§ 12. - Szacowanie szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.645

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 lipca 2023 r.
§  12. 
1. 
Dokonując oględzin szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt, ustala się:
1)
gatunek zwierzęcia, które spowodowało szkodę;
2)
rodzaj i rozmiar szkody;
3)
rodzaj zabezpieczeń zastosowanych przed atakiem drapieżników;
4)
czas wyrządzenia szkody;
5)
sposób nadzoru nad zwierzętami gospodarskimi w okresie od zachodu do wschodu słońca.
2. 
Rozmiar szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt w przypadku zwierząt zabitych, padłych w wyniku odniesionych ran lub których bezzwłoczne uśmiercenie było uzasadnione względami humanitarnymi, zgodnie z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2017 r. poz. 1840), ustala się uwzględniając:
1)
liczbę zabitych, padłych w wyniku odniesionych ran lub uśmierconych zwierząt, ich rasę, wiek, rodzaj hodowli (hodowlane, towarowe, zasoby genetyczne), płeć;
2)
cenę rynkową zabitego, padłego w wyniku odniesionych ran lub uśmierconego zwierzęcia na dzień oględzin szkody - na podstawie wyników badań rynkowych udostępnianych stosownie do art. 5 ustawy z dnia 30 marca 2001 r. o rolniczych badaniach rynkowych, a w przypadku braku informacji w tym zakresie - na podstawie danych z innego źródła, pozwalających ustalić cenę rynkową w regionie wyrządzenia szkody;
3) 33
 koszt utylizacji padliny i jej transportu do najbliższego przedsiębiorstwa zajmującego się utylizacją padliny - na podstawie faktur lub rachunków, o ile koszt utylizacji nie jest refundowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa;
4)
koszt wizyty lekarza weterynarii stwierdzającego padnięcie zwierzęcia - na podstawie rachunków wystawionych przez tego lekarza.
3. 
Rozmiar szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt w przypadku zwierząt okaleczonych, ale nadających się do leczenia, ustala się, uwzględniając koszty leczenia okaleczonych zwierząt i wartość produktów leczniczych - na podstawie rachunków wystawionych przez podmioty uprawnione do świadczenia usług lub dostarczania produktów w zakresie leczenia zwierząt.
4. 
W przypadku gdy zwierzę padnie w trakcie leczenia, odszkodowanie za szkodę obejmuje koszty leczenia i wartość produktów leczniczych, ustalone w sposób określony w ust. 3, powiększone o wysokość odszkodowania za szkodę, ustalonego w sposób określony w ust. 2.
5. 
Wyliczenia i wypłaty odszkodowania za szkodę w odniesieniu do zwierząt nadających się do leczenia dokonuje się po zawiadomieniu właściwego organu przez poszkodowanego o zakończeniu leczenia. Zawiadomienia dokonuje się w postaci papierowej albo elektronicznej, w szczególności przez elektroniczną skrzynkę podawczą właściwego organu. Do zawiadomienia poszkodowany załącza kopię dokumentacji dotyczącej przebiegu leczenia zwierzęcia.
6. 
Wzór protokołu oględzin szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.
7. 
Wzór formularza szacowania szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.
33 § 12 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1319) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 26 lipca 2023 r.