Rozdział 5 - Sposób powoływania komisji egzaminacyjnej oraz tryb przeprowadzania egzaminów - Świadectwa operatora urządzeń radiowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2008.206.1290

Akt utracił moc
Wersja od: 21 listopada 2008 r.

Rozdział  5

Sposób powoływania komisji egzaminacyjnej oraz tryb przeprowadzania egzaminów

§  13.
1.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwany dalej "Prezesem UKE", powołuje komisje egzaminacyjne do spraw operatorów urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej:
1)
lotniczej,
2)
morskiej i żeglugi śródlądowej,
3)
amatorskiej

- zwane dalej "komisjami egzaminacyjnymi", spośród osób posiadających odpowiednie kwalifikacje oraz wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem odpowiednim dla danej komisji.

2.
Prezes UKE wyznacza przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, jego zastępców i sekretarza.
§  14.
1.
Komisja egzaminacyjna działa na podstawie wydanego przez Prezesa UKE regulaminu pracy komisji określającego organizację pracy komisji, w szczególności siedzibę sekretariatu i sposób ustalania harmonogramu pracy.
2.
Regulamin pracy komisji egzaminacyjnej Prezes UKE ogłasza w Dzienniku Urzędowym Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwanym dalej "Dziennikiem Urzędowym UKE", oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zwanego dalej "Biuletynem Informacji Publicznej UKE".
§  15.
1.
Egzaminy, w tym egzaminy poprawkowe, przeprowadza się na sesjach egzaminacyjnych, zwanych dalej "sesjami".
2.
Sesją kieruje przewodniczący komisji egzaminacyjnej albo jeden z jego zastępców, zwany dalej "przewodniczącym sesji", przy pomocy sekretarza sesji.
3.
Egzamin przeprowadza zespół egzaminacyjny składający się z przewodniczącego sesji oraz członków komisji egzaminacyjnej, w tym sekretarza sesji, wyznaczonych przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej spośród członków danej komisji, w liczbie od 3 do 8 osób.
4.
Skład zespołu egzaminacyjnego przewodniczący komisji egzaminacyjnej wyznacza w sposób zapewniający prawidłowy przebieg danej sesji.
5.
Harmonogram sesji egzaminacyjnych na kolejny rok kalendarzowy ustala raz do roku Prezes UKE i ogłasza go w Biuletynie Informacji Publicznej UKE w terminie do dnia 31 grudnia. Prezes UKE może wyznaczyć dodatkową sesję, określając jej termin i miejsce.
§  16.
1.
Osoba ubiegająca się o przystąpienie do egzaminu składa Prezesowi UKE pisemny wniosek o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych w terminie co najmniej 14 dni przed wskazanym we wniosku terminem egzaminu.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko;
2)
datę i miejsce urodzenia;
3)
nazwisko rodowe;
4)
określenie posiadanego obywatelstwa;
5)
adres do korespondencji.
3.
Do wniosku o wydanie świadectwa w służbie radiokomunikacji lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej należy dołączyć:
1)
dwa aktualne zdjęcia;
2)
zaświadczenie o odbyciu wymaganego szkolenia, o którym mowa w § 12 ust. 2, jeżeli jego odbycie jest wymagane przed dniem złożenia wniosku;
3)
zaświadczenie o odbyciu wymaganej praktyki, o którym mowa w § 12 ust. 1, jeżeli jej odbycie jest wymagane przed dniem złożenia wniosku;
4)
kopie dowodów wniesienia opłat za przeprowadzenie egzaminu i wydanie świadectwa.
4.
Osoba ponownie ubiegająca się o świadectwo operatora urządzeń radiowych, o której mowa w § 10, dołącza do wniosku kopię ważnego świadectwa operatora urządzeń radiowych, które zawiera zakres uprawnień co najmniej równy zakresowi uprawnień wynikających ze świadectwa, którego wniosek dotyczy.
5.
Do egzaminu może przystąpić osoba, która spełnia wymagania określone odpowiednio w ust. 1-4.
6.
Do wniosku o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej należy dołączyć kopie dowodów opłat za przeprowadzenie egzaminu i wydanie świadectwa.
§  17.
Egzamin przeprowadza się jednoetapowo. Przedmioty egzaminacyjne oraz wymagania dla miejsca egzaminu na świadectwo operatora urządzeń radiowych określa:
1)
w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej - załącznik nr 7 do rozporządzenia;
2)
w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej - załącznik nr 8 do rozporządzenia;
3)
w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej - załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  18.
1.
Egzamin przeprowadza się w języku polskim lub angielskim, w formie ustnej lub pisemnej lub praktycznego sprawdzianu umiejętności obsługi urządzeń radiowych na urządzeniach rzeczywistych, symulatorach lub w formie testu z wykorzystaniem ilustracji urządzeń rzeczywistych.
2.
Formę egzaminu na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej oraz amatorskiej, a także język, w jakim będzie on przeprowadzony, ogłasza Prezes UKE w Dzienniku Urzędowym UKE i w Biuletynie Informacji Publicznej UKE co najmniej na 2 tygodnie przed sesją egzaminacyjną.
§  19.
1.
Egzamin z każdego przedmiotu egzaminacyjnego składa się z 5 do 20 pytań egzaminacyjnych.
2.
Za odpowiedź na każde pytanie egzaminacyjne można uzyskać od 0 do 5 punktów całkowitych.
3.
W zależności od sumy punktów uzyskanych w wyniku egzaminu z każdego przedmiotu egzaminacyjnego można uzyskać ocenę:
1)
pozytywną - za uzyskanie co najmniej 60 % maksymalnej liczby punktów;
2)
negatywną - za uzyskanie mniej niż 60 % maksymalnej liczby punktów.
4.
Egzamin uważa się za zdany, jeżeli zdający otrzymał z każdego z przedmiotów egzaminacyjnych ocenę pozytywną.
5.
Oceny z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych na egzaminie przeprowadzanym w formie pisemnej, ustnej lub praktycznego sprawdzianu umiejętności obsługi urządzeń radiowych na urządzeniach rzeczywistych, symulatorach lub w formie testu z wykorzystaniem ilustracji urządzeń rzeczywistych wpisywane są niezwłocznie do indywidualnej karty egzaminacyjnej wydawanej przez sekretariat osobie przystępującej do egzaminu. Kartę egzaminacyjną zwraca się sekretarzowi sesji w czasie bieżącej sesji. Niezwrócenie karty jest równoznaczne z niezdaniem całego egzaminu.
6.
Osoba egzaminowana potwierdza zapoznanie się z przyznanymi ocenami własnoręcznym podpisem.
7.
Z przebiegu sesji sekretarz sesji sporządza protokół z podaniem ocen z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych. Protokół podpisują członkowie zespołu egzaminacyjnego i przewodniczący sesji. Podpisany protokół jest przekazywany niezwłocznie przewodniczącemu komisji.
§  20.
1.
Osobie, która uzyskała pozytywną ocenę z egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu egzaminacyjnego, przysługuje prawo jednokrotnego przystąpienia do egzaminu poprawkowego najpóźniej w terminie 12 miesięcy od daty ogłoszenia wyniku egzaminu.
2.
Zakres egzaminu poprawkowego obejmuje sprawdzenie wiedzy i umiejętności z przedmiotów, które nie zostały zdane w trakcie egzaminu.
3.
Termin egzaminu poprawkowego wyznacza przewodniczący komisji egzaminacyjnej na wniosek osoby, o której mowa w ust. 1.