§ 9. - Szczególne uprawnienia żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.85.430

Akt utracił moc
Wersja od: 2 lipca 2006 r.
§  9.
1.
Zasiłki przewidziane w art. 128 ust. 1 ustawy wypłaca się;
1)
członkom rodziny, ze względu na których poborowy został uznany za jednego żywiciela rodziny przed powołaniem do zasadniczej służby wojskowej - za okres od dnia stawienia się do tej służby w jednostce wojskowej do dnia zwolnienia z tej służby,
2)
członkom rodziny, ze względu na których żołnierz został uznany za jedynego żywiciela rodziny w czasie odbywania zasadniczej służby wojskowej - za okres od dnia wniesienia podania o uznanie za jedynego żywiciela rodziny do dnia zwolnienia z tej służby

- na podstawie decyzji wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) o przyznaniu tych zasiłków oraz zawiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień o stawieniu się lub zwolnieniu żołnierza z zasadniczej służby wojskowej.

2.
Zasiłek na utrzymanie członka rodziny żołnierza, na którego nie jest wypłacany zasiłek rodzinny, spełniającego określone w odrębnych przepisach warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego, wypłaca się w wysokości podwyższonej o kwotę odpowiadającą zasiłkowi pielęgnacyjnemu. Wypłata podwyższonego zasiłku następuje na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia o zaliczeniu do I grupy inwalidów; orzeczenie nie jest wymagane, jeżeli członek rodziny ukończył 75 lat życia.
3.
Warunki oraz tryb uznawania poborowych i żołnierzy za jedynych żywicieli rodzin określają odrębne przepisy.