Rozdział 1 - Uzupełnienie Straży Więziennej. - Straż Więzienna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.74.667

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 1932 r.

Rozdział  1.

Uzupełnienie Straży Więziennej.

Skład osobowy funkcjonarjuszów Straży Więziennej uzupełnia się drogą awansu i drogą mianowania kandydatów.

Przy mianowaniu wyższych funkcjonarjuszów mają pierwszeństwo kandydaci z wyższem wykształceniem i oficerowie zawodowi, przechodzący bezpośrednio ze służby czynnej w wojsku, przy mianowaniu zaś niższych funkcjonarjuszów - kandydaci podoficerowie i szeregowcy zawodowi w służbie czynnej.

Kandydaci na niższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej winni posiadać następujące warunki:

a)
obywatelstwo polskie,
b)
nieskazitelną przeszłość,
c)
wiek od 21 do 35 lat,
d)
odpowiednie uzdolnienie fizyczne i umysłowe,
e)
zdolność do działań prawnych,
f)
dokładną znajomość języka polskiego w słowie i piśmie,
g)
ukończenie szkoły powszechnej, udowodnione świadectwem.

Kandydaci na wyższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej winni posiadać, prócz warunków, wskazanych w art. 14 w p. a - f, wykształcenie średnie ogólnokształcące lub zawodowe, zakończone przepisowemi egzaminami.

W wyjątkowych przypadkach, zasługujących na szczególne uwzględnienie, Minister Sprawiedliwości może zwolnić od przepisanego art. 14 i 15 poziomu wykształcenia.

Przepis art. 14 p. c nie ma zastosowania do kandydatów na funkcjonarjuszów Straży Więziennej, którzy zajmowali stanowiska w służbie państwowej, wojskowej lub cywilnej.

Osoby, przeciwko którym toczy się postępowanie karno-sądowe o przestępstwa, ścigane z urzędu, lub postępowanie upadłościowe, albo też postępowanie o ubezwłasnowolnienie, nie mogą być przyjęte do Straży Więziennej.

Przyjęcie do Straży Więziennej kandydatów, wydalonych ze służby państwowej lub karanych sądownie, wymaga zezwolenia Ministra Sprawiedliwości, mimo ustania niezdolności do zajmowania stanowisk w służbie państwowej w myśl ustaw karnych. Ograniczenia tego nie stosuje się do osób, karanych za wykroczenia.

Osoby, karane za przestępstwa z chęci zysku, nie mogą być przyjmowane do Straży Więziennej.

W przypadkach, w których małżonkowie, krewni wstępni i zstępni lub przysposobieni, krewni z linji bocznej do trzeciego oraz powinowaci do drugiego stopnia włącznie, mają być funkcjonarjuszami tego samego więzienia, wymagane jest zezwolenie Głównego Inspektora.

Wyższych funkcjonarjuszów Straży Więziennej mianuje Minister Sprawiedliwości, niższych funkcjonarjuszów - Główny Inspektor.

Wyżsi funkcjonarjusze Straży Więziennej rozpoczynają służbę w stopniu aspiranta, z wyjątkiem kandydatów, mających wyższe wykształcenie, którzy rozpoczynają służbę w stopniu podkomisarza.

Niżsi funkcjonarjusze Straży Więziennej rozpoczynają służbę w stopniu strażnika więziennego.

Minister Sprawiedliwości może poruczyć sprawowanie funkcyj Głównego Inspektora Straży Więziennej jednemu z urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości.

W wyjątkowych przypadkach, zasługujących na szczególne uwzględnienie, kandydat na funkcjonarjusza Straży Więziennej może być mianowany w stopniu wyższym, niż to przewiduje art. 20.