Art. 36. - [Postępowanie z unikalnym dożywotnim dokumentem identyfikacyjnym i elektronicznym identyfikatorem w przypadku śmierci koniowatego] - System identyfikacji i rejestracji zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1815 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 września 2023 r.
Art.  36.  [Postępowanie z unikalnym dożywotnim dokumentem identyfikacyjnym i elektronicznym identyfikatorem w przypadku śmierci koniowatego]
1. 
W przypadku uboju z konieczności albo zabicia z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, albo śmierci koniowatego w innych okolicznościach unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny towarzyszy tuszy tego koniowatego albo jego zwłokom odpowiednio do rzeźni, zakładu przetwórczego albo spalarni.
2. 
W przypadku określonym w ust. 1 podmiot prowadzący rzeźnię, zakład przetwórczy lub spalarnię unieważnia unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny zgodnie z art. 27 ust. 1 lit. b rozporządzenia 2021/963 i zwraca ten unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny organowi, o którym mowa w art. 27 ust. 1 lit. c ppkt (ii) rozporządzenia 2021/963, zgodnie z tym przepisem.
3. 
Agencja przekazuje związkowi hodowców koniowatych, który wydał unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny, informację o śmierci koniowatego w terminie 2 dni od dnia pozyskania tej informacji.
4. 
W przypadku gdy unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny został wydany przez związek hodowców koniowatych działający na terytorium innego niż Rzeczpospolita Polska państwa członkowskiego, podmiot prowadzący rzeźnię, zakład przetwórczy lub spalarnię zgłasza do komputerowej bazy danych informację o śmierci koniowatego nie później niż w terminie 7 dni od dnia odpowiednio uboju z konieczności albo zabicia z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, albo śmierci koniowatego w innych okolicznościach.
5. 
W przypadku uboju z konieczności albo zabicia z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, albo śmierci koniowatego w innych okolicznościach podmiot prowadzący rzeźnię, zakład przetwórczy lub spalarnię:
1)
odzyskuje i niszczy elektroniczny identyfikator pod nadzorem urzędowego lekarza weterynarii;
2)
zgłasza do komputerowej bazy danych numer zniszczonego elektronicznego identyfikatora w terminie 2 dni od dnia jego zniszczenia.
6. 
W przypadku odebrania przez zakład przetwórczy lub spalarnię zwłok koniowatego, którym nie towarzyszy unikalny dożywotni dokument identyfikacyjny, podmiot prowadzący zakład przetwórczy lub spalarnię informuje o tym powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce położenia zakładu przetwórczego lub spalarni.