Rozdział 3 - Ewidencja i wycena lokat - Szczególne zasady rachunkowości oraz sprawozdania z działalności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2012.1442

Akt utracił moc
Wersja od: 20 grudnia 2012 r.

Rozdział  3

Ewidencja i wycena lokat

§  19.
1.
Fundusz dokonuje klasyfikacji aktywów finansowych i zobowiązań finansowych w dniu ich nabycia lub powstania, według następujących kategorii:
1)
aktywa finansowe i zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu;
2)
aktywa finansowe utrzymywane do terminu zapadalności;
3)
aktywa finansowe dostępne do sprzedaży;
4)
udzielone pożyczki i należności własne.
2.
Aktywa finansowe i zobowiązania finansowe przeznaczone do obrotu są ujmowane w księgach rachunkowych bez uwzględnienia kosztów transakcji.
§  20.
1.
Fundusz dokonuje wyceny lokat na dzień bilansowy według wartości godziwej, z zachowaniem zasady ostrożności, z uwzględnieniem ust. 2.
2.
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności oraz udzielone pożyczki i należności własne są wyceniane według skorygowanej ceny nabycia, z uwzględnieniem odpisów z tytułu trwałej utraty wartości.
§  21.
1.
Aktywa i zobowiązania finansowe są ujmowane w księgach rachunkowych na dzień zawarcia transakcji.
2.
W przypadku realizacji lokat jednakowych lub uznanych za jednakowe ze względu na podobieństwo ich rodzaju lub przeznaczenie, rozchód tych składników jest wyceniany kolejno według cen lub kosztów tych składników aktywów, które Fundusz nabył lub wytworzył najwcześniej.
§  22.
1.
Różnice z aktualizacji wyceny lokat, o których mowa w § 19 ust. 1, są ujmowane odpowiednio w przychodach lub kosztach działalności lokacyjnej.
2.
Różnice z aktualizacji wyceny aktywów finansowych funduszu statutowego dostępnych do sprzedaży są ujmowane w funduszu z aktualizacji wyceny, z uwzględnieniem ust. 3.
3.
W przypadku trwałej utraty wartości aktywów finansowych funduszu statutowego dostępnych do sprzedaży, odpisy aktualizujące są ujmowane w kosztach działalności lokacyjnej funduszu statutowego.
4.
Różnice z aktualizacji wyceny do wartości godziwej lokat funduszu pomocowego odpowiednio zwiększają lub zmniejszają fundusz pomocowy.
§  23.
1.
Fundusz ewidencjonuje lokaty funduszu pomocowego oraz przychody z nimi związane odrębnie od lokat funduszu statutowego.
2.
Udzielone pożyczki wraz z przychodami z nimi związanymi są ujmowane odrębnie dla każdego zakładu ubezpieczeń.
3.
W przypadku łącznego lokowania środków funduszu pomocowego oraz pozostałych funduszy, przychody i koszty są ustalane w proporcji do wartości tych lokat.
4.
Przychody z oprocentowania udzielonych pożyczek zwiększają przychody z działalności statutowej. Pozostałe przychody z lokat funduszu pomocowego zwiększają fundusz pomocowy.
5.
Koszty prowadzenia działalności lokacyjnej funduszu pomocowego są ujmowane w rachunku zysku i strat, z wyjątkiem ujemnych różnic z wyceny lokat oraz ujemnego wyniku ze sprzedaży lokat, które pomniejszają fundusz pomocowy.