§ 9. - Świadectwa operatorów radiowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1937.57.452

Akt utracił moc
Wersja od: 28 sierpnia 1947 r.
§  9. 4
Kandydat na radiotelegrafistę 2 klasy powinien:
a)
mieć ukończonych 21 lat,
b)
przedstawić świadectwo ukończenia co najmniej szkoły powszechnej lub szkoły zawodowej stopnia niższego albo niższej szkoły zawodowej dawnego ustroju,
c)
w służbie morskiej - wykazać się co najmniej roczną praktyką radiotelegrafisty na ruchomych stacjach morskich lub stacjach nadbrzeżnych w charakterze radiooperatora,
d)
w służbie lotniczej - wykazać się 2 miesiącami praktyki i wykonaniem 25 godzin lotu, z pełnieniem przez cały ten czas na pokładzie statku powietrznego w sposób zadowalniający czynności operatora radiotelegrafisty 2 klasy.

Świadectwo radiotelegrafisty 2 klasy służby morskiej mogą uzyskać byli radiotelegrafiści Marynarki Wojennej, jeżeli ukończyli szkołę powszechną i kurs podoficerski radiotelegrafii oraz po ukończeniu tego kursu odbyli 3 lata praktyki na stacjach Marynarki Wojennej. W razie przerwy między przejściem z Marynarki Wojennej do handlowej, wynoszącej więcej niż 3 lata, kandydaci przed wydaniem im świadectwa powinni być poddani egzaminowi sprawdzającemu z szybkości wydawania i odbioru, według wymagań dla radiotelegrafistów 2 klasy.

Kandydaci na radiotelegrafistów 2 klasy, którzy złożą egzamin, a nie będą mogli wykazać się praktyką, wymaganą dla uzyskania świadectwa, otrzymają zaświadczenie o złożeniu egzaminu, które będzie wymienione, na świadectwo radiotelegrafisty 2 klasy, po odbyciu praktyki.

4 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1947 r. (Dz.U.47.56.304) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 sierpnia 1947 r.