Rozdział 3 - Ujmowanie w księgach rachunkowych operacji dotyczących funduszu - Szczególne zasady rachunkowości funduszy inwestycyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.149.1670

Akt utracił moc
Wersja od: 22 grudnia 2001 r.

Rozdział  3

Ujmowanie w księgach rachunkowych operacji dotyczących funduszu

§  12.
Operacje dotyczące funduszu ujmuje się w księgach rachunkowych w okresie, którego dotyczą.
§  13.
1.
Nabyte składniki lokat ujmuje się w księgach rachunkowych według ceny nabycia.
2.
Składniki lokat nabyte nieodpłatnie posiadają cenę nabycia równą zeru.
3.
W przypadku dłużnych papierów wartościowych z naliczanymi odsetkami wartość ustaloną w stosunku do ich wartości nominalnej i wartość naliczonych odsetek ujmuje się w księgach rachunkowych odrębnie.
4.
Papiery wartościowe otrzymane w zamian za inne papiery wartościowe mają przypisaną cenę nabycia wynikającą z ceny nabycia papierów wartościowych wymienionych i ewentualnych dopłat lub otrzymanych przychodów pieniężnych.
§  14.
Zmianę wartości nominalnej nabytych akcji, niepowodującą zmiany wysokości kapitału zakładowego emitenta, ujmuje się w ewidencji analitycznej, w której dokonuje się zmiany liczby posiadanych akcji oraz jednostkowej ceny nabycia.
§  15.
1.
Zysk lub stratę ze zbycia lokat, z zastrzeżeniem ust. 4, wylicza się metodą "najdroższe sprzedaje się jako pierwsze", polegającą na przypisaniu sprzedanym składnikom najwyższej ceny nabycia danego składnika lokat, a w przypadku instrumentów wycenianych metodą odpisu dyskonta lub amortyzacji premii, najwyższej bieżącej wartości księgowej uwzględniającej odpowiednio odpis dyskonta lub amortyzację premii.
2.
W przypadku wygaśnięcia zobowiązań z tytułu wystawionych opcji uznaje się, iż wygaśnięciu podlegają kolejno te zobowiązania, z tytułu których zaciągnięcia otrzymano najniższą premię netto.
3.
Zysk lub stratę ze zbycia walut obcych wylicza się zgodnie z metodą określoną w ust. 1.
4.
Przy wyliczaniu zysku lub straty ze zbycia lokat metody, o której mowa w ust. 1, nie stosuje się do papierów wartościowych, o których mowa w § 31.
5.
W przypadku gdy jednego dnia dokonane zostają transakcje zbycia i nabycia danego papieru wartościowego, ujmuje się w pierwszej kolejności nabycie posiadanego składnika; jeżeli faktyczne rozliczenie odbywa się w innej kolejności, wówczas ujmowanie następuje zgodnie z faktyczną kolejnością rozliczania.
§  16.
1.
Przysługujące zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy prawo poboru akcji notowanych na rynku zorganizowanym ujmuje się w księgach rachunkowych w dniu następnym po dniu, w którym po raz ostatni akcje były notowane na rynku zorganizowanym z prawem poboru z zastrzeżeniem ust. 5.
2.
Niewykonane prawo poboru akcji uznaje się za zbyte, według wartości równej zero, w dniu następnym po dniu wygaśnięcia tego prawa z zastrzeżeniem ust. 5.
3.
Należną dywidendę z akcji notowanych na rynku zorganizowanym ujmuje się w księgach rachunkowych w dniu następnym po dniu, w którym po raz ostatni akcje były notowane na rynku zorganizowanym z prawem do dywidendy z zastrzeżeniem ust. 5.
4.
Przysługujące, zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy, prawo poboru akcji nienotowanych na rynku zorganizowanym oraz prawo do otrzymania dywidendy od akcji nienotowanych na rynku zorganizowanym ujmuje się w księgach rachunkowych w dniu następnym po dniu ustalenia tych praw, z zastrzeżeniem ust. 5.
5.
W przypadku gdy na rynkach zagranicznych przyjęte są odmienne niż w ust. 1-4 zasady dotyczące ustalania prawa poboru akcji i prawa do otrzymania dywidendy od akcji, w szczególności związane z funkcjonowaniem systemu depozytowo-rozliczeniowego, prawa te ujmuje się w księgach rachunkowych w dniu uzyskania dokumentu potwierdzającego istnienie oraz wartość tych praw.
§  17.
Niezrealizowany zysk (strata) z wyceny lokat wpływa na wzrost (spadek) wyniku z operacji.
§  18.
1.
Jeżeli realizacja umowy, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, jest objęta systemem gwarantującym prawidłowe wykonanie zobowiązań, o którym mowa w art. 137 ust. 2 tej ustawy, to w przypadku gdy:
1)
fundusz zbywa papiery wartościowe - papiery wartościowe będące przedmiotem tej umowy ujmuje się w księgach rachunkowych jak papiery wartościowe zbyte w dacie zawarcia tej umowy,
2)
fundusz nabywa papiery wartościowe - papiery wartościowe będące przedmiotem tej umowy ujmuje się w księgach rachunkowych jak papiery wartościowe nabyte w dacie zawarcia tej umowy.
2.
Jeżeli realizacja umowy, o której mowa w art. 7 ust. 3 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, nie jest objęta systemem gwarantującym prawidłowe wykonanie zobowiązań, o którym mowa w art. 137 ust. 2 tej ustawy, to w przypadku gdy:
1)
fundusz zbywa papiery wartościowe - papiery wartościowe będące przedmiotem tej umowy ujmuje się w księgach rachunkowych jak papiery wartościowe zbyte w dacie rozliczenia tej umowy,
2)
fundusz nabywa papiery wartościowe - papiery wartościowe będące przedmiotem tej umowy ujmuje się w księgach rachunkowych jak papiery wartościowe nabyte w dacie rozliczenia tej umowy.
3.
W przypadku umowy mającej za przedmiot nabycie lub zbycie praw majątkowych lub papierów wartościowych innych niż te, o których mowa w ust. 1 i 2, prawa i papiery te ujmuje się w księgach rachunkowych jak nabyte lub zbyte w dacie rozliczenia.
4.
W przypadku gdy na rynkach zagranicznych przyjęte są odmienne niż w ust. 1-3 zasady dotyczące realizacji umów z tytułu kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych praw majątkowych, w szczególności związane z funkcjonowaniem systemu depozytowo-rozliczeniowego, papiery i prawa te ujmuje się w księgach rachunkowych odpowiednio w dniu uzyskania dokumentu potwierdzającego dokonanie odpowiedniego zapisu na rachunku papierów wartościowych lub w dniu uzyskania dokumentu potwierdzającego istnienie oraz wartość tych praw.
§  19.
1.
Zobowiązania funduszu z tytułu wystawionych opcji ujmuje się w bilansie w pozycji zobowiązania z tytułu wystawionych opcji w wysokości premii netto, stosując odpowiednio zasady określone w § 18.
2.
Otwarty kontrakt terminowy ujmuje się w księgach rachunkowych funduszu według wartości księgowej równej zeru; prowizja maklerska i inne koszty związane z jego otwarciem pomniejszają niezrealizowany zysk (powiększają niezrealizowaną stratę) z wyceny kontraktu; prowizja maklerska oraz inne koszty związane z zamknięciem kontraktu pomniejszają zrealizowany zysk (powiększają zrealizowaną stratę) z kontraktu terminowego.
§  20.
1.
Operacje dotyczące funduszu ujmuje się w walucie, w której są wyrażone, a także w walucie polskiej po przeliczeniu według średniego kursu ustalonego dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski na dzień ujęcia tych operacji w księgach rachunkowych funduszu.
2.
Jeżeli operacje dotyczące funduszu są wyrażone w walutach, dla których Narodowy Bank Polski nie ustala kursu - ich wartość należy określić w relacji do wskazanej przez fundusz waluty, dla której ustalany jest średni kurs przez Narodowy Bank Polski.
§  21.
Przychody z lokat obejmują w szczególności dodatnie saldo różnic kursowych powstałe w związku z wyceną środków pieniężnych, należności oraz zobowiązań w walutach obcych, dywidendy i inne udziały w zyskach, przychody z nieruchomości, odsetki oraz odpis dyskonta.
§  22.
Koszty operacyjne funduszu obejmują w szczególności ujemne saldo różnic kursowych powstałe w związku z wyceną środków pieniężnych, należności oraz zobowiązań w walutach obcych, odsetki od zaciągniętych kredytów i pożyczek, koszty związane z utrzymaniem nieruchomości oraz amortyzację premii.
§  23.
1.
W przypadku kosztów operacyjnych tworzy się rezerwę na przewidywane wydatki.
2.
Płatności z tytułu kosztów operacyjnych zmniejszają uprzednio utworzoną rezerwę.
3.
Preliminarz kosztów powinien zawierać pozycje w wysokości uzasadnionej, ustalone na podstawie stawek okresowych odpowiednio do częstotliwości ustalania wartości aktywów netto w dniach wyceny.
§  24.
Koszty odsetek z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych przez fundusz podlegają rozliczeniu w czasie, z uwzględnieniem charakteru i czasu spłaty kredytu lub pożyczki.
§  25.
1.
Dniem wprowadzenia do ksiąg zmiany kapitału wpłaconego bądź kapitału wypłaconego jest dzień ujęcia zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa albo wydania i wykupienia certyfikatów inwestycyjnych w odpowiednim rejestrze.
2.
Na potrzeby określenia wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa bądź na certyfikat inwestycyjny w określonym dniu wyceny nie uwzględnia się zmian w kapitale wpłaconym oraz zmian kapitału wypłaconego, związanych z wpłatami lub wypłatami ujmowanymi zgodnie z ust. 1.