Rozdział 6 - Postępowanie w sprawach świadczeń. - Świadczenia odszkodowawcze przysługujące w razie utraty życia lub poniesienia uszczerbku na zdrowiu albo szkody w mieniu podczas udzielania pomocy Służbie Bezpieczeństwa lub Milicji Obywatelskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.30.151

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 1988 r.

Rozdział  6

Postępowanie w sprawach świadczeń.

§  17.
1.
Do sposobu ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej albo związku śmierci osoby z wypadkiem, a także właściwości organów, trybu przyznawania i wypłaty odszkodowania stosuje się odpowiednio przepisy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, z uwzględnieniem przepisów rozporządzenia.
2.
O stopniu i charakterze uszczerbku na zdrowiu osoby poszkodowanej orzekają komisje lekarskie służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
3.
Komisje lekarskie, o których mowa w ust. 2, ustalają również związek śmierci osoby z wypadkiem.
§  18.
W sprawach renty inwalidzkiej i rodzinnej nie uregulowanych w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin, dotyczące:
1)
postępowania w sprawach rent,
2)
orzekania o inwalidztwie,
3)
powstawania i ustalania prawa do rent oraz zasad ich wypłaty,
4)
zwrotu nieprawnie pobranych rent i dokonywania potrąceń,
5)
zawieszenia prawa do renty na czas pobytu za granicą.
§  19.
W razie zbiegu świadczeń przewidzianych w rozporządzeniu ze świadczeniami przysługującymi na podstawie przepisów o świadczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz przepisów o odszkodowaniach w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową lub ze służbą w Milicji Obywatelskiej, stosuje się przepisy korzystniejsze.
§  20.
1.
Postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się z urzędu lub na wniosek zainteresowanego.
2.
Jeżeli w ciągu 3 miesięcy od daty złożenia wniosku o przyznanie świadczeń nie zostanie wydana decyzja o przyznaniu świadczenia lub jego odmowie, a także w razie nieuwzględnienia w decyzji roszczeń osoby poszkodowanej lub osoby uprawnionej, przysługuje im prawo wniesienia powództwa do sądu powszechnego.
3.
Wniesienie powództwa nie może nastąpić po upływie sześciu miesięcy od upływu ostatniego dnia terminu określonego w ust. 2.
§  21.
Świadczenia przewidziane w rozporządzeniu wypłaca się z budżetu centralnego, z części dotyczącej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.