerami, tarą lub objętością oraz nazwą jednostki organizacyjnej lub jej skrótem,
2)
zbiorniki powinny być zaopatrzone w urządzenia umożliwiające określenie objętości znajdujących się w nich cieczy,
3)
narzędzia pomiarowe, podlegające obowiązkowi legalizacji, powinny być zalegalizowane.
§  11.
1.
Jeżeli przepisy rozporządzenia nie stanowią inaczej, jednostka organizacyjna w celu przeprowadzenia urzędowego sprawdzenia jest obowiązana co najmniej na 14 dni przed rozpoczęciem działalności, o której mowa w § 1 ust. 1, przesłać do urzędu kontroli skarbowej zgłoszenie rozpoczęcia tej działalności w dwóch egzemplarzach. Zgłoszenie powinno zawierać:
1)
pełną nazwę jednostki organizacyjnej i jej siedzibę, kopię koncesji lub promesy koncesji, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jest ona konieczna na prowadzenie działalności gospodarczej,
2)
szkic sytuacyjny, skrócony opis pomieszczeń oraz wykaz i numerację znajdujących się w tych pomieszczeniach urządzeń, aparatów, przyrządów, a także naczyń i ich pojemność,
3)
wykaz narzędzi pomiarowych z podaniem ich przeznaczenia i numeracji, a jeżeli chodzi o narzędzia służące do pomiaru objętości - również ich pojemność,
4)
opis procesu technologicznego z podaniem normatywów przerobu, zużycia, wydajności i ubytków oraz instrukcje obiegu dokumentacji produkcyjnej i magazynowej,
5)
imiona i nazwiska, adresy oraz stanowiska pracowników jednostki organizacyjnej odpowiedzialnych za wykonywanie powierzonych im obowiązków w zakresie objętym szczególnym nadzorem podatkowym,
6)
wymienienie przepisów regulujących czynności kontroli wewnętrznej,
7)
imię i nazwisko oraz stanowisko pracownika wyznaczonego na przedstawiciela jednostki organizacyjnej do przeprowadzania urzędowego sprawdzenia.
2.
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej może odstąpić od niektórych wymogów określonych w ust. 1 pkt 3, 4 i 6.
§  12.
1.
Urzędowe sprawdzenie pomieszczeń i urządzeń przeprowadzają pracownicy szczególnego nadzoru podatkowego w obecności przedstawiciela jednostki organizacyjnej, w której jest dokonywane urzędowe sprawdzenie. Z czynności tych sporządza się protokół w dwóch egzemplarzach. Protokół wraz ze zgłoszeniem i załączonymi dokumentami stanowią akta weryfikacyjne jednostki organizacyjnej, które zatwierdza urząd kontroli skarbowej. Jeden egzemplarz akt weryfikacyjnych pozostaje w urzędzie kontroli skarbowej, a drugi otrzymuje jednostka organizacyjna.
2.
W razie stwierdzenia braku warunków do przeprowadzenia czynności związanych z urzędowym sprawdzeniem, jednostka organizacyjna jest obowiązana do zapewnienia tych warunków w terminie wyznaczonym przez dyrektora urzędu kontroli skarbowej.
3.
Jednostka organizacyjna jest obowiązana zgłosić urzędowi kontroli skarbowej w terminie 7 dni zmiany w stosunku do stanu stwierdzonego w protokole urzędowego sprawdzenia.
§  13.
Działalność jednostki organizacyjnej w zakresie objętym szczególnym nadzorem podatkowym powinna odbywać się zgodnie ze zgłoszonym przez jednostkę opisem procesu technologicznego, przy ścisłym przestrzeganiu obowiązujących normatywów wydajności, dopuszczalnych strat w czasie produkcji, przerobu, zużywania, magazynowania i przewozu. O wprowadzeniu nowych normatywów lub o ich zmianie jednostka organizacyjna powinna zawiadomić urząd kontroli skarbowej na 7 dni przed terminem wprowadzenia tych zmian.
§  14.
1.
Próbki, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 6 i § 7 pkt 3 lit. a), są pobierane w obecności przedstawiciela jednostki organizacyjnej w dwóch jednakowych ilościach i w sposób określony w Polskich Normach lub normach branżowych. Próbki podlegają urzędowemu zabezpieczeniu. Z czynności pobrania próbki spisuje się w dwóch egzemplarzach protokół, który powinien zawierać następujące dane: datę i miejsce pobrania próbki, imię i nazwisko osoby pobierającej próbkę, rodzaj, ilość produktu oraz numery pojemników (opakowań) lub partii, z których pobrano próbkę, a także ewentualnie zastosowany środek konserwujący lub skażający oraz sposób zabezpieczenia próbki.
2.
Jednostka organizacyjna przesyła próbkę w celu zbadania wraz z jednym egzemplarzem protokołu jej pobrania do laboratorium lub instytutu właściwego dla danego rodzaju analiz. Koszt przesłania i zbadania próbki ponosi jednostka organizacyjna.
3.
Wyniki badań są wiążące dla jednostki organizacyjnej.
§  15.
W zakresie działalności objętej szczególnym nadzorem podatkowym jednostka organizacyjna jest obowiązana posiadać oddzielne pomieszczenia i naczynia do przechowywania lub magazynowania wyrobów gotowych i produktów przeznaczonych do przerobu, zużywania lub skażenia.
§  16.
1.
W jednostkach organizacyjnych kontrole obrachunkowe produktów i wyrobów gotowych oraz stosowania znaków akcyzy przeprowadza się z udziałem pracownika szczególnego nadzoru podatkowego za okresy kwartalne i roczne, jeżeli przepisy rozporządzenia nie stanowią inaczej.
2.
Doraźną kontrolę obrachunkową produktów i wyrobów gotowych, a także stosowania znaków akcyzy przeprowadza pracownik szczególnego nadzoru podatkowego w obecności upoważnionego przedstawiciela jednostki organizacyjnej.
3.
Wyniki kontroli obrachunkowej powinny być ujęte w protokole. Strona nie zgadzająca się z ustaleniami zawartymi w protokole może złożyć umotywowane zastrzeżenia lub uwagi do protokołu albo w ciągu 14 dni od jego otrzymania przesłać je do urzędu kontroli skarbowej.
§  17.
1.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli obrachunkowej produktów i wyrobów gotowych zostanie stwierdzona nadwyżka lub ubytek w stosunku do stanu ewidencyjnego, nadwyżka podlega zapisaniu na przychód, a ubytek na rozchód.
2.
Nadwyżki produktów, stwierdzone przy odbiorze przesyłki, jednostka organizacyjna zalicza na przychód, a jednostka organizacyjna wysyłająca - na rozchód.
§  18.
Jednostka organizacyjna, na której terenie wystąpiły zniszczenie lub kradzież produktu albo kradzież znaków akcyzy, jest obowiązana niezwłocznie zawiadomić o tym urząd kontroli skarbowej, a w razie sprawowania stałego nadzoru podatkowego w tej jednostce - pracownika szczególnego nadzoru podatkowego oraz właściwą jednostkę organizacyjną Policji.
§  19.
1.
Podstawą kontroli wykonywanych przez pracowników szczególnego nadzoru podatkowego jest obowiązująca w danej jednostce organizacyjnej ewidencja księgowa i dokumentacja związana z produkcją, przerobem, zużyciem, magazynowaniem oraz obrotem produktów i wyrobów gotowych bądź ze stosowaniem znaków akcyzy.
2.
Jeżeli przepisy rozporządzenia przewidują obowiązek prowadzenia przez jednostki organizacyjne specjalnych ksiąg, księgi te powinny być opieczętowane przez urząd kontroli skarbowej, a poszczególne karty ksiąg ponumerowane. Jednostka organizacyjna sporządza księgi na własny koszt i we własnym zakresie.
3.
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej może zwolnić jednostkę organizacyjną od obowiązku prowadzenia specjalnych ksiąg, jeżeli prowadzona dokumentacja produkcyjna i wyrobów gotowych zawiera dane przewidziane we wzorach tych ksiąg.
§  20.
1.
Wpisów do ewidencji księgowej, dokumentacji i ksiąg, o których mowa w § 19 ust. 1 i 2, należy dokonać w sposób trwały i wyraźny. Zmiany i poprawki w księgach lub dokumentach dokonuje się w taki sposób, aby przekreślony tekst pierwotny pozostał czytelny, a każdą zmianę lub poprawkę należy potwierdzić podpisem osoby dokonującej zmiany lub poprawki, z podaniem daty ich wprowadzenia, oraz w razie potrzeby opisać je w rubryce "uwagi".
2.
Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, wpisów do ksiąg i dokumentów służących do ewidencjonowania przychodu i rozchodu oraz transportu surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych oraz obrotu i zużycia znaków akcyzy dokonuje się bezpośrednio po zakończeniu czynności podlegającej wpisaniu.
3.
Jednostka organizacyjna dokonuje ostatniego dnia każdego miesiąca zamknięcia ksiąg i sporządza zestawienie miesięczne.
4.
Jednostka organizacyjna dokonuje również rocznego zamknięcia ksiąg według stanu na ostatni dzień roku i ustala rzeczywisty stan zapasów na koniec roku. Rzeczywisty stan zapasów na koniec roku należy przyjąć jako stan początkowy roku następnego.
5.
Jednostka organizacyjna obowiązana jest ponadto dokonać zamknięcia ksiąg na żądanie pracownika szczególnego nadzoru podatkowego w celu umożliwienia porównania rzeczywistego stanu zapasów ze stanem ewidencyjnym.