§ 6. - Szacowanie szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.645

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 lipca 2023 r.
§  6. 
1. 
Rozmiar szkody wyrządzonej w uprawach lub płodach rolnych ustala się, uwzględniając:
1)
cenę rynkową płodu rolnego danego gatunku, który uległ szkodzie, na dzień oględzin szkody - na podstawie wyników badań rynkowych udostępnianych stosownie do art. 5 ustawy z dnia 30 marca 2001 r. o rolniczych badaniach rynkowych, a w przypadku braku informacji w tym zakresie - na podstawie danych z innego źródła, pozwalających ustalić tę cenę w regionie wyrządzenia szkody;
2)
powierzchnię uprawy, która uległa szkodzie;
3)
wydajność uprawy z 1 ha, która uległa szkodzie, a w przypadku braku możliwości ustalenia wydajności z 1 ha - średnią wydajność uprawy danego gatunku z trzech ostatnich lat w regionie - w obu przypadkach na podstawie informacji z ośrodka doradztwa rolniczego, a w przypadku braku informacji w tym zakresie - na podstawie danych z innego źródła, pozwalających ustalić tę wydajność uprawy w regionie wyrządzenia szkody;
4)
współczynnik korygujący dla upraw rolnych jednorocznych i wieloletnich w pierwszym roku uprawy, który określa procent wartości rynkowej roślin na dzień oględzin szkody.
2. 
Przy szacowaniu szkody wyrządzonej w uprawach rolnych jednorocznych oraz uprawach rolnych wieloletnich w pierwszym roku uprawy, których wartość w dniu wyrządzenia szkody nie osiągnęła wartości rynkowej, stosuje się współczynnik korygujący w zależności od okresu wyrządzenia szkody, który wynosi:
1)
25% - w okresie do dnia 15 kwietnia;
2)
40% - w okresie od dnia 16 kwietnia do dnia 20 maja;
3)
60% - w okresie od dnia 21 maja do dnia 10 czerwca;
4)
85% - w okresie od dnia 11 czerwca.
3. 
W przypadku szkody wyrządzonej w uprawach rolnych wieloletnich w kolejnych latach uprawy nie stosuje się współczynnika korygującego, o którym mowa w ust. 2.