§ 20. - Szczególne uprawnienia żołnierzy i osób spełniających zastępczo obowiązek służby wojskowej oraz członków ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1992.85.430

Akt utracił moc
Wersja od: 2 lipca 2006 r.
§  20. 4
 
1.
Żołnierzom (osobom) wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 lit. c) i d) oraz ust. 2 przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 3-5, prawo do przejazdu publicznym transportem zbiorowym na koszt wojska (zakładu pracy, w którym osoba odbywa służbę zastępczą), w wypadku udzielenia urlopu:
1)
wypoczynkowego,
2)
w drodze wyróżnienia,
3)
okolicznościowego,
4)
zdrowotnego,
5)
w celu odwiedzenia rodziny,
6)
dodatkowego.
2.
Prawo do przejazdu, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również w razie udzielenia żołnierzowi uzupełniającego urlopu wypoczynkowego lub w wypadku wykorzystania urlopu wypoczynkowego - za zgodą dowódcy jednostki wojskowej - w dwóch częściach.
3.
Korzystanie przez żołnierzy z uprawnień, o których mowa w ust. 1 i 2, następuje na zasadach i warunkach określonych w odrębnych przepisach.
4.
W razie udzielenia urlopu w drodze wyróżnienia, zgodę na przejazd na koszt wojska wyraża dowódca jednostki wojskowej.
5.
Prawo do przejazdu na urlop okolicznościowy przysługuje w razie:
1)
zgonu i pogrzebu lub ciężkiej choroby żony, dziecka, ojca, matki, opiekuna, siostry, brata, teściowej, teścia, babki lub dziadka żołnierza,
2)
ślubu żołnierza,
3)
urodzenia się dziecka żołnierza,
4)
klęski żywiołowej, która dotknęła jego rodzinę.
6.
Przejazd na koszt wojska w związku z uzyskaniem urlopu:
1)
wypoczynkowego i uzupełniającego - następuje z miejsca pełnienia służby do obranej miejscowości w kraju i z powrotem,
2)
w drodze wyróżnienia, dodatkowego i w celu odwiedzenia rodziny - następuje z miejsca pełnienia służby do miejsca zamieszkania najbliższej rodziny i z powrotem,
3)
zdrowotnego i okolicznościowego - następuje z miejsca pełnienia służby do miejsca zamieszkania najbliższej rodziny lub do miejsca wynikającego z celu wyjazdu i z powrotem.
7.
W razie odwołania z urlopu okolicznościowego żołnierzowi przysługuje prawo do ponownego przejazdu na koszt wojska w celu wykorzystania pozostałej części urlopu.
8.
Środek transportu właściwy do odbycia podróży na urlopy, o których mowa w ust. 1 i 2, określa dowódca jednostki wojskowej.
4 § 20 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 lipca 1994 r. (Dz.U.94.82.376) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 lipca 1994 r.