Art. 5. - [Sprawdzenie osób lub podmiotów współpracujących przy organizacji oficjalnego wydarzenia] - Szczególne rozwiązania w związku z przygotowywaniem i sprawowaniem przez Rzeczpospolitą Polską przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 roku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.1006

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 lipca 2024 r.
Art.  5.  [Sprawdzenie osób lub podmiotów współpracujących przy organizacji oficjalnego wydarzenia]
1. 
W celu realizacji zadań, o których mowa w art. 4 ust. 1, Policja, na wniosek organizatora oficjalnego wydarzenia, o którym mowa w art. 3 ust. 1, może dokonać sprawdzenia osób lub podmiotów współpracujących przy organizacji tego wydarzenia w zakresie możliwości stwarzania przez nie zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie przewodnictwa, z tym że sprawdzenia tych osób lub podmiotów w zakresie stwarzania przez nie zagrożenia o charakterze terrorystycznym dokonuje Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na wniosek Policji.
2. 
Wniosek organizatora, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
imię i nazwisko osoby, której ma dotyczyć sprawdzenie przez Policję, numer PESEL tej osoby, a w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL - datę urodzenia, imię ojca, rodzaj, serię i numer dokumentu tożsamości oraz obywatelstwo tej osoby - w przypadku sprawdzenia osób;
2)
dane identyfikujące osobę prawną, przedsiębiorcę lub inny podmiot, w szczególności nazwę oraz numer identyfikacyjny, pod którym prowadzi działalność, w tym numer Krajowego Rejestru Sądowego, numer REGON lub numer w Centralnej Ewidencji Informacji i Działalności Gospodarczej - w przypadku sprawdzenia osób prawnych lub innych podmiotów.
3. 
Policja przedstawia organizatorowi oficjalnego wydarzenia, o którym mowa w art. 3 ust. 1, opinię o osobach lub podmiotach, o których mowa w ust. 1, przygotowaną na podstawie informacji zgromadzonych w zbiorach danych prowadzonych przez Policję oraz z uwzględnieniem opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego sporządzonej w związku ze sprawdzeniem tej osoby lub tego podmiotu w zakresie stwarzania przez nie zagrożenia o charakterze terrorystycznym.
4. 
Opinia, o której mowa w ust. 3, zawierająca brak rekomendacji Policji do współpracy z osobą lub podmiotem przy organizacji oficjalnego wydarzenia, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jest przedkładana do wiadomości Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Służbie Ochrony Państwa.