Rozdział 5 - Szczegółowy tryb przeprowadzania egzaminów - Świadectwa operatora urządzeń radiowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.57.599

Akt utracił moc
Wersja od: 9 czerwca 2001 r.

Rozdział  5

Szczegółowy tryb przeprowadzania egzaminów

§  15.
1.
Egzaminy przeprowadzane są przez zespoły egzaminacyjne wybierane spośród członków komisji egzaminacyjnych do spraw operatorów urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej:
1)
lotniczej,
2)
morskiej i żeglugi śródlądowej,
3)
amatorskiej,

działających przy Prezesie Urzędu Regulacji Telekomunikacji, zwanym dalej "Prezesem URT".

2.
Komisje egzaminacyjne działają na podstawie wydanych przez Prezesa URT regulaminów prac komisji egzaminacyjnych, które określają w szczególności: skład komisji, siedziby sekretariatów komisji, sposób rejestrowania wydawanych świadectw oraz zasady wynagradzania członków komisji. Regulamin podlega ogłoszeniu w Biuletynie Urzędu Regulacji Telekomunikacji.
3.
Egzaminy są przeprowadzanie na sesjach, których terminy i miejsca określane są w harmonogramach prac komisji egzaminacyjnych, które Prezes URT ogłasza w Biuletynie Urzędu Regulacji Telekomunikacji. Prezes URT może wyznaczyć dodatkową sesję egzaminacyjną, określając jej termin i miejsce.
4.
Sposób przeprowadzania egzaminu oraz wymagania dla miejsca egzaminu określają załączniki nr 7-9 do rozporządzenia.
§  16.
1.
Przed przystąpieniem do egzaminu osoba ubiegająca się o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej lotniczej lub o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej składa do Prezesa URT pisemny wniosek o wydanie odpowiedniego świadectwa wraz z:
1)
dwoma aktualnymi zdjęciami,
2)
kopią dowodu (lub dowodem do wglądu) wniesienia opłaty za przeprowadzenie egzaminu i za wydanie świadectwa,
3)
kopią dokumentu potwierdzającego wykształcenie,
4)
potwierdzeniem odbycia szkolenia,
5)
potwierdzeniem odbycia wymaganej praktyki, jeżeli jej odbycie jest wymagane przed dniem złożenia wniosku.
2.
Przed przystąpieniem do egzaminu osoba ubiegająca się o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej składa do Prezesa URT pisemny wniosek o wydanie odpowiedniego świadectwa wraz z:
1)
kopią dowodu (lub dowodem do wglądu) wniesienia opłaty za przeprowadzenie egzaminu i za wydanie świadectwa,
2)
kopią dokumentu potwierdzającego tożsamość,
3)
zgodą przedstawiciela ustawowego, o której mowa w § 5 ust. 2.
§  17.
1.
Osoba, która uzyskała negatywny wynik egzaminu z jednego przedmiotu egzaminacyjnego w danym etapie egzaminu, może wystąpić w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia wyników egzaminu do przewodniczącego komisji egzaminacyjnej z wnioskiem o wyznaczenie terminu ponownego egzaminu z tego przedmiotu.
2.
Termin ponownego egzaminu, o którym mowa w ust. 1, może być wyznaczony nie później niż 12 miesięcy od daty zakończenia poprzedniego egzaminu.
3.
Osoba, która uzyskała negatywny wynik egzaminu z więcej niż jednego przedmiotu egzaminacyjnego w danym etapie egzaminu, może przystąpić ponownie do egzaminu wyłącznie w pełnym zakresie wymaganym dla danego świadectwa.
4.
Osoba ubiegająca się o świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej klasy A albo klasy C, w przypadku uzyskania negatywnego wyniku egzaminu z umiejętności nadawania i odbioru znaków alfabetu Morse'a lub w przypadku zrezygnowania z przystąpienia do tego egzaminu, może wystąpić z wnioskiem do Prezesa URT o wydanie odpowiednio świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej klasy B albo klasy D.
§  18.
Egzamin przeprowadza się w formie ustnej, pisemnej albo testu, w języku polskim lub angielskim.