Rozdział 9 - Zwrot świadczeń wypłaconych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Świadczenia pieniężne przysługujące w razie wypadków przy pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.3.8

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1972 r.

Rozdział  9.

Zwrot świadczeń wypłaconych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

1.
Uspołeczniony zakład pracy, którego pracownik uległ wypadkowi, obowiązany jest na podstawie decyzji oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrócić temu Zakładowi równowartość rent inwalidzkich, rodzinnych oraz zasiłków z tytułu czasowej niezdolności do pracy, dodatków do nich oraz zasiłków pogrzebowych.
2.
Od decyzji określonej w ust. 1 przysługuje zakładowi pracy w terminie 14-dniowym od jej otrzymania odwołanie do rady nadzorczej oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
3.
Rada nadzorcza wydaje orzeczenie, w którym bądź utrzymuje zaskarżoną decyzję, bądź ją zmienia lub uchyla i wydaje nową decyzję.
4.
Decyzje, od których nie wniesiono w terminie odwołania, oraz orzeczenia rad nadzorczych są prawomocne i nie przysługują od nich żadne środki prawne.
5.
Należność określona w ust. 1 podlega pobraniu w trybie przewidzianym dla poboru składek na ubezpieczenia społeczne.
1.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia:
1)
przypadki, w których Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie dochodził roszczeń określonych w art. 18 ust. 1 lub będzie ich dochodził jedynie w ograniczonym zakresie,
2)
przypadki, w których może nastąpić obniżenie przypisanych do zwrotu kwot lub całkowite zwolnienie od obowiązku tego zwrotu.
2.
Rada Ministrów określi środki finansowe, z których pokrywane będą należności, o których mowa w art. 18, jak też przypadki, w których pokrycie tych należności nastąpi z funduszów jednostki nadrzędnej.