Świadczenia na rzecz utrzymania ruchu kolei w okresie trudnych warunków zimowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.62.376

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 1989 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 listopada 1989 r.
w sprawie świadczeń na rzecz utrzymania ruchu kolei w okresie trudnych warunków zimowych.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o kolejach (Dz. U. z 1989 r. Nr 52, poz. 310) zarządza się, co następuje:
Jednostki gospodarki uspołecznionej, zwane dalej "jednostkami", wyznaczone przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw komunikacji stopnia wojewódzkiego są obowiązane podstawić pojazdy samochodowe lub sprzęt wraz z obsługą, a także innych pracowników niezbędnych do wykonania prac objętych świadczeniem, w miejscu i ilości określonej przez naczelnego dyrektora okręgu kolei państwowych.
Od obowiązku świadczeń na rzecz utrzymania ruchu kolei są zwolnione:
1)
jednostki podległe:
a)
Ministrowi Obrony Narodowej, z zastrzeżeniem § 3,
b)
Ministrowi Spraw Wewnętrznych,
2)
jednostki straży pożarnych,
3)
jednostki więziennictwa,
4)
zakłady społecznej służby zdrowia,
5)
państwowa jednostka organizacyjna "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
Świadczenie pomocy przez jednostki, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a), na rzecz utrzymania ruchu kolei w okresie trudnych warunków zimowych może odbywać się na warunkach określonych w porozumieniu Ministerstwa Obrony Narodowej i Dyrekcji Generalnej Przedsiębiorstwa Państwowego "Polskie Koleje Państwowe".
Za używanie przez kolej pojazdów samochodowych lub sprzętu jednostkom przysługuje od przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" należność według cen umownych.
Pracownicy jednostek wykonujących świadczenia na rzecz utrzymania ruchu kolei otrzymują:
1)
w swoich jednostkach wynagrodzenie i wszystkie świadczenia przysługujące jak za czas przepracowany,
2)
w przedsiębiorstwie państwowym "Polskie Koleje Państwowe" posiłki profilaktyczne, jakie przysługują pracownikom kolejowym zatrudnionym przy robotach zimowych.
Należności z tytułu świadczeń na rzecz utrzymania ruchu kolei, o których mowa w § 4 i § 5 pkt 1, przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" reguluje na podstawie dokumentów rozliczeniowych otrzymanych od jednostki, która wykonała te świadczenia.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.