Substancje niebezpieczne i preparaty niebezpieczne, których opakowania należy zaopatrywać w zamknięcia utrudniające otwarcie przez dzieci i w wyczuwalne dotykiem ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.140.1174

Akt utracił moc
Wersja od: 3 września 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 15 lipca 2002 r.
w sprawie substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych, których opakowania należy zaopatrywać w zamknięcia utrudniające otwarcie przez dzieci i w wyczuwalne dotykiem ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.

Na podstawie art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych (Dz. U. Nr 11, poz. 84, Nr 100, poz. 1085, Nr 123, poz. 1350 i Nr 125, poz. 1367 oraz z 2002 r. Nr 135, poz. 1145) zarządza się, co następuje:
Opakowania substancji lub preparatów oznakowanych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 26 ustawy z dnia 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych, zwanej dalej "ustawą", jako bardzo toksyczne, toksyczne lub żrące, oferowanych w sprzedaży detalicznej dla konsumentów, zaopatruje się, niezależnie od pojemności opakowania, w zamknięcie utrudniające otwarcie przez dzieci i w wyczuwalne dotykiem ostrzeżenie o niebezpieczeństwie.
1. 
Opakowania substancji lub preparatów oznakowanych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 26 ustawy, jako szkodliwe, skrajnie łatwopalne lub wysoce łatwopalne, oferowanych w sprzedaży detalicznej dla konsumentów, zaopatruje się, niezależnie od pojemności opakowania, w wyczuwalne dotykiem ostrzeżenie o niebezpieczeństwie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do pojemników aerozolowych zawierających substancje lub preparaty zaklasyfikowane zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 4 ust. 2 lub 3 ustawy, wyłącznie jako skrajnie łatwopalne lub wysoce łatwopalne.
Opakowania substancji lub preparatów zawierających co najmniej 3% metanolu (numer nadany przez Chemical Abstract Service - Nr CAS 67-56-1) lub co najmniej 1% dichlorometanu (Nr CAS 75-09-2), oferowanych w sprzedaży detalicznej dla konsumentów, zaopatruje się, niezależnie od pojemności opakowania, w zamknięcie utrudniające otwarcie przez dzieci.
Opakowania substancji lub preparatów, które zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 4 ust. 2 lub 3 ustawy, zaklasyfikowano jako szkodliwe z przypisanym zwrotem R65 "Działa szkodliwie; może powodować uszkodzenie płuc w przypadku połknięcia", z wyjątkiem substancji lub preparatów wprowadzanych do obrotu w pojemnikach aerozolowych lub w pojemnikach wyposażonych w szczelne urządzenia do wytwarzania aerozolu, zaopatruje się, niezależnie od pojemności opakowania, w zamknięcie utrudniające otwarcie przez dzieci.
Opakowania substancji i preparatów, o których mowa w rozporządzeniu, należy dostosować do przepisów rozporządzenia w terminie do dnia 1 stycznia 2003 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.