Rozdział 3 - Świadczenia w czasie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, mobilizacji i wojny. - Świadczenia na rzecz obrony kraju.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.21.137 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 15 czerwca 1976 r.

Rozdział  3.

Świadczenia w czasie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, mobilizacji i wojny.

Zasady ogólne.

§  28. 14
 
1.
W czasie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, mobilizacji i wojny świadczenia na rzecz obrony kraju realizuje się na podstawie wniosków doraźnie zgłoszonych właściwym terenowym organom administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, przy odpowiednim zastosowaniu przepisów § 7-10.
2.
Do zgłaszania wniosków w sprawie świadczeń są uprawnione:
1)
organy określone w § 5 pkt 1, 2 i 4,
2)
kierownicy jednostek zmilitaryzowanych,
3)
kierownicy innych państwowych jednostek organizacyjnych realizujących zadania na potrzeby obrony Państwa, upoważnieni przez terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.
3.
Wnioski w sprawie świadczeń zgłasza się na piśmie, a w wypadkach szczególnie nagłych - telegraficznie, telefonicznie lub ustnie.
4.
Powołanie do wykonania świadczenia może odbywać się także w drodze obwieszczeń, za pomocą megafonów, gońców albo w inny uproszczony sposób.

Świadczenia osobiste.

§  29.
1.
Do świadczeń osobistych w czasie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, mobilizacji i wojny stosuje się odpowiednio przepisy § 12-17.
2.
Od obowiązku wykonywania świadczeń zwolnione są również:
1)
osoby pełniące służbę w jednostkach zmilitaryzowanych,
2)
osoby pełniące czynną służbę w formacjach samoobrony,
3)
personel medyczny zatrudniony w społecznej służbie zdrowia.
§  30.
Jeżeli świadczenie osobiste ma być wykonywane przez czas przekraczający 8 godzin, jednostka organizacyjna, na której rzecz jest ono wykonywane, jest obowiązana zapewnić osobom wykonującym świadczenie:
1)
bezpłatne wyżywienie według zasad i norm ustalonych przez właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) lub przewodniczących wojewódzkich (równorzędnych) komitetów obrony,
2)
czas niezbędny do odpoczynku i odpowiednio do tego wyposażone pomieszczenie.
§  31.
1. 15
Pracownikom uspołecznionych zakładów pracy powołanym do wykonywania świadczeń osobistych przysługuje od zakładu pracy pełne wynagrodzenie za czas pracy opuszczony z powodu wykonywania tych świadczeń, obliczone według zasad przewidzianych w art. 109 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 44, poz. 220 z późniejszymi zmianami).
2.
Pozostałym osobom wykonującym świadczenia osobiste przysługuje wynagrodzenie w wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia obowiązujących dla rodzaju pracy wykonywanej w ramach świadczenia.
3.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 2, oblicza się w stawkach godzinowych za czas efektywnej pracy i wypłaca się jednorazowo bezpośrednio po zakończeniu wykonywania świadczenia.

Świadczenia rzeczowe.

§  32.
Do świadczeń rzeczowych w czasie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa Państwa, mobilizacji i wojny stosuje się odpowiednio przepisy § 18 i 20-22.
§  33.
1.
Przedmiotem świadczenia rzeczowego mogą być także nieruchomości i rzeczy ruchome niezbędne do celów obrony, inne niż wymienione w § 18, a zwłaszcza:
1)
pomieszczenia mieszkalne potrzebne do ochrony ludności,
2)
zbiorniki wodne, place, boiska, lasy z wyłączeniem rezerwatów przyrody i parków narodowych oraz nieuprawne grunty,
3)
zakłady produkcyjno-usługowe (np. pralnie, piekarnie, rzeźnie, zakłady fryzjerskie, zakłady zbiorowego żywienia, stacje naprawy pojazdów mechanicznych, ośrodki maszynowe, warsztaty) z ich wyposażeniem,
4)
materiały budowlane, paliwa, smary, produkty spożywcze i pasze,
5)
leki i środki opatrunkowe - potrzebne wyłącznie jednostkom organizacyjnym sił zbrojnych.
2.
Nie mogą być przedmiotem świadczeń rzeczowych poza wymienionymi w § 20 również środki transportowe oraz maszyny i urządzenia przeznaczone do robót ziemnych, budowlanych, drogowych i przeładunkowych, na które posiadacze ich otrzymali karty przeznaczenia przewidziane w przepisach wydanych na podstawie art. 177 i 178 ust. 2 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  34.
1. 16
Za używanie przedmiotów świadczeń rzeczowych przysługują świadczącemu opłaty zryczałtowane według stawek ustalonych przez okręgowe oddziały Państwowej Komisji Cen.
2.
Opłaty zryczałtowane uiszcza się:
1)
w okresach kwartalnych z dołu, jeżeli przedmiot świadczenia użytkowany jest przez czas dłuższy niż 3 miesiące lub przez czas nieoznaczony,
2)
w ciągu jednego miesiąca po zwróceniu przedmiotu świadczenia, jeżeli był on użytkowany przez czas krótszy niż 3 miesiące.

Odszkodowanie za przedmioty świadczeń rzeczowych.

§  35.
Za szkody powstałe w oddanych do użytkowania przedmiotach świadczeń rzeczowych przysługuje odszkodowanie w pełnej wysokości szkody obliczonej według rzeczywistej wartości mienia w dniu ustalenia odszkodowania.
§  36.
1.
Roszczenie o odszkodowanie może być zgłoszone po zwróceniu przedmiotu świadczenia albo po zawiadomieniu świadczącego, że przedmiot świadczenia nie może być zwrócony wskutek zniszczenia lub zużycia.
2.
Roszczenie o odszkodowanie poszkodowany zgłasza bezpośrednio do:
1) 17
właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, jeżeli świadczenie zostało wykonane na rzecz jednostki organizacyjnej sił zbrojnych lub terenowej formacji samoobrony albo na rzecz obronnego przygotowania terenu i ludności,
2)
jednostki zmilitaryzowanej, na której rzecz świadczenie zostało wykonane,
3)
innej jednostki organizacyjnej, jeżeli świadczenie zostało wykonane na rzecz tej jednostki albo należącej do niej zakładowej formacji samoobrony.
§  37.
1.
W razie uznania zgłoszonego roszczenia za uzasadnione organ lub jednostka określona w § 36 ust. 2 uzgadnia z poszkodowanym wysokość odszkodowania i wypłaca je.
2.
W razie uznania roszczenia za nieuzasadnione lub niemożności uzgodnienia z poszkodowanym wysokości odszkodowania odmawia się zaspokojenia roszczenia. W tym wypadku poszkodowany może dochodzić odszkodowania w drodze sądowej lub w drodze postępowania arbitrażowego, jeżeli strony podlegają państwowemu arbitrażowi gospodarczemu.
14 § 28 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 21 maja 1976 r. (Dz.U.76.21.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 1976 r.
15 § 31 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 21 maja 1976 r. (Dz.U.76.21.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 1976 r.
16 § 34 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 21 maja 1976 r. (Dz.U.76.21.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 1976 r.
17 § 36 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 21 maja 1976 r. (Dz.U.76.21.132) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 czerwca 1976 r.