Rozdział 3 - Szczególne zasady rachunkowości w zakresie lokat - Szczególne zasady rachunkowości zakładów ubezpieczeń.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.149.1671

Akt utracił moc
Wersja od: 22 grudnia 2001 r.

Rozdział  3

Szczególne zasady rachunkowości w zakresie lokat

§  16.
1.
Zakład ubezpieczeń dokonuje, z zachowaniem zasady ostrożności, wyceny na dzień bilansowy, z zastrzeżeniem ust. 3:
1)
akcji, jednostek uczestnictwa, certyfikatów inwestycyjnych oraz innych instrumentów finansowych notowanych na rynku regulowanym - według wartości godziwej,
2)
dłużnych papierów wartościowych oraz innych instrumentów finansowych o zagwarantowanej stopie dochodu nienotowanych na rynku regulowanym - według wartości nabycia skorygowanej o naliczone odsetki, dyskonto, premię, jednak nie wyższej od ceny sprzedaży netto, z uwzględnieniem trwałej utraty wartości,
3)
pożyczek - w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem ostrożnej wyceny z uwzględnieniem trwałej utraty wartości tych pożyczek,
4)
lokat terminowych w instytucjach kredytowych - według wartości nominalnej,
5)
instrumentów finansowych innych niż wymienione w pkt 1-4 - według wartości nabycia z uwzględnieniem trwałej utraty wartości,
6)
nieruchomości - według wartości nabycia lub kosztu wytworzenia, pomniejszonej o wartość dotychczasowego umorzenia,
7)
pozostałych lokat - według wartości nabycia lub kosztu wytworzenia z uwzględnieniem trwałej utraty wartości.
2.
Depozyty nieprawidłowe wycenia się tak jak pożyczki.
3.
Lokaty, których ryzyko ponosi ubezpieczający, wyceniane są przez zakład ubezpieczeń prowadzący działalność w dziale ubezpieczeń na życie według wartości godziwej.
§  17.
1.
Przy ustalaniu wartości godziwej długoterminowych instrumentów finansowych notowanych na rynku regulowanym uwzględnia się kursy notowań z trzech kolejnych miesięcy przed dniem bilansowym.
2.
Przy ustalaniu trwałej utraty wartości instrumentów finansowych nienotowanych na rynkach regulowanych uwzględnia się sytuację finansową emitenta tych instrumentów, odpowiednio spadek wartości aktywów netto emitenta tych instrumentów, zaistniały pomiędzy dniem ich nabycia a dniem bilansowym, przypadający na posiadane przez zakład ubezpieczeń instrumenty finansowe. W przypadku instrumentów finansowych objętych gwarancjami przy ustalaniu trwałej utraty wartości uwzględnia się również sytuację finansową gwaranta.
§  18.
1.
Do lokat krótkoterminowych zalicza się lokaty, które ze względu na stopień płynności są możliwe do realizacji w okresie krótszym niż rok oraz które zakład ubezpieczeń zamierza w tym okresie zrealizować.
2.
Do lokat długoterminowych zalicza się lokaty inne niż wymienione w ust. 1.
§  19.
W przypadku nabycia przez zakład ubezpieczeń dłużnych papierów wartościowych z naliczonymi odsetkami wartość ustaloną w stosunku do ich wartości nominalnej i wartość skumulowanych odsetek ujmuje się odrębnie.
§  20.
1.
W przypadku realizacji lokat jednakowych lub uznanych za jednakowe ze względu na podobieństwo ich rodzaju lub przeznaczenie, rozchód tych składników wycenia się kolejno po cenach (kosztach) tych składników aktywów, które zakład ubezpieczeń nabył (wytworzył) najwcześniej.
2.
Dokonując wyceny lokat, zakład ubezpieczeń stosuje zasady wyceny w ramach danego portfela lokat jednakowych lub uznanych za jednakowe ze względu na podobieństwo ich rodzaju, uwzględniając jednocześnie ich charakter (krótkoterminowy lub długoterminowy).
§  21.
1.
Zakład ubezpieczeń prowadzący działalność w dziale ubezpieczeń na życie ujmuje zarówno zrealizowane jak i niezrealizowane przychody z lokat w technicznym rachunku ubezpieczeń na życie, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.
2.
Przychody z lokat niestanowiących pokrycia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych są przenoszone z technicznego rachunku ubezpieczeń na życie do ogólnego rachunku zysków i strat i ujmowane w pozycji "przychody z lokat netto po uwzględnieniu kosztów, przeniesione z technicznego rachunku ubezpieczeń na życie", z zastrzeżeniem ust. 4.
3.
Przychody, o których mowa w ust. 2, pomniejszane są o koszty działalności lokacyjnej związane z tymi przychodami.
4.
Różnice z tytułu aktualizacji wyceny lokat długoterminowych niestanowiących pokrycia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych ujmowane są bezpośrednio w kapitałach własnych w pozycji "kapitał z aktualizacji wyceny".
§  22.
1.
Zakład ubezpieczeń prowadzący działalność w dziale ubezpieczeń pozostałych osobowych i majątkowych ujmuje zarówno zrealizowane jak i niezrealizowane przychody z lokat w ogólnym rachunku zysków i strat, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.
2.
Przychody z lokat aktywów stanowiących pokrycie rezerwy na skapitalizowaną wartość rent oraz rezerw na premie i rabaty są przenoszone do technicznego rachunku ubezpieczeń i ujmowane w pozycji "Przychody z lokat netto po uwzględnieniu kosztów, przeniesione z ogólnego rachunku zysków i strat".
3.
Przychody, o których mowa w ust. 2, pomniejszane są o koszty działalności lokacyjnej związane z tymi przychodami.
4.
Różnice z tytułu aktualizacji wyceny lokat długoterminowych innych niż lokaty rezerwy na skapitalizowaną wartość rent oraz rezerw na premie i rabaty ujmowane są bezpośrednio w kapitałach własnych w pozycji "kapitał z aktualizacji wyceny".
§  23.
Zarówno zrealizowane jak i niezrealizowane różnice kursowe związane z działalnością lokacyjną ujmuje się w sposób analogiczny jak zrealizowane i niezrealizowane przychody i koszty z lokat.
§  24.
Zakład ubezpieczeń prowadzi ewidencję lokat zakładu ubezpieczeń oraz związanych z nimi przychodów i kosztów w sposób umożliwiający ustalenie:
1)
wartości poszczególnych rodzajów lokat stanowiących pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych oraz pozostałych lokat,
2)
wartości poszczególnych rodzajów lokat krótkoterminowych i długoterminowych,
3)
określenie poszczególnych rodzajów przychodów i kosztów działalności związanych z lokatami, o których mowa w pkt 1 i 2, ujmowanych odpowiednio w technicznym rachunku ubezpieczeń, ogólnym rachunku zysków i strat oraz w kapitale własnym zakładu ubezpieczeń.
§  25.
1.
Środki funduszu organizacyjnego traktuje się tak jak środki innych funduszy specjalnych i utrzymuje się na odrębnym rachunku bankowym. Środki te mogą być wykorzystane jedynie na wydatki związane z utworzeniem administracji zakładu ubezpieczeń oraz ze zorganizowaniem sieci jego przedstawicielstw.
2.
Sposób tworzenia funduszu oraz sposób wydatkowania środków tego funduszu określa statut zakładu ubezpieczeń.
§  26.
Środki z tytułu wniesionej przez zagraniczny zakład ubezpieczeń kaucji na rzecz oddziału ujmowane są pozabilansowo.