Rozdział 3 - Ujmowanie i wycena niektórych aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego - Szczególne zasady rachunkowości Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2013.1721

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 2013 r.

Rozdział  3

Ujmowanie i wycena niektórych aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego

§  5.
1.
Aktywa finansowe oraz zobowiązania finansowe, stanowiące instrumenty pochodne w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień zawarcia transakcji.
2.
Dłużne papiery wartościowe oraz akcje ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień rozliczenia transakcji.
3.
Aktywa finansowe ujmuje się w księgach rachunkowych w cenie nabycia, to jest w wartości godziwej poniesionych wydatków lub przekazanych w zamian innych składników majątkowych, a zobowiązania finansowe w wartości godziwej uzyskanej kwoty lub wartości otrzymanych innych składników majątkowych.
§  6.
1.
Należności i zobowiązania finansowe, w tym kredyty, pożyczki, zrealizowane gwarancje i poręczenia oraz dłużne papiery wartościowe, wycenia się na dzień bilansowy według skorygowanej ceny nabycia.
2.
Akcje notowane na rynku regulowanym wycenia się na dzień bilansowy według wartości godziwej.
3.
Akcje nienotowane na rynku regulowanym wycenia się na dzień bilansowy według ceny nabycia, z uwzględnieniem trwałej utraty wartości.
§  7.
1.
Odpisy aktualizujące wartość należności zagrożonych z tytułu udzielonych pożyczek, nabytych wierzytelności, zrealizowanych gwarancji i poręczeń sfinansowanych z funduszu pomocowego zmniejszają fundusz pomocowy. Rozwiązanie odpisów aktualizujących te aktywa ujmuje się jako zwiększenie funduszu pomocowego.
2.
Odpisy aktualizujące wartość należności zagrożonych z tytułu udzielonych pożyczek sfinansowanych z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych zmniejszają fundusz restrukturyzacji banków spółdzielczych. Rozwiązanie odpisów aktualizujących te aktywa ujmuje się jako zwiększenie funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych.
3.
Odpisy aktualizujące wartość należności zagrożonych z tytułu udzielonych pożyczek, zrealizowanych gwarancji i poręczeń oraz innych aktywów finansowych sfinansowanych z funduszu gwarancyjnego kas zmniejszają fundusz gwarancyjny kas. Rozwiązanie odpisów aktualizujących te aktywa ujmuje się jako zwiększenie funduszu gwarancyjnego kas.
4.
Odpisy aktualizujące wartość aktywów finansowych sfinansowanych z funduszu stabilizacyjnego zmniejszają fundusz stabilizacyjny. Rozwiązanie odpisów aktualizujących te aktywa ujmuje się jako zwiększenie funduszu stabilizacyjnego.
5.
Wynik ze zbycia aktywów finansowych sfinansowanych z funduszu pomocowego, funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych, funduszu gwarancyjnego kas lub funduszu stabilizacyjnego odnoszony jest zgodnie z zasadami, o których mowa w ust. 1-4.
§  8.
1.
Zmniejszenia wartości akcji poniżej ceny nabycia oraz zwiększenia wartości akcji do poziomu ceny nabycia z niższej wartości bilansowej ujmuje się jako zmniejszenia albo zwiększenia funduszu gwarancyjnego kas lub funduszu stabilizacyjnego odpowiednio do tego, z jakiego funduszu zostało sfinansowane nabycie lub objęcie akcji.
2.
Zwiększenia wartości akcji, wycenianych według wartości godziwej, powyżej ceny nabycia oraz zmniejszenia wartości tych akcji do poziomu ceny nabycia z wyższej wartości bilansowej ujmuje się w wyniku z operacji finansowych.
3.
Wynik ze zbycia akcji sfinansowanych z funduszu gwarancyjnego kas lub z funduszu stabilizacyjnego odnoszony jest zgodnie z zasadami, o których mowa w ust. 1 i 2.
§  9.
1.
Do dnia spełnienia warunku gwarancji obowiązki wynikające z gwarantowania środków pieniężnych stanowią zobowiązania warunkowe BFG.
2.
W przypadku spełnienia warunku gwarancji, równowartość rezerw z tytułu gwarantowania środków pieniężnych ujmuje się w pasywach w pozycji "Zmniejszenie funduszy własnych w przypadku spełnienia warunku gwarancji (wielkość ujemna)".
3.
W przypadku gdy wypłata środków gwarantowanych zostanie sfinansowana środkami pieniężnymi pochodzącymi z funduszu ochrony środków gwarantowanych, równowartość rezerw ujmuje się w aktywach w pozycji "Należności od banków z tytułu obowiązkowych wpłat na rachunek specjalny rozliczeń gwarancyjnych".
4.
Zobowiązania wobec deponentów ujmuje się w dniu podjęcia przez właściwy organ BFG decyzji o wypłacie środków gwarantowanych.
5.
Przy ustalaniu wartości rezerw i zobowiązań wobec deponentów pomija się dyskontowanie.
§  10.
1.
Jeżeli obowiązkowe opłaty roczne banków nie zostaną wpłacone do upływu terminu ich wniesienia, określonego przez Radę BFG, ujmuje się je w aktywach w pozycji "Należności od banków z tytułu obowiązkowych opłat rocznych" oraz w pasywach w pozycji "Fundusz pomocowy", o ile ich wartość może być wiarygodnie ustalona.
2.
Jeżeli obowiązkowe opłaty roczne spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych nie zostaną wpłacone do upływu terminu ich wniesienia, określonego przez Radę BFG, ujmuje się je w aktywach w pozycji "Należności od spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych z tytułu obowiązkowych opłat rocznych" oraz w pasywach w pozycji "Fundusz gwarancyjny kas", o ile ich wartość może być wiarygodnie ustalona.
3.
Jeżeli opłaty ostrożnościowe nie zostaną wpłacone do upływu terminu ich wniesienia, określonego przez Radę BFG, ujmuje się je w aktywach w pozycji "Należności od banków z tytułu opłat ostrożnościowych" oraz w pasywach w pozycji "Fundusz stabilizacyjny", o ile ich wartość może być wiarygodnie ustalona.
§  11.
1.
Wartość należności zgłoszonych do masy upadłości pomniejsza się do chwili ich zapłaty o odpisy aktualizujące ich wartość w wysokości 100%.
2.
Rozwiązanie odpisów aktualizujących wartość należności zgłoszonych do masy upadłości następuje z chwilą spłaty należności i ujmuje się je w pasywach odpowiednio w pozycji "Fundusz środków odzyskanych z mas upadłości" dla odpisów dotyczących należności od banków lub w pozycji "Fundusz gwarancyjny kas" dla odpisów dotyczących należności od spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
§  12.
1.
Równowartość rezerw na gwarancje i poręczenia udzielone przez BFG z funduszu pomocowego zmniejsza fundusz pomocowy. Rozwiązanie rezerw na te gwarancje i poręczenia ujmuje się jako zwiększenie funduszu pomocowego.
2.
Równowartość rezerw na gwarancje, w tym gwarancje całkowitego lub częściowego pokrycia strat wynikających z ryzyka związanego z przejmowanymi lub nabywanymi prawami majątkowymi lub przejmowanymi zobowiązaniami, i poręczenia udzielone przez BFG z funduszu gwarancyjnego kas zmniejsza fundusz gwarancyjny kas. Rozwiązanie rezerw na te gwarancje i poręczenia ujmuje się jako zwiększenie funduszu gwarancyjnego kas.
3.
Równowartość rezerw na gwarancje rekapitalizacyjne udzielone przez BFG z funduszu stabilizacyjnego zmniejsza fundusz stabilizacyjny. Rozwiązanie rezerw na gwarancje rekapitalizacyjne ujmuje się jako zwiększenie funduszu stabilizacyjnego.
§  13.
Wynik finansowy BFG stanowi różnicę pomiędzy przychodami, w tym z tytułu odsetek i prowizji, a kosztami, z uwzględnieniem wyniku z operacji finansowych, w tym z tytułu dywidend, i wyniku z operacji nadzwyczajnych.