Rozdział 2 - Uprawnienia do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej innych niż tworzone i utrzymywane przez Ministra Obrony Narodowej i zakres tych świadczeń - Świadczenia zdrowotne dla żołnierzy, członków ich rodzin oraz emerytów i rencistów wojskowych i członków ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.3.15

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 2003 r.

Rozdział  2

Uprawnienia do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej innych niż tworzone i utrzymywane przez Ministra Obrony Narodowej i zakres tych świadczeń

§  8.
Osoby uprawnione do świadczeń zdrowotnych zakładów opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych przez Ministra Obrony Narodowej mogą bezpłatnie korzystać ze świadczeń zdrowotnych innych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jeżeli:
1)
w miejscowości, w której przebywają, nie została zorganizowana wojskowa pomoc lecznicza albo korzystanie z tej pomocy jest niemożliwe lub utrudnione,
2)
zachodzi przypadek wymagający natychmiastowej pomocy leczniczej,
3)
przewóz chorego do wojskowego zakładu opieki zdrowotnej zagrażałby życiu lub zdrowiu,
4)
zachodzi konieczność leczenia na oddziale, którego nie prowadzi właściwy wojskowy zakład opieki zdrowotnej, albo leczenia specjalistycznego ambulatoryjnego, którego nie może zapewnić wojskowa służba zdrowia.
§  9.
1.
Żołnierzom zwolnionym z okresowej służby wojskowej i członkom ich rodzin świadczenia zdrowotne publicznych zakładów opieki zdrowotnej innych niż tworzone i utrzymywane przez Ministra Obrony Narodowej przysługują przez okres trzech miesięcy od dnia zwolnienia ze służby.
2.
Świadczenia zdrowotne publicznych zakładów opieki zdrowotnej innych niż tworzone i utrzymywane przez Ministra Obrony Narodowej przez okres 60 dni od dnia zwolnienia ze służby przysługują bezpłatnie również żołnierzom zwolnionym z:
1) 2
zasadniczej służby wojskowej i nadterminowej zasadniczej służby wojskowej,
2)
przeszkolenia wojskowego w jednostkach wojskowych, odbywanego przez absolwentów szkół wyższych,
3)
czynnej służby wojskowej w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych,
4)
czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
3.
Jeżeli w dniu zwolnienia z czynnej służby wojskowej żołnierz przebywa w zakładzie opieki zdrowotnej zamkniętej, bez względu na podporządkowanie tego zakładu, okres, przez który przysługuje mu prawo do świadczeń, ustalony w ust. 1 i 2, liczy się od dnia wypisania z tego zakładu.
4.
Żołnierzom, którzy zostali zwolnieni z niezawodowej służby wojskowej wskutek orzeczenia przez wojskową komisję lekarską czasowej niezdolności do służby wojskowej (kat. "B"), bez względu na przyczynę powstania tej niezdolności, świadczenia zdrowotne przysługują przez okres trwania tej niezdolności.
5.
Jeżeli w czasie odbywania niezawodowej służby wojskowej żołnierz nagle zachorował albo uległ wypadkowi, przysługują mu po wyczerpaniu uprawnień określonych w § 4 świadczenia zdrowotne innych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przez czas leczenia tej choroby lub skutków wypadku po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej.
§  10.
1.
Świadczenia lecznicze innych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przysługują również członkom rodzin żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową wymienioną w § 9 ust. 2 w czasie odbywania tej służby przez żołnierza oraz przez okres 60 dni od dnia zwolnienia z tej służby.
2.
Członkami rodziny żołnierzy uprawnionymi do świadczeń zdrowotnych są osoby określone w § 2.
§  11.
Świadczenia zdrowotne innych publicznych zakładów opieki zdrowotnej niż tworzone i utrzymywane przez Ministra Obrony Narodowej przysługują także:
1)
poborowym odbywającym służbę zastępczą,
2)
osobom odbywającym służbę w obronie cywilnej,
3)
osobom wykonującym obowiązek szkolenia ludności w zakresie powszechnej samoobrony,
4)
osobom wykonującym świadczenia osobiste, jeżeli zachorowały albo doznały uszczerbku na zdrowiu podczas lub w związku z wykonywaniem tych świadczeń,
5) 3
rozwiedzionemu współmałżonkowi żołnierza zawodowego (emeryta lub rencisty wojskowego), który ma prawo do alimentów z jego strony, ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.
§  12.
1.
W przypadkach określonych w § 9-11 publiczne zakłady opieki zdrowotnej udzielają świadczeń leczniczych bezpłatnie w formie opieki ambulatoryjnej, domowej, doraźnej i stacjonarnej.
2.
Zakres bezpłatnych świadczeń zdrowotnych dla żołnierzy zwolnionych z czynnej służby wojskowej wskutek orzeczenia czasowej niezdolności do służby wojskowej (kat. "B") obejmuje również przedmioty ortopedyczne oraz środki pomocnicze.
§  13.
Uprawnienia do świadczeń zdrowotnych oraz do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze żołnierzy niezawodowych, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, określają przepisy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin.
§  14.
Dowodem uprawniającym do świadczeń zdrowotnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej innych niż tworzone i utrzymywane przez Ministra Obrony Narodowej jest:
1)
dla żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową oraz osób, o których mowa w § 1 - książeczka zdrowia,
2)
dla żołnierzy zwolnionych z czynnej służby wojskowej - wpis w wojskowym dokumencie osobistym żołnierza dotyczący zwolnienia go z tej służby,
3)
dla żołnierza uznanego za czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej - wpis w wojskowym dokumencie osobistym oraz orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej, stwierdzające tę niezdolność i czas jej trwania,
4)
dla członków rodzin żołnierzy wymienionych w § 9 ust. 1 i 2 - zaświadczenie dowódcy jednostki wojskowej lub wojskowego komendanta uzupełnień, stwierdzające odbywanie czynnej służby wojskowej przez żołnierza,
5)
dla poborowych wymienionych w § 11 pkt 1 - wpis w wojskowym dokumencie osobistym o odbywaniu tej służby,
6)
dla osób wymienionych w § 11 pkt 2 - wpis w wojskowym dokumencie osobistym o odbywaniu tej służby,
7)
dla osób wymienionych w § 11 pkt 3, które odbywają ćwiczenia lub przeszkolenie na obozie szkoleniowym albo wykonują obowiązek szkolenia ludności w zakresie powszechnej samoobrony - wezwanie do odbycia ćwiczeń (przeszkolenia) albo zaświadczenie komendanta formacji obrony cywilnej lub kierownika jednostki organizacyjnej, w której jest odbywana służba w obronie cywilnej, stwierdzające wykonywanie tego obowiązku;
8)
dla osób wymienionych w § 11 pkt 4 - decyzja wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) o wykonywaniu świadczenia osobistego.
9) 4
dla osób wymienionych w § 11 pkt 5 - zaświadczenie odpowiednio dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, lub szefa wojskowego biura emerytalnego wypłacającego zaopatrzenie, stwierdzające prawo do alimentów na podstawie przedłożonego wyroku lub ugody sądowej.
2 § 9 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.65.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 1996 r.
3 § 11 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.65.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 1996 r.
4 § 14 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 1996 r. (Dz.U.96.65.321) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 czerwca 1996 r.