Rozdział 7 - Przepisy przejściowe i końcowe - Świadectwa operatora urządzeń radiowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.168.1407

Akt utracił moc
Wersja od: 2 września 2005 r.

Rozdział  7

Przepisy przejściowe i końcowe

§  24.
1.
Wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na czas określony świadectwa uprawniające do obsługi urządzeń radiowych w radiokomunikacyjnej służbie lotniczej oraz w radiokomunikacyjnej służbie morskiej i żeglugi śródlądowej zachowują ważność przez okres, na który zostały wydane.
2.
Wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, na czas nieokreślony, świadectwa: ograniczone operatora radiotelefonisty - pasmo VHF, operatora radiotelefonisty VHF, ograniczone operatora (GMDSS) na polski obszar morza A1 w radiokomunikacyjnej służbie morskiej i żeglugi śródlądowej oraz radiooperatorów w radiokomunikacyjnej służbie amatorskiej zachowują ważność na czas nieokreślony.
§  25.
1.
Na wniosek osoby zainteresowanej, wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, ważne świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej: ogólne operatora radiotelefonisty i ograniczone operatora radiotelefonisty oraz w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej: operatora łączności dalekiego zasięgu i operatora łączności bliskiego zasięgu podlegają wymianie na odpowiadające im świadectwa wydawane na czas nieokreślony.
2.
Wniosek o wymianę świadectwa, o którym mowa w ust. 1, na świadectwo wydawane na czas nieokreślony składa się nie wcześniej niż 12 miesięcy przed upływem terminu ważności posiadanego świadectwa.
§  26.
1.
Na wniosek osoby zainteresowanej, wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia:
1)
w radiokomunikacyjnej służbie lotniczej ważne świadectwo radiotelegrafisty drugiej klasy podlega wymianie na świadectwo ogólne operatora radiotelefonisty;
2)
w radiokomunikacyjnej służbie lotniczej ważne świadectwo ograniczone operatora radiotelefonisty dla pilotów szybowcowych podlega wymianie na świadectwo ograniczone operatora radiotelefonisty;
3)
w radiokomunikacyjnej służbie morskiej i żeglugi śródlądowej ważne świadectwo:
a)
ogólne radiooperatora,
b)
operatora radiotelegrafisty pierwszej klasy,
c)
operatora radiotelegrafisty drugiej klasy,
d)
ogólne operatora radiotelefonisty,
e)
ograniczone operatora radiotelefonisty,
f)
ograniczone operatora radiotelefonisty - pasmo VHF

- podlega wymianie na świadectwo operatora radiotelefonisty VHF;

4)
w radiokomunikacyjnej służbie morskiej i żeglugi śródlądowej ważne świadectwo:
a)
radioelektronika pierwszej klasy (GMDSS),
b)
radioelektronika drugiej klasy (GMDSS),
c)
ogólne operatora (GMDSS),
d)
ograniczone operatora (GMDSS)

- podlega wymianie na określone w rozporządzeniu odpowiednie świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej, bez zmiany terminu ważności;

5)
świadectwa i inne dokumenty uprawniające do obsługi urządzeń radiowych w radiokomunikacyjnej służbie amatorskiej podlegają wymianie na, zgodne z wnioskiem, odpowiednie, określone w rozporządzeniu, świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej.
2.
Ważne świadectwo ogólne operatora radiotelefonisty w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej albo radiotelegrafisty drugiej klasy, wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, na wniosek osoby zainteresowanej, po udokumentowaniu przez wnioskodawcę stażu pracy przy obsłudze urządzeń radiotelefonicznych w stacji lotniskowej lub na stanowisku operacyjnym w ośrodku kontroli ruchu powietrznego w wymiarze co najmniej 15 godzin w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, podlega wymianie na świadectwo operatora radiotelefonisty stacji lotniskowej.
3.
Potwierdzeniem odbycia wymaganego stażu, o którym mowa w ust. 2, jest zaświadczenie wydane przez osobę odpowiedzialną za pracę stacji lotniskowej lub ośrodka kontroli ruchu powietrznego.
§  27.
Do wniosku, o którym mowa w § 25 i 26, dołącza się ważne świadectwo lub jego kopię, 2 zdjęcia i kopię dowodu opłaty za wymianę świadectwa.
§  28.
Nowe świadectwo wydaje się po zwrocie wymienianego świadectwa wydanego przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§  29.
1.
W postępowaniach wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, złożony:
1)
wniosek o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej: ogólnego operatora radiotelefonisty i ograniczonego operatora radiotelefonisty oraz w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej: operatora łączności dalekiego zasięgu i operatora łączności bliskiego zasięgu traktuje się jak wniosek o wydanie odpowiedniego świadectwa na czas nieokreślony;
2)
wniosek o wydanie świadectwa ograniczonego radiotelefonisty dla pilotów szybowcowych traktuje się jak wniosek o wydanie świadectwa ograniczonego radiotelefonisty na czas nieokreślony;
3)
wniosek o odnowienie świadectwa, o którym mowa w pkt 1, traktuje się jak wniosek o wymianę tego świadectwa na odpowiadające mu świadectwo na czas nieokreślony;
4)
wniosek o odnowienie świadectwa ograniczonego radiotelefonisty dla pilotów szybowcowych traktuje się jak wniosek o wymianę tego świadectwa na świadectwo ograniczone operatora radiotelefonisty;
5)
wniosek o odnowienie świadectwa w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej: radioelektronika pierwszej klasy (GMDSS), radioelektronika drugiej klasy (GMDSS), ogólne operatora (GMDSS) i ograniczone operatora (GMDSS) traktuje się jak wniosek o ponowne wydanie odpowiadającego mu świadectwa.
2.
Do osoby, która przed dniem wejścia w życie rozporządzenia złożyła wniosek o wydanie świadectwa oraz odbyła wymagane szkolenie, nie stosuje się wymagania, o którym mowa w § 10 ust. 2.
3.
W stosunku do osoby, która przed dniem wejścia w życie rozporządzenia złożyła wniosek o wydanie świadectwa, termin, o którym mowa w § 11 ust. 2 pkt 1, wynosi 24 miesiące.
§  30.
Traci moc rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 28 maja 2001 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. Nr 57, poz. 599).
§  31.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 września 2005 r.