Rozdział 5 - Sposób powoływania komisji egzaminacyjnej oraz tryb przeprowadzania egzaminów - Świadectwa operatora urządzeń radiowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.168.1407

Akt utracił moc
Wersja od: 2 września 2005 r.

Rozdział  5

Sposób powoływania komisji egzaminacyjnej oraz tryb przeprowadzania egzaminów

§  14.
1.
Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, zwany dalej "Prezesem URTiP", powołuje komisje egzaminacyjne do spraw operatorów urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej:
1)
lotniczej,
2)
morskiej i żeglugi śródlądowej,
3)
amatorskiej

- zwane dalej "komisjami egzaminacyjnymi", spośród osób posiadających odpowiednie kwalifikacje oraz wyróżniających się wiedzą i doświadczeniem odpowiednimi dla danej komisji.

2.
Powołując komisję egzaminacyjną, Prezes URTiP wyznacza przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, jego zastępców i sekretarza.
§  15.
1.
Komisja egzaminacyjna działa na podstawie, wydanego przez Prezesa URTiP, regulaminu pracy komisji określającego organizację pracy komisji, w szczególności: siedzibę sekretariatu i sposób ustalania harmonogramu pracy.
2.
Regulamin pracy komisji egzaminacyjnej Prezes URTiP ogłasza w Dzienniku Urzędowym Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, zwanego dalej "URTiP", oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej URTiP.
§  16.
1.
Egzaminy, w tym egzaminy poprawkowe, przeprowadza się na sesjach egzaminacyjnych, zwanych dalej "sesjami".
2.
Sesją kieruje przewodniczący komisji egzaminacyjnej albo jeden z jego zastępców, zwany dalej "przewodniczącym sesji", przy pomocy sekretarza sesji.
3.
Egzamin przeprowadza zespół egzaminacyjny składający się z przewodniczącego sesji oraz członków komisji egzaminacyjnej, w tym sekretarza sesji, wyznaczonych przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej spośród członków danej komisji, w liczbie 3 do 8 osób.
4.
Skład zespołu egzaminacyjnego przewodniczący komisji egzaminacyjnej wyznacza w sposób zapewniający prawidłowy przebieg danej sesji.
5.
Harmonogram sesji egzaminacyjnych ustala raz do roku Prezes URTiP i ogłasza go w Dzienniku Urzędowym URTiP oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej URTiP. Prezes URTiP może wyznaczyć dodatkową sesję, określając jej termin i miejsce.
§  17.
1.
Osoba ubiegająca się o przystąpienie do egzaminu składa Prezesowi URTiP pisemny wniosek o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko;
2)
datę i miejsce urodzenia;
3)
nazwisko rodowe;
4)
określenie posiadanego obywatelstwa;
5)
adres do korespondencji.
3.
Do wniosku o wydanie świadectwa w służbie radiokomunikacji lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej należy dołączyć:
1)
dwa aktualne zdjęcia;
2)
potwierdzenie odbycia szkolenia;
3)
potwierdzenie odbycia wymaganej praktyki, jeżeli jej odbycie jest wymagane przed dniem złożenia wniosku;
4)
kopie dowodów wniesienia opłaty za przeprowadzenie egzaminu i wydanie świadectwa.
4.
Osoba ubiegająca się o świadectwo operatora urządzeń radiowych, o której mowa w § 13 ust. 1, powinna także dołączyć do wniosku:
1)
kopię świadectwa operatora urządzeń radiowych, które zawiera zakres uprawnień co najmniej równy zakresowi uprawnień wynikających ze świadectwa, którego wniosek dotyczy:
a)
ważnego lub
b)
którego okres ważności upłynął najpóźniej w terminie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wydanie świadectwa;
2)
dokumenty potwierdzające wykonywanie czynności operatora urządzeń radiowych w zakresie i wymiarze określonych w § 13 ust. 1 pkt 2.
5.
Do egzaminu może przystąpić osoba, która spełnia wymagania określone w ust. 1-4.
6.
Do wniosku o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej należy dołączyć kopie dowodów opłat za przeprowadzenie egzaminu i wydanie świadectwa.
§  18.
Egzamin przeprowadza się w jednym albo dwóch etapach. Liczba etapów egzaminu, przedmioty zdawane na każdym etapie oraz wymagania dla miejsca egzaminu na świadectwo operatora urządzeń radiowych:
1)
w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej - określa załącznik nr 7 do rozporządzenia;
2)
w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej - określa załącznik nr 8 do rozporządzenia;
3)
w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej - określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  19.
1.
Egzamin przeprowadza się w formie ustnej, pisemnej, testu lub praktycznego sprawdzianu umiejętności, w języku polskim lub angielskim.
2.
Formę egzaminu na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej, morskiej i żeglugi śródlądowej oraz amatorskiej ogłasza Prezes URTiP w Dzienniku Urzędowym URTiP i na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej URTiP co najmniej na 2 tygodnie przed sesją egzaminacyjną.
§  20.
1.
Egzamin z każdego przedmiotu egzaminacyjnego składa się z pięciu pytań egzaminacyjnych.
2.
Za odpowiedź na każde pytanie egzaminacyjne można uzyskać od 0 do 5 punktów całkowitych.
3.
W zależności od sumy punktów uzyskanych w wyniku egzaminu z każdego przedmiotu egzaminacyjnego można uzyskać ocenę:
1)
bardzo dobrą - za uzyskanie 22 lub większej liczby punktów;
2)
dobrą - za uzyskanie od 18 do 21 punktów;
3)
dostateczną - za uzyskanie od 14 do 17 punktów;
4)
niedostateczną - za uzyskanie 13 lub mniejszej liczby punktów.
4.
Egzamin uważa się za zdany, jeżeli zdający otrzymał z każdego z przedmiotów egzaminacyjnych ocenę co najmniej dostateczną.
5.
Wyniki egzaminów z poszczególnych przedmiotów wpisywane są przez egzaminatorów, w dniu egzaminu, do indywidualnej karty egzaminacyjnej zdającego, wydawanej przez sekretariat osobie przystępującej do egzaminu.
6.
Kartę egzaminacyjną zwraca się sekretarzowi sesji w czasie bieżącej sesji. Niezwrócenie karty jest równoznaczne z niezdaniem całego egzaminu.
7.
Z przebiegu sesji sekretarz sesji sporządza protokół z podaniem ocen z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych. Protokół podpisują członkowie zespołu egzaminacyjnego i przewodniczący sesji. Podpisany protokół jest przekazywany niezwłocznie przewodniczącemu komisji.
§  21.
1.
Osobie, która uzyskała negatywny wynik z jednego przedmiotu egzaminacyjnego, na każdym etapie egzaminu przysługuje prawo przystąpienia do egzaminu poprawkowego.
2.
Zakres egzaminu poprawkowego obejmuje sprawdzenie wiedzy i umiejętności z przedmiotów, które nie zostały zdane w trakcie egzaminu.
3.
Termin egzaminu poprawkowego wyznacza przewodniczący komisji egzaminacyjnej, na wniosek osoby, o której mowa w ust. 1, najpóźniej w terminie 12 miesięcy od daty ogłoszenia wyniku egzaminu.