Rozdział 4 - Nadzór i opieka. 5 - Stowarzyszenia akademickie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.30.259

Akt utracił moc
Wersja od: 24 stycznia 1934 r.

IV.

Nadzór i opieka. 5

§  13.
(1)
Naczelny nadzór i opiekę nad stowarzyszeniami akademickiemu wykonywa Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Bezpośredni nadzór i opiekę sprawuje senat akademicki przez kuratora stowarzyszenia, wybranego z grona nauczycielskiego na wniosek rektora.
(2)
W zakresie wykonywania swych czynności kurator podlega rektorowi jako przełożonemu grona nauczycielskiego oraz opiekunowi i zwierzchnikowi słuchaczy.
(3) 6
Do udziału w sprawowaniu opieki nad stowarzyszeniami akademickiemi i do współpracy z władzami szkół w tym zakresie Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego może dopuszczać instytucje społeczne, działające na polu pomocy młodzieży akademickiej.
§  14.
(1)
Zarząd stowarzyszenia obowiązany jest zawiadamiać kuratora o każdem zebraniu stowarzyszenia (walnem zebraniu, posiedzeniu zarządu i komisji rewizyjnej) co najmniej, na 48 godzin naprzód, a w nagłych przypadkach na 24 godziny naprzód, przedstawiając mu do zatwierdzenia dokładny porządek dzienny.
(2)
Zmiany w zatwierdzonym porządku dziennym zebrania mogą być poczynione tylko za wiedzą i zgodą kuratora.
(3)
Zarząd stowarzyszenia obowiązany jest okazywać kuratorowi protokół każdego posiedzenia; kurator może żądać dostarczenia sobie odpisu protokółu lub poszczególnych uchwał.
§  15.
(1)
Walne zebrania odbywają się w obecności kuratora. Jeżeli obecność kuratora jest niemożliwa z jakichkolwiek powodów, rektor deleguje innego członka grona nauczycielskiego, któremu przysługują wszystkie uprawnienia kuratora.
(2)
Kuratorowi przysługuje prawo żądania odroczenia walnego zebrania na inny termin, jeżeli uważa, że na porządku dziennym znajdują się sprawy, wymagające jego obecności, a sam przybyć nie może.
(3)
W walnych zebraniach stowarzyszeń akademickich mogą uczestniczyć tylko członkowie stowarzyszenia tudzież zaproszeni członkowie grona nauczycielskiego, ponadto zawsze rektor lub delegowany przez niego profesor.
(4)
Nieważne są uchwały zapadłe na walnem zebraniu, o którem kurator nie był powiadomiony, albo którego nie odroczono mimo jego żądania, oraz uchwały zapadłe w sprawie, nieobjętej przedstawionym kuratorowi porządkiem dziennym, jeżeli kurator przy uchwalaniu nie był obecny.
§  16.
(1)
Kurator ma prawo: a) uczestniczyć w każdem zebraniu, odbywającem się w obrębie stowarzyszenia i zabierać głos w każdej chwili przed innymi mówcami, chociażby wcześniej do głosu zapisanymi, b) usunąć wniosek, który jego zdaniem jest sprzeczny ze statutem lub przepisami obowiązującemi, c) zawieszać uchwały, sprzeczne ze statutem stowarzyszenia, obowiązującymi przepisami, lub interesami stowarzyszenia, d) żądać od przewodniczącego zebrania stosowania środków, potrzebnych dla utrzymania spokoju i porządku, e) rozwiązać zebranie, jeżeli przy zwołaniu jego nie zastosowano się do obowiązujących przepisów, albo jeżeli tok obrad przybiera charakter sprzeciwiający się karności akademickiej lub porządkowi publicznemu.
(2)
Zawieszenie uchwały podczas zebrania powinno być stwierdzone w protokóle własnoręcznym podpisem kuratora; zawieszenie wykonania uchwały, powziętej podczas zebrania, w którem kurator nie brał udziału, oraz cofnięcie takiego zawieszenia - podaje kurator do wiadomości zarządu na piśmie.
§  17.
(1)
Wszelkie wystąpienia stowarzyszenia na terenie szkoły wymagają, zgody kuratora, a wystąpienia nazewnątrz szkoły - zgody rektora.
(2)
Wszelkie pisma, zapomocą których stowarzyszenie zwraca się do władz akademickich, wymagają zgody kuratora.
(3)
Wszelkie pisma do innych władz państwowych lub samorządowych, do instytucyj publicznych i prasy, oraz wszelkie odezwy i publikacje stowarzyszenia wymagają zgody rektora.
(4)
Pisemna zgoda powinna być przechowywana w aktach stowarzyszenia.
§  18.
(1)
Zarządowi stowarzyszenia przysługuje prawo odwołania się w terminie 14-to dniowym przez rektora do senatu akademickiego w razie: a) odmownej decyzji kuratora, jeżeli w statucie stowarzyszenia lub w niniejszem rozporządzeniu wymagane jest porozumienie się z kuratorem lub jego zgoda; b) usunięcia wniosku przez kuratora z pod głosowania lub obrad (§ 16, pkt. b); c) zawieszenia uchwały (§ 16, pkt. c); d) zakazu wystąpienia nazewnątrz uczelni (§ 17).
(2)
Odwołanie rozpatruje i rozstrzyga ostatecznie senat na wniosek rektora po wysłuchaniu kuratora.
5 Tytuł rozdziału IV zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 16 stycznia 1934 r. (Dz.U.34.6.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 1934 r.
6 § 13 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 16 stycznia 1934 r. (Dz.U.34.6.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 1934 r.