Rozdział 6 - Odpowiedzialność dyscyplinarna władz stowarzyszenia, jego członków oraz zawieszanie i rozwiązywanie stowarzyszeń. - Stowarzyszenia akademickie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.30.259

Akt utracił moc
Wersja od: 24 stycznia 1934 r.

VI.

Odpowiedzialność dyscyplinarna władz stowarzyszenia, jego członków oraz zawieszanie i rozwiązywanie stowarzyszeń.

§  21.
(1)
Rektorowi przysługuje prawo usuwania od urzędowania zarządu stworzyszenia, prezesa lub poszczególnych członków zarządu, jeżeli ich działalność pozostanie w sprzeczności z obowiązującemi przepisami, ze statutem stowarzyszenia lub zarządzeniami władz nadzorczych.
(2)
W razie usunięcia zarządu, rektor wyznacza tymczasowy zarząd z grona członków stowarzyszenia. Tymczasowy zarząd spełnia wszelkie czynności zarządu do czasu wyboru nowych władz w terminie, przez rektora wskazanym. Osoby usunięte nie mogą być ponownie wybrane do władz stowarzyszenia. Jeżeli usunięty został prezes stowarzyszenia, kierownictwo przechodzi na wyznaczonego przez rektora jednego z zastępców, który obowiązany jest przeprowadzić wybór nowego prezesa, w sposób przewidziany przez statut.
§  22.
(1)
Władze stowarzyszenia, zwołujące walne zebranie, oraz prezydjum tego zebrania, odpowiadają dyscyplinarnie za zwołanie i odbycie zebrania wbrew postanowieniom §§ 14 i 15 niniejszego rozporządzenia oraz za wypadki, jakie wydarzyły się podczas tego zebrania. Nadto przewodniczący i członkowie prezydjum walnego zebrania odpowiadają dyscyplinarnie za niewykonanie zarządzeń władz nadzorczych i za prowadzenie obrad niezgodnie z porządkiem dziennym.
(2)
Dyscyplinarnie odpowiadają również uczestnicy zebrania, stawiający opór zarządzeniom kuratora lub innego przedstawiciela władzy akademickiej oraz przewodniczącego zebrania.
§  23.
(1)
Senatowi akademickiemu na wniosek rektora przysługuje prawo czasowego zawieszania działalności stowarzyszenia na czas od jednego do sześciu miesięcy lub rozwiązania stowarzyszeń w przypadkach: a) naruszenia przez zarząd postanowień niniejszego rozporządzenia, b) niestosowania się do zarządzeń władz nadzorczych, c) rozwijania działalności, sprzecznej z prawem oraz z przepisami o karności akademickiej.
(2)
Zawieszenie działalności i rozwiązanie stowarzyszenia może być poprzedzone upomnieniem ze strony rektora.
(3)
Od decyzji senatu akademickiego przysługuje odwołanie w terminie 14-to dniowym, do Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
(4)
Prawo zawieszania działalności i rozwiązania stowarzyszenia przysługuje również Ministrowi Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
(5)
Zawieszenie działalności i rozwiązanie stowarzyszenia pociąga za sobą natychmiastowe zaprzestanie wszelkich czynności, zaniknięcie lokalu i urządzeń stowarzyszenia.
(6)
W przypadku zawieszenia działalności stowarzyszenia rektor może na prośbę zarządu zezwolić na spełnianie takich czynności, których nagłe zaprzestanie mogłoby odbić się ujemnie na życiu naukowem lub samopomocowem młodzieży lub też narazić stowarzyszenie na szkodę majątkową.
(7)
W razie potrzeby rektor może sam zarządzić zabezpieczenie majątku stowarzyszenia, a dla zarządzania majątkiem wyznaczyć komisarza.
(8)
Jeżeli są podstawy do rozwiązania stowarzyszenia, wymienione w ustępie pierwszym niniejszego paragrafu, a sprawa wymaga szybkiej decyzji, kurator stowarzyszenia może zawiesić tymczasowo czynności stowarzyszenia, zawiadamiając o tem bezzwłocznie rektora. Zawieszenie dokonane przez kuratora traci moc, jeżeli senat akademicki w ciągu czterech tygodni zawieszenia nie zatwierdzi lub wcześniej nie uchyli.
§  24.
(1)
Stowarzyszenie, które nie wykazuje w ciągu co najmniej roku sprawozdawczego żadnej działalności (nie odbywa zebrań, nie składa sprawozdań, nie wybiera swoich władz, przewidzianych przez statut) może być przez senat akademicki na wniosek kuratora rozwiązane.
(2)
Po zapadnięciu decyzji o rozwiązaniu stowarzyszenia zarówno z przyczyn wskazanych w § 23 jak i w ustępie pierwszym niniejszego paragrafu, rektor zarządza likwidację pod nadzorem kuratora stowarzyszenia.
(3)
Majątek rozwiązanego stowarzyszenia będzie użyty na cele, przewidziane w jego statucie, a w braku odpowiednich postanowień przeznaczenie majątku określi senat akademicki, uwzględniając cele stowarzyszenia.