Rozdział 4 - Ustalenie wyniku finansowego oraz wycena niektórych aktywów i pasywów - Szczególne zasady rachunkowości oraz sprawozdań z działalności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.541

Akt utracił moc
Wersja od: 7 kwietnia 2020 r.

Rozdział  4

Ustalenie wyniku finansowego oraz wycena niektórych aktywów i pasywów

§  26. 
1. 
Wynik finansowy Funduszu na dzień bilansowy stanowi różnicę pomiędzy jego przychodami a kosztami działalności, z uwzględnieniem pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych.
2. 
W wyniku finansowym Funduszu nie uwzględnia się przychodów i kosztów funduszu pomocowego, które bezpośrednio korygują ten fundusz.
3. 
W wyniku finansowym Funduszu nie uwzględnia się przychodów i kosztów Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, które bezpośrednio korygują ten rachunek.
§  27. 
1. 
Dla celów ewidencyjnych w funduszu pomocowym wyodrębnia się fundusz pomocowy do wykorzystania i fundusz pomocowy wykorzystany.
2. 
Udzielone przez Fundusz pożyczki zmniejszają stan funduszu pomocowego do wykorzystania, powiększając jego część wykorzystaną.
3. 
Spłaty pożyczek zwiększają stan funduszu pomocowego do wykorzystania, zmniejszając jego część wykorzystaną.
§  28. 
1. 
Fundusz pomocowy ulega zwiększeniu z tytułu:
1)
składek od zakładów ubezpieczeń przeznaczonych na fundusz pomocowy;
2)
zwrotu udzielonej pomocy finansowej, który zasila fundusz pomocowy do wykorzystania;
3)
przychodów z lokat środków funduszu pomocowego, z wyłączeniem przychodów z oprocentowania udzielonych pożyczek, które zwiększają przychody z działalności statutowej.
2. 
Fundusz pomocowy ulega zmniejszeniu z tytułu:
1)
udzielenia zwrotnej pomocy finansowej, która zmniejsza fundusz pomocowy do wykorzystania;
2)
kosztów lokat z środków funduszu pomocowego;
3)
kosztów obsługi rachunku funduszu pomocowego.
§  29. 
1. 
Po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania z działalności Funduszu dodatni wynik finansowy w postaci nadwyżki przychodów nad kosztami (nadwyżka bilansowa) powiększa fundusz statutowy. Ujemny wynik finansowy (strata bilansowa) jest pokrywana z funduszu statutowego na podstawie uchwały Zgromadzenia Członków Funduszu.
2. 
Nadwyżki bilansowe albo straty bilansowe do czasu zatwierdzenia sprawozdania są ujmowane jako nierozliczony wynik z lat ubiegłych.
§  30. 
Fundusz z aktualizacji wyceny obejmuje ewidencję zmian wartości lokat aktywów finansowych funduszu statutowego dostępnych do sprzedaży, na skutek aktualizacji ich wyceny.