§ 3. - Szacowanie przedmiotów majątkowych oraz sposób księgowania przy sporządzaniu bilansów otwarcia w złotych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.61.612

Akt utracił moc
Wersja od: 6 marca 1925 r.
§  3. 1
1.
Wartość nieruchomości, maszyn, urządzeń technicznych i wogóle przedmiotów nieprzeznaczonych do zbytu, a potrzebnych do prowadzenia przedsiębiorstwa z wyłączeniem surowców, półfabrykatów i materjałów pomocniczych winna być określona w kwocie, nieprzekraczającej ceny nabycia, przeliczonej na złote z uwzględnieniem stanu używalności na dzień bilansowy.
2.
Na wniosek osób zainteresowanych może być dokonane oszacowanie urzędowe przedmiotów majątkowych, wymienionych w ust. 1 niniejszego paragrafu.
3.
W wypadku ustalenia wartości przedmiotów majątkowych w drodze oszacowania urzędowego może być do bilansu otwarcia wstawiona najwyżej wartość oszacowania bez względu na cenę nabycia.
.
Za cenę nabycia objektów nabytych za akcje lub udziały własne, względnie wniesionych jako aport, przyjmuje się cenę nabycia tych objektów przez zbywcę, względnie oszacowanie urzędowe (ust. 2 niniejszego paragrafu)
1 § 3 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 lutego 1925 r. (Dz.U.25.21.151) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 marca 1925 r.